Jakie są przyczyny nerwicy żołądka?
Nerwica żołądka to syndrom znany ludziom od dawna, ale dopiero od paru lat funkcjonujący pod konkretną nazwą. Pierwszy człon nazwy wskazuje na jej pochodzenie – nerwice to zaburzenia na tle psychicznym, które mają swoje odzwierciedlenie w funkcjonowaniu organizmu. Stąd drugi człon nazwy wskazujący na obszar objawów, których dotyczy. Nerwica żołądka jest więc jednostką chorobową o tle psychicznym, która objawia się w żołądku pod postacią różnych odbiegających od normy dolegliwości. Same zaburzenia nerwicowe zyskały miano choroby społecznej, ponieważ dotykają ogromnej populacji. Niewielu z nas jest jednak świadomych prawdziwego pochodzenia bólu, rozstroju, zaparć czy biegunek. Jak każda nerwica, ta może dotyczyć różnych części naszego organizmu, ale cóż poradzić na to, że to właśnie żołądek jest tym najwrażliwszym. Każde nowe zawirowanie, dodatkowy stres czy zmiana otoczenia dostarczają bodźców, pobudzają układ nerwowy, a ten próbując się bronić, kieruje stres na nasz żołądek. Prawdziwą przyczyną zaburzeń nerwicy żołądka jest podłoże lękowe, które ujawnia się pod postacią somatyczną.
Czym jest nerwica?
Nerwica żołądka jest ciężką przypadłością, na którą składa się nie tylko stres, ale nasz tryb życia i sposób żywienia. Już one same mogą powodować rewolucje żołądkowe. Czynnik stresu tylko je pogłębia, nie pozwalając pozbyć się przykrych dolegliwości. To dlatego, że system nerwowy jest ściśle połączony z układem trawiennym, a nasze życie obfituje w nerwowość i stres. Każde zdenerwowanie widoczne lub stłumione w sobie przedostaje się do silnie unerwionego żołądka. Dodatkowo żyjąc w ciągłym pośpiechu i lekceważąc zalecenia zdrowego odżywiania narażamy się na nasilenie objawów, które mogą imitować inne choroby o podobnym przebiegu. Aby wspomnieć tylko niektóre z objawów nerwicy żołądka: niestrawność, zgaga, słaby apetyt, uścisk w żołądku, zacieśniony przełyk.
Pierwsze objawy nerwicy żołądka mogą pojawić się już w młodym wieku i dlatego ich przyczyna jest często bagatelizowana oraz zwalana na bark innych chorób, np. dziecięcych alergii. Nie od dziś wiadomo, że w okresie dojrzewania dochodzi do gwałtownych zmian w organizmie, stąd też wiele chorób objawia się właśnie w tym momencie. Warto wiedzieć, że nerwica żołądka może dopaść nas w każdym wieku – od dzieci, przez młodzież, po dorosłych i osoby starsze. Zbliżaniu się ku dorosłości towarzyszy wiele ważnych decyzji, np. wybór przyszłości, pierwsze miłości i związane z nimi zawody – to generuje duży stres i odpowiedzialność, na którą często nie jesteśmy przygotowani.
Organizm może na te zmiany reagować nerwicą żołądka, która bierze swój początek właśnie w psychice. Należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, aby wykluczyć lub potwierdzić chorobę, a potem zastosować odpowiednie leczenie. Pełen plan leczenia powinien angażować lekarza rodzinnego, gastrologa oraz psychologa. Ten ostatni pomoże złagodzić nerwowość i zapanować nad odczuwanym napięciem. Początkowo można skorzystać z leków dostępnych bez recepty działających na układ nerwowy, np. Nervomix, Relana Forte, Nervocalm. Dalsze postępowanie określi już specjalista.
Objawy nerwicy żołądka
Objawy nerwicy żołądka mogą przyjmować zróżnicowaną formę, ale zawsze będą koncentrowały się w obszarze przewodu pokarmowego. Towarzyszy im także uczucie niepewności, zdenerwowanie, podirytowanie, często wywołane jakby mogło się wydawać złym stanem zdrowia. Niestety, to czynniki psychiczne biorą tutaj górę i to one są główną przyczyną nerwicy żołądka. W ten sposób błędne koło się zamyka i napięcie nerwowe nie mija, a powoduje nasilenie i przedłużenie objawów. Częste objawy nerwicy żołądka to:
- Chroniczne bóle żołądka, skurcze
- Trudności w przełykaniu, uczucie ciała obcego w gardle, które nie ustępuje po jedzeniu czy piciu
- Nagła potrzeba wypróżnienia
- Biegunki i naprzemienne zaparcia
- Nudności, a nawet wymioty
- Nasilenie objawów pod wpływem stresu, lęku, kłótni itp.
Nerwica żołądka, inaczej określana jako zespół jelita drażliwego, dotyka kilku milionów ludzi na świecie, ale niewielki odsetek z nich poznało jej prawdziwą przyczynę. Częstość występowania poszczególnych objawów jest zmienna. Mogą pojawiać się w sposób na tyle przewrotny, że trudno w ogóle skojarzyć przyczynę ze skutkiem. Niekiedy stan napięcia i objawy nerwicowe są odległe w czasie, co także utrudnia jej rozpoznanie. W dodatku dysfunkcje somatyczne będące efektem napięcia emocjonalnego mogą pojawiać się w różnych narządach, niekoniecznie zawsze w tym samym. Są często identyczne z objawami chorobowymi, toteż zawsze wymagają dokładnego przebadania.
Zanim to nastąpi podejrzewają u siebie różne choroby i bezskutecznie szukają pomocy. Co prawda nie jest to schorzenie śmiertelne, ale utrudniające życie, a nieleczone może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Dlatego dla pozbycia się dyskomfortu warto odwiedzić lekarza i powiedzieć mu o swoich wątpliwościach. Symptomy nerwicowe zakłócają funkcjonowanie zdrowych narządów i imitują inne choroby. Od choroby refleksowej czy wrzodów odróżniają je tylko przyczyny i okoliczności, w których się pojawiają, jak i rola, jaką pełnią. Sama granica między normą a reakcją nerwicową jest trudna do jednoznacznego określenia. Dlatego tak ważne jest prawidłowa diagnoza i leczenie skupiające się na przyczynie. Można w tym celu posiłkować się lekami uspokajającymi a codzienne posiłki uzupełniać herbatami poprawiającymi trawienie i z łagodzącą melisą.
Bioprazol – preparat regulujący wydzielanie soków trawiennych
Leczenie nerwicy żołądka
Leczenie objawowe nerwicy żołądka powinno wyjść od nas samych, zanim jeszcze lekarz przepisze nam środki farmakologiczne czy zaproponuje odpowiednie postępowanie. Alternatywne leczenie jest cenione ze względu, że nie obciąża szczególnie naszego żołądka i nie narusza flory bakteryjnej jelit. Zaleca się przede wszystkim zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze. Dieta powinna być lekkostrawna, bogata w witaminy i minerały. Warto wprowadzić suplementację, która wzmocni nasz umysł i ciało. Polecane są miłorząb japoński i żeń-szeń, które wspierają układ nerwowy oraz witaminy: D, C, E, kwas foliowy.
Poprawę przyniosą także techniki relaksacyjne i terapie ziołowe wspomnianymi herbatkami z melisą. Zaburzenia nerwicowe mają jednak tendencję do powrotów, dlatego leczenie musi mieć na celu wyeliminowanie przyczyn, tj. stresu i lęku. Jeżeli dokuczają nam zgaga czy wrzody, to lekarz może zalecić preparaty regulujące wydzielanie soków trawiennych, np. Bioprazol Bio, Gealcid. Jeśli w żołądku nie zaobserwowano zmian, to stawia się na preparaty osłonowe lub wspomagające jego pracę, np. Aloes Prima, 4 Lacti.
Trzeba jednak pamiętać, iż leczenie skutków nerwicy żołądka nie zagwarantuje wyleczenia się z samej nerwicy. W zaawansowaniu choroby, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie trzeba zdecydować się na wyeliminowanie przyczyn nerwicy żołądka i poddać się terapii w gabinecie psychologa lub psychoterapeuty. Dodatkowo psychiatra może wypisać leki przeciwlękowe, które będą także ułatwiały zasypianie – częstą dolegliwość osób neurotycznych. Leki na receptę mogą być stosowane tylko na początku, później zastępuje się je spotkaniami z lekarzem, który pozwoli zrozumieć swój lęk i nauczyć sobie z nim radzić. Pomocne są także różnego rodzaju techniki relaksacyjne, muzykoterapia, masaż. Zawsze można spróbować także środków homeopatycznych.