Jak leczyć wrzody żołądka – dieta i profilaktyka

Wrzody żołądka są dość popularną przypadłością. Typowe objawy tej choroby to bóle brzucha, zgaga, brak apetytu i zaparcia. To czy mamy chorobę wrzodową może stwierdzić jednak dopiero lekarz, który podejmie wówczas odpowiednie leczenie.

Dawniej wrzody żołądka były nazywane chorobą dyrektorską. Dlaczego? Ponieważ uważano, że choroba ta spowodowana jest nieregularnym odżywianiem się oraz stresującym trybem życia. Współcześnie udowodniono, że nie jest to wyznacznik, gdyż wrzody żołądka mają również osoby, które prowadzą spokojny tryb życia.

Wrzody żołądka – co to takiego?

Wrzody żołądka są uszkodzeniem dwunastnicy, bądź błony śluzowej żołądka. Pojawić się mogą jednak również w dolnej części przełyku. Dlaczego tam? Ponieważ ta część może być narażona na kwasy żołądkowe. Najczęściej wrzody pojawiają się w miejscu przewodu pokarmowego, gdzie wstępuje enzym trawiący białka, czyli pepsyna. Wielkość ubytków bywa różna  od ziarenka pieprzu do nawet kilku centymetrów. Zdarza się, że wrzód przechodzi przez ścianę dwunastnicy czy też żołądka.

Objawy

Objawy wrzodów żołądka mogą być różne. Wpływ ma miejsce występowania wrzodów oraz wieku chorego. Najczęściej chorzy skarżą się na:

  • Ból brzucha w postaci pieczenia lub uczucia głodu ( ból pojawia się nad pępkiem lub poniżej mostka)
  • Zgaga
  • Silne wymioty
  • Mdłości

Ból zazwyczaj nasila się zaraz po spożytym posiłku. Jeśli wrzody znajdują się w dwunastnicy, spożycie pokarmu łagodzi ból na 2-3 godziny. W nocy oraz nad ranem może pojawić się ból głodowy, który jest uczuciem ssania w żołądku. Mija po wypiciu chociażby mleka, bądź zjedzeniu czegoś.

Warto wiedzieć, że niewielkie nadżerki także mogą z czasem przekształcić się we wrzody.

Przyczyny powstawania wrzodów żołądka

  1. Helicoacter pylori

Bakteria Helicoacter pylori jest częstym powodem pojawienia się wrzodów żołądka. A zarazić się nią jest bardzo prosto m.in. podczas pocałunku lub drogą pokarmową. Jak stwierdzić, że jesteśmy zarażeni Wystarczy badanie krwi. Można także skorzystać z dostępnego w aptekach zestawu Heliotest (koszt niecałe 40zł). Należy jednak pamiętać, że bakteria ta nie zawsze jest wyznacznikiem wrzodów żołądka. Niektórzy nie chorują, mimo, iż są nosicielami Helicobacrer.

  1. Zbyt duża ilość kwasu solnego      

Komórki tworzące błonę śluzową żołądka produkują kwas solny wchodzący w skład soku żołądkowego. Sok ten zwalcza bakterie trafiające wraz z pokarmem do przewodu pokarmowego. Bakterie biorą udział w trawieniu sztuczek i białek oraz wspomagają dwunastnicę do produkcji hormonów jelitowych. Jeśli zdarza się, że w soku żołądkowym znajduje się zbyt duża ilość soku solnego oraz bariera błony śluzowej jest uszkodzona, dochodzi do rozwijania się wrzodów.

  1. Dziedziczenie

Badania wykazały, że połowa osób mających wrzody żołądka, ma wśród bliskich krewnych osoby, które zmagają się z tą samą chorobą.

  1. Grupa krwi

Osoby z grupą krwi 0 mają znacznie większe skłonności do wrzodów żołądka (około 30-40% chorujących).

  1. Zarzucanie żółci do żołądka

U osób mających problemy z układem pokarmowym żółć cofa się do żołądka. To z kolei przyczynia się do uszkodzenia bariery ochronnej, a w następstwie do pojawienia się wrzodów.

  1. Zbyt duża ilość niektórych leków.

Badania wykazały, że osoby, które przyjmują zbyt dużo leków, które zawierają kwas acetylosalicylowy (mają go lekarstwa przeciwzapalne i przeciwbólowe) i leków przeciwreumatycznych są narażone na pojawienie się wrzodów żołądka, ponieważ niszczą one błonę śluzową żołądka.

  1. Stres

U osób prowadzących intensywny i nerwowy tryb życia wydziela się większa ilość kwasu. Osoby mające wrzody żołądka powinny zrezygnować z częstego spożywania alkoholu oraz palenia papierosów.

Badaniem diagnozującym wrzody żołądka jest endoskopia. Wykonuje je specjalista, który wprowadza do naszego organizmu przez przełyk gastroskop. Aparat ten na końcu giętkiego przewodu ma niewielką kamerę. Dzięki temu lekarz widzi błonę śluzową. Ma także możliwość pobrania wycinków owrzodzenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ istnieje możliwość, iż wrzody przemienią się w nowotwór, co bez tego badania jest niemalże niemożliwe do sprawdzenia.

Badaniem uzupełniającym endoskopię jest wykonanie zdjęcia RTG przewodu pokarmowego. Przed wykonaniem takich zdjęć pacjent od kilku dni nie powinien spożywać potraw, które wzdymają gazy, ponieważ zdjęcia będą gorszej jakości.

Preparat łagodzi podrażnienia śluzówki i
przyśpiesza gojenie wrzodów

Spożywanie posiłków z dużą zawartością witaminy C znacząco zmniejsza możliwość zarażenia się H. Pylori. Dlatego warto wzbogacić swoją dietę w dużą ilością warzyw i owoców. Odpowiednia ilość witaminy C w soku żołądkowym hamuje wzrost bakterii, a także aktywność ureazy. Owy enzym alkalizuje otoczenie bakterii.

Owrzodzenia zagoją się szybciej, jeśli dieta będzie bogata w glutaminę, witaminy A i E, argininę, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz cynk. W przypadku nadkwasoty (H. Pylori sprzyja kwaśne środowisko) warto stosować Strong Bones.

Walkę z wrzodami żołądka należy rozpocząć przede wszystkim od zmiany stylu życia. Należy również usunąć czynniki, które sprzyjają ich powstawaniu czyli: kawy, papierosów, alkoholu, ostrych przypraw i mleka (które łagodzi ból, aczkolwiek zwiększa produkowanie kwasu żołądkowego). Posiłki powinny być spożywanie w niewielkich ilościach o stałych porach.

Podrażnioną śluzówkę łagodzi Green Care. Preparat ten sprzyja również gojeniu się wrzodów. Green Care to tabletki, które zawierają węglan magnezu i lucernę. Mają one działanie wzmacniające oraz odżywcze. Składniku tabletek są bardzo pomocne i korzystne przy: wrzodach dwunastnicy oraz żołądka, wzdęciach, pasożytach jelit, chorobach jelit, Helicoacter pylori.

Lucerna

Właściwości lucerny były znane i stosowane już w medycynie ludowej. Badania wykazały, że cześć lucerny, która znajduje się nad ziemią (a najbardziej liście) zaigrają w sobie witaminy B, C, D, E i K oraz beta karoten, sole mineralne (żelazo, wapń, fosfor oraz potas). Lucerna zawiera również chlorofil, który wspomaga trawienie oraz działa odtruwająco.

Lucerna w języku angielskim brzmi alfalfa i w języku arabskim znaczy ojciec. Prawdopodobnie nazwa ta została nadana już przed kilkuset laty dzięki działaniom wzmacniającym tej rośliny.

Gdzie można znaleźć to zioło Przede wszystkim w Meksyku  w sałatkach, zupach sosach czy deserze. Lucerna pomaga nie tylko przy wrzodach, ale też wzdęciach i braku apetytu. Specyfik ten wykorzystuje się też przy wrzodach trawiennych, które są w takim miejscy, gdzie błona śluzowa nie jest odporna na działanie kwasów żołądkowych (w jelicie, przełyku czy żołądku). Pomaga również przy problemach trawiennych. Alfalfa bogata jest również w substancje przeciwgrzybiczne i wspomaga prawidłową mokroflorę jelit.

Warto wiedzieć, że lucerna obniża gorączkę, działa moczopędnie i przeczyszczająco. Ma także bardzo korzystne działanie przy powiększonej tarczycy. Dzięki niej lepiej wchłania się żelazo, wapń, białko, węglowodany i inne pierwiastki śladowe.

 

1 komentarz
  1. wawa mówi

    suplementy potasu powodują chorobę wrzodowa żołądka – potas to stwierdzona u mnie przyczyna wrzodów żołądka i dwunastnicy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.