Niedobór witaminy B2

Witaminy z grupy B – do tego worka wrzucamy kilka cennych i jakże różnych składników odżywczych. Witamina B2 należy do kompleksu witamin B, dlatego dzieli z nimi ich cechy, ale pod pewnym względem jest od nich inna. Nie bez powodu otrzymała własną nazwę – ryboflawina – i poświęcono jej oddzielne miejsce w literaturze przedmiotu. Witamina B2 albo jak kto woli ryboflawina to rozpuszczalny w wodzie aktywny biologicznie czynnik, niemagazynowany i dostarczany do ciała wraz z pożywieniem. Co dzieje się, gdy ten wypracowany przez lata system zawodzi? Pojawia się niedobór witaminy B2, a wraz z nim problemy. Bo jak wytłumaczyć zajady, brak energii i osłabienie, gdy odżywiamy się w miarę regularnie i pożywnie? Niestety z witaminami jest tak, że muszą być codziennie dostarczane do organizmu, w przeciwnym razie prowadzi to do choroby, czasem bardzo poważnej. Przyjrzyjmy się przyczynom, objawom i sposobom leczenia niedoborów witaminy B2.

Właściwości witaminy B2

Podobnie jak witamina B1, także witamina B2 jest kluczowym elementem w metabolizmie węglowodanów zamienianych w glukozę, a następnie przetwarzanych w energię. To niezbędny i kluczowy element wzrostu i rozwoju tkanek skóry, włosów i paznokci, bez którego nie jesteśmy w stanie regenerować swojego ciała. Witamina B2 jest niezbędna do produkcji przeciwciał i kontroli czynności układu odpornościowego. W zasadzie stoi na jego straży, ponieważ zwiększa rezerwy przeciwciał, które strzegą przed zakażeniem. Ryboflawina odpowiada za to jak poszczególne składniki (tłuszcze, cukry, białka) będą wykorzystane przez organizm. Z nich wszystkich uzyska się energię do zasilania całego ciała ludzkiego i jego wszystkich podzespołów. Witamina B2 działa uzupełniając się z innymi witaminami z grupy B. Właściwości witaminy B2 przybliżają ją do przeciwutleniaczy, dlatego jest korzystna dla każdego z nas o różnych potrzebach.

Źródła ryboflawiny to podroby (zwłaszcza wątroba i nerki), produkty pełnoziarniste, migdały, szparagi, grzyby, soja, i ciemno-zielone warzywa liściaste. Najlepiej przyswajalne źródło witaminy B to podroby. Na rynku spożywczym można też spotkać wiele wzbogacanych produktów z syntetyczną witaminą B2: ser, mleko, drożdże, jajka, a nawet płatki śniadaniowe. Przekroczenie optymalnego poziomu witaminy B2 w organizmie jest wręcz niemożliwe, ponieważ każdy nadmiar będzie usuwany z moczem, co chroni nas przed przedawkowaniem.

Ryboflawina jest istotna z punktu widzenia wzrostu i naprawy, którą można określić jako wymianę komórek. Jest niezbędna do prawidłowego odtwarzania, wzrostu i naprawy oraz rozwoju tkanek ludzkich. Witamina B2 przyspiesza gojenie ran, dlatego jej niedobór często skutkuje słabą zdolnością do bliznowacenia. Witaminy z grupy B wraz z żelazem biorą udział w produkcji czerwonych krwinek, które następnie transportują tlen po całym organizmie.

Witamina B2 dla zdrowej skóry

Witamina B2 promuje utrzymanie zdrowej kondycji skóry. Reguluje poziom wydzielania sebum, dlatego jest niezbędna cerze suchej jak i tłustej czy mieszanej. Wysokie dawki witaminy B2 są podawane pacjentom klinik dermatologicznych, by wspierać leczenie zapalenia skóry i wyprysku.

Witamina B2 dla oczu

W kontekście oczu wiele mówi się o luteinie, ale nie zapominajmy, że także podstawowe witaminy mają swój udział w ochronie naszego wzroku. Witamina B2 chroni przed zaćmą i spowalnia jej rozwój.

Witamina B2 chroni układ nerwowy

Wraz z innymi witaminami z grupy B, ryboflawina chroni układ nerwowy. Co prawda badania nie wykazały, by mogłyby być one skuteczne w leczeniu choroby Alzheimera, ale pomagają chronić osłonki mielinowe i zmniejszać ryzyko wystąpienia zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego tj. lęk, padaczka, stwardnienie rozsiane itp.

Objawy niedoboru witaminy B2

Niedobór witaminy B2 nie występuje sam, ale łączy się z innymi witaminami z grupy B, żelazem i kwasem foliowym. Pełne objawy niedoboru występują przeważnie u alkoholików i osób skrajnie niedożywionych. U osób względnie zdrowych mogą pojawiać się niektóre z nich, np.:

 

Witamina B2 Forte dla utrzymania zdrowej skóry

Źródła witaminy B2

Istnieje wiele różnych produktów, które zawierają witaminę B2, ale aby upewnić się, że otrzymujesz wystarczającą ilość ryboflawiny na co dzień, powinno się wybierać różne źródła tego składnika. Pierwsze, co przychodzi nam na myśl, gdy mówimy o źródle witaminy B jest mięso, ale nie każde jest tak samo w nią zasobne. Skupmy uwagę na wątrobie, nerkach, wieprzowinie i kurczaku. Ze źródeł roślinnych polecane są szczególnie grzyby, szparagi, brokuły, warzywa liściaste oraz rośliny strączkowe, soja i różnego rodzaju orzechy. Z przetworów mlecznych poleca się ser i mleko, ale i tak najwięcej mają go jajka (szczególnie żółtka, ponieważ w białku znajduje się enzym blokujący po części wchłanianie witaminy B2). Oprócz tego na rynku jest wiele produktów wzbogacanych witaminą B, a należą do nich przede wszystkim produkty pełnoziarniste.

Co warte zauważenia, witamina B2 należy raczej do trwałych witamin, które nie niszczą się szybko w kontakcie z ciepłem, ale za to jest nieodporna na światło. Dlatego produkty zawierające witaminę B powinny być chowane do szafek a nie stać np. na parapecie. Szczególnie niepolecane są szklane i plastikowe przezroczyste opakowania na mąkę, wybierajmy więc lepiej te matowe.

1 komentarz
  1. kama mówi

    Witamina B2 występuje obficie także w kaszy jaglanej i gryczanej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.