Przyczyny stresu. Jak przestać się stresować?

Stres jest równie naturalną reakcją co śmiech czy płacz. Nasze życie jest mozaiką zróżnicowanych emocji, bo i sytuacje, które nas spotykają do takich należą. Bez poczucia niepewności czy wewnętrznej złości nasze zdrowie a nawet życie byłoby zagrożone. Stres bowiem pozwala nam dostosować się do nowo zaistniałych warunków otoczenia. To reakcja organizmu na niekorzystne bodźce zewnętrzne, naturalna i nieunikniona. Pomimo iż stres jest fizjologicznym zjawiskiem, wpisanym w nasze życie, w dużej dawce ogranicza nas i komplikuje toczące się sprawy. Dlatego jedną z najważniejszych życiowych umiejętności jest walka ze stresem i umiejętność panowania nad emocjami. Jeżeli stres powoduje konflikty i nie umiesz go powstrzymać oznacza to, że sobie z nim nie radzisz a stres zapanował nad twoim życiem. To nie stres jest niebezpieczny, lecz twoja reakcja na stresujące sytuacje.

Czym jest stres

Stres bywa zarówno motywującą jak i niezwykle destrukcyjną emocją. To od usposobienia zależy jaki wpływ będzie on miał na nas. Równie ważne jest przekazywanie negatywnych wzorców w rodzinie. Jeżeli któryś z rodziców wybuchał gniewem i nie kontrolował się, bardzo prawdopodobne jest że i my będziemy tak reagować na ciężkie sytuacje. W zachowaniu spokoju nie pomaga nam stały brak czasu i pośpiech. W związku z tym odczuwamy niepokój i stałe napięcie, nie tylko psychiczne, ale także fizyczne. W stresie pocą nam się dłonie, oblewają nas zimne poty, mamy trudność z przełykaniem, czujemy uścisk w żołądku? Dzieje się tak, ponieważ na stres reaguje przede wszystkim nasze ciało, a skojarzenie wielu typowych czynników odczuwamy właśnie jako niepokój i stres. Gdy stawiamy czoła jakiemuś zagrożeniu, następuje zwiększenie stężenia adrenaliny we krwi i w moczu, tzn., że im wyższe to stężenie, tym silniejszy okazuje się stres, na który reagujemy. Paradoksalnie reakcję organizmu na stres badano u osób pod wpływem narkotyków, które łagodzą ból, wprowadzają w stan euforii, zapewniają dobre samopoczucie i zobojętniają na stres. Niekiedy tak uspokajają, że usypiają.

Tabletki z magnezem redukujące stres

Zastępują endorfiny, czyli naturalne opiaty mózgu. Endorfiny rozpoznają odczucie bólu, stresu oraz emocji. Receptory przetwarzające tę informację znajdują się w pniu mózgu (odpowiedzialnym za naturalną reakcję uśmierzenia bólu), wzgórzu środkowym (dotkliwy ból) i rdzeniu kręgowym (tłumienie napływających sygnałów bólu), ale większość z nich zlokalizowana jest w układzie limbicznym zawiadującym emocjonalnym zachowaniem. Stres znacznie obniża poziom serotoniny w ciele migdałowatym i nasila agresywność. Słabnie aktywność serotoniny. Ludzie, u których znajduje się mniej adrenaliny, są na ogół bardziej agresywni i mają skłonności niszczycielskie, co zdaje się przeczyć to funkcji, jaką przypisujemy adrenalinie, gdyż sądzi się, że przy jej wysokim poziomie człowiek powinien być nadpobudliwy. Tymczasem wysoki poziom adrenaliny dowodzi, że w układzie aktywującym następuje sytuacja alarmowa, która sprawia, że w jej wyniku człowiek wycofuje się z ryzykownej, naładowanej agresją i niebezpieczeństwem sytuacji. Przy niskim poziomie adrenaliny zabezpieczenia alarmowe nie działają dostatecznie mocno, aby uniknąć niebezpieczeństwa. Na odczuwanie sytuacji stresowej mają więc wpływ nasze naturalne zasoby hormonów w ciele, ale nie oznacza to, że nie jesteśmy w stanie ich kontrolować. Wybuchy pod wpływem stresu nie usprawiedliwiają żadnej osoby, która powinna rozwiązywać swoje kłopoty w sposób pokojowy. Efektywna terapia antystresowa powinna nas zbliżać do obiektywnej rzeczywistości i pozwolić nam ją lepiej zrozumieć – poprzez pozbycie się własnych ograniczeń psychicznych i zdobycie wiedzy do zarządzania sobą w sytuacjach stresowych.

Objawy stresu

Każdy z nas zna objawy stresu, bo nie raz poznał je na sobie. Niekiedy jednak stres staje się dla nas ta naturalnym towarzyszem, że przestajemy z nim łączyć nasze dolegliwości. Niektóre z objawów życia w stresie to:

  • Stale odczuwane napięcie, pobudzenie
  • Narastające konflikty w domu, pracy, w środowisku znajomych
  • Ograniczenie zdolności intelektualnych
  • Złe samopoczucie
  • Poczucie bezradności, bezsilności
  • Brak motywacji do działania
  • Bezsenność
  • Nerwice, depresja
  • Zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie

Suplement diety na uspokojenie

Jak radzić sobie ze stresem

Stres to nagromadzenie wielu silnych emocji, których nie możemy lub nie chcemy się pozbyć. A najważniejsze w walce ze stresem jest rozładowanie złych doświadczeń jakie nas spotkały. Szczególnie pomocne są w tym ćwiczenia fizyczne, które rozluźnią nasze mięśnie i zajmą umysł czymś innym. Ponadto ćwiczenia fizyczne wzmacniają układ nerwowy, odpornościowy, hormonalny i wszystkie pozostałe elementy organizmu, które odpowiadają za sprawność psychofizyczną. W czasie intensywnego wysiłku wytwarza się także tzw. hormon szczęścia odpowiedzialny za nasze pozytywne myślenie. Oczekuj najlepszego od życia. Radosne myśli w sposób naturalny przyciągają podobne doświadczenia. Jeżeli dotąd nic ci się nie udawało i byłeś tym przygnębiony, spróbuj zacząć od zmiany siebie i dopiero wtedy oczekuj poprawy. Powinieneś także popracować nad swoją pewnością siebie i samoakceptacją. Frustracja często ma swój początek w nas samych. Pamiętaj, że nikt nie jest idealny i nie może taki być. Badania wykazały, że nie chcemy przebywać z osobami lepszymi od nas, a równymi i ludzkimi, którym podobnie jak nam zdarzają się błędy i potknięcia. Bardzo często stres jest wywoływany poprzez negatywne myślenie. Nieprzychylne nastawienie wobec innych i nas samych sprzyja napięciu i irytacji. Dlatego jak najczęściej śmiej się. Nie bez podstawy jest powiedzenie „śmiech to zdrowie”. To on odpręża, rozluźnia, burzy napięcie, przywraca obiektywne myślenie i dlatego należy śmiać się jak najczęściej. Gdy człowiek jest wesoły mózg wykazuje lepsze skoordynowanie między prawą i lewą półkulą. Według lekarzy brak takiej koordynacji cechuje depresję. Nerwice, depresje i frustracje będące wynikiem stresu mają także kolejne częste podłoże – brak asertywności. Jeżeli jesteś w związku z osobą, której nie kochasz, chodzisz do pracy, której nie lubisz lub zgadzasz się na wyjścia ze znajomymi tylko po to, by nie czuć się samotnym w sobotni wieczór nie powinno dziwić ciągłe odczuwanie stresu. Jeżeli nie potrafimy postawić granicy w odpowiednim dla nas miejscu, oznacza to, że nie żyjemy w zgodzie ze sobą.

W sytuacji, gdy często dopada nas stres powinniśmy przyjrzeć się nie tylko nam samym, ale także naszemu otoczeniu. Oto kilka propozycji, które pomogą nam zredukować odczuwanie stresu:

  • Wysypiaj się i odpoczywaj za dnia. Nic nie przysparza stresu tak jak pośpiech. Aby odpoczynek był efektywny i rzeczywiście pozwolił nam wypocząć, powinniśmy czas wolny spędzać na zupełnie innych aktywnościach, niż w ciągu tygodnia.
  • Znajdź chwilę tylko dla siebie. Aktywność, której się poświęcamy powinna nam przynosić przyjemność. Możesz czytać książkę, uprawiać ogród, pojechać na ryby, pójść z przyjaciółką na zakupy, tańczyć, słuchać muzyki. Odpoczynek, który wywołuje u nas uczucie przyjemności, sprawia, że wydzielają się hormony szczęścia oraz zwiększa się poziom serotoniny uwalniającej od nagromadzonych stresów.
  • Prowadź zdrowy tryb życia. Odżywiaj się o regularnych porach i zdrowo. Dostarczaj organizmowi witamin i minerałów. Warto zwrócić uwagę na to, co jemy i zmniejszyć udział alkoholu, nikotyny i kofeiny w codziennej diecie, ponieważ sztucznie redukują stres i nie są zdrowe w dłuższej perspektywie.
  • Korzystaj z domowych sposobów i medycyny naturalnej. Zioła lecznicze takie jak melisa czy chmiel działają uspokajająco i kojąco. Regulują pracę centralnego układu nerwowego i zmniejszają eskalację emocji. Możesz skorzystać z gotowych preparatów zawierających aktywne mieszanki składników: Neomag stres, Doppelherz Aktiv Na Uspokojenie, Ziołovital.
  • Unikaj hałasu. Hałas powoduje uczucie zmęczenia, przeszkadza w zasypianiu, pod jego wpływem jesteśmy drażliwi, miewamy bóle głowy. Hałas rozprasza nasze myśli, przez co nie udaje nam się wykonywać zadań i iść z planem dnia. To z kolei powoduje frustrację i narastający stres.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.