Dieta trzustkowa – jadłospis, przepisy, jak długo stosować?

To co spożywasz i czego unikasz ma ogromny wpływ na twoje zdrowie. Dla chorych na zapalenie trzustki sprawą priorytetową jest unikanie symptomów choroby takich jak ból brzucha. Dieta trzustkowa pomaga odciążyć organ i normalnie funkcjonować. Poznaj sposoby leczenia trzustki dietą.

Gazy, przelewanie się w brzuchu, wzdęcia i potworny ból to typowe dolegliwości niewydolności trzustki spowodowane zbyt małą ilością enzymów trawiennych. Enzymy odpowiadają za prawidłowy rozkład jedzenia, z którego później organizm pobiera i rozprowadza po ciele substancje odżywcze niezbędne do funkcjonowania. Tak jak w przypadku innych problemów trawiennych, twoja dieta może pomóc ci znieść dobrze chorobę lub pogorszyć twój stan.  powinna być stosowana tak długo jak wymaga tego od ciebie organizm. Niewykluczone, że będziesz musiał także uzupełnić niedobory witamin i minerałów, których ci brakuje. Każda dieta powinna być ustalana indywidualnie, ale istnieją ogólnie wskazówki dietetyczne, które pomogą złagodzić dyskomfort jaki odczuwasz.

Dieta trzustkowa jadłospis ma różny?

Zbilansoawny i dopasowany do twoich indywidualnych objawów. Niewydolność trzustki wymaga dostosowania optymalnej diety trzustkowej, która będzie odpowiadała potrzebom naszego organizmu. Lekarz pomoże dobrać ci konkretne zasady odżywiania, które będą przykładowo wzmacniały twoją kondycję, gdy jesteś niedożywiony lub pomogą zminimalizować ilość tłuszczu, na który być może tak źle reagujesz. Oczywiście istnieją także ogólne zasady diety trzustkowej, które znajdziesz poniżej. Prawdopodobnie nie odkryjesz w nich nic niezwykłego, ale to stosowanie się do nich pomoże ci szybciej powrócić do zdrowia.

1. Płyny oczyszczają organizm.

Niedostateczna ilość wody zwiększa częstotliwość występowania objawów trzustki. Nawodnienie organizmu odpowiada za lepszą kondycję ciała i umysłu, pomaga pozbyć się toksyn i przyspiesza metabolizm. Pij 8 szklanek dziennie: rosołu, wody, herbaty? Twój lekarz pomoże ci rozwiać wątpliwości jeśli nie jesteś przekonany co do niektórych napojów.

woda mineralna na trzustkę

2. Dieta niskotłuszczowa pomaga pokonać ból

Tłuszcz to jedna z substancji, którą ciężko przetrawić, szczególnie w problemach z trzustką. To dlatego chorzy skarżą się na cuchnące, tłuste i niestrawione stolce. Dieta trzustkowa o niskiej zawartości tłuszczu jest dobrym rozwiązaniem, bo po pierwsze odciąża trzustkę, po drugie normalizuje proces trawienia a po trzecie przywraca normalne wypróżnienia. Zmniejszenie ilości tłuszczu zmniejszy także dolegliwości bólowe do tego stopnia, że mogą nie być ci potrzebne leki przeciwbólowe.

dieta trzustkowa z niska zawartoscia tluszczu

Tłuszcz aktywuje pracę trzustki i nie da się go wykluczyć z diety, ale jego nadmiar powoduje wzmożoną pracę organu, co nie jest wskazane przy jego niewydolności. Ponadto w tłuszczu rozpuszcza się wiele witamin jak A, D, E i K. Jeżeli masz wrażenie, że źle reagujesz na tłuszcz w diecie, jedz częściej, ale mniej. W ten sposób pomożesz trzustce rozłożyć swoją pracę w czasie. To także pomoże w zmniejszeniu dolegliwości bólowych i poprawi trawienie. Takie postępowanie zaleca się szczególnie dzieciom i dorosłym z zagrożeniem niedowagi, u których przybranie na wadze zdecydowanie poprawi samopoczucie. W nasilonym bólu możesz przyjąć leki rozkurczowe jak No-Spa.

Enzymy trzustkowe Kreon wspomagające trawienie

3. Suplementy diety poprawiają jakość życia

Suplementy diety jak pomagają uzupełniać enzymy trzustkowe, które poprawiają zdolność trawienia tłuszczów i zmniejszają odczuwany ból brzucha. Dieta trzustkowa może więc być wspierana przez takie suplementy. Lekarz pomoże ci dobrać taką dawkę, która będzie najbardziej odpowiednia dla ciebie. Pod pojęciem suplementu diety możemy również rozumieć witaminy, które rozpuszczają się w tłuszczach, np. A, D, E i K. Z kolei witamina C i selen pomogą zmniejszyć stan zapalny i przeciwdziałać w postępującym zapaleniu trzustki. Dobrze przyswajalnym źródłem kwasu askorbinowego jest acerola.

4. Dieta niskobłonnikowa może być dla ciebie odpowiednia

Dieta bogata w błonnik jest reklamowana jako ta zdrowa i korzystna dla układu pokarmowego. Niestety dieta trzustkowa nie może być oparta na produktach zawierających dużą ilość błonnika. Błonnik tylko na niektórych działa niekorzystnie, powodując nasilenie wzdęć i rozluźnienie stolca. U tych osób ograniczenie błonnika pokarmowego powoduje ustąpienie objawów. Jeżeli jesz dużo błonnika a nie zauważasz u siebie negatywnych objawów, nie musisz się niczym martwić. Co ważne błonnik zawierają owoce i warzywa. Najmniej znajdziesz go w gotowanej marchwi, buraku, szpinaku. Najwięcej w surowych warzywach i suszonych śliwkach.

dieta trzustkowa - wyeliminuj alkohol ze swojej diety

5. Alkohol i papierosy twoim wrogiem

Alkohol i papierosy są szkodliwe nawet dla osób zdrowych. Gdy chorujesz przewlekle jak przy niewydolności trzustki, możesz jeszcze pogorszyć swój stan i doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń trzustki. Dlatego, najlepiej nie palić papierosów, które osłabiają układ odpornościowy i zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu lub wyeliminować go w całości. To bardzo ważne, ponieważ alkoholizm prowadzi do zapalenia trzustki a w efekcie cukrzycy, jeśli dojdzie do zniszczenia wysp trzustkowych. Papierosy nie tylko pogarszają stan twojego serca i płuc, ale także zwiększają ryzyko raka trzustki u osób z aktywnym stanem zapalnym.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.