Zgrubienia na stopach i modzele – jak zapobiegać?

Zrogowacenia naskórka, modzele, odciski…

Ludzkie podbicie można podzielić na obszar palców, pięty i część środkową znajdującą się pomiędzy nimi dwoma. Każdy z obszarów odpowiada za inną, szczególną funkcję, którą wspierają mięśnie i ścięgna znajdujące się pod skórą. Dlatego powierzchnia przedniej, środkowej i tylnej części stopy narażona jest na inne dolegliwości.

Problem ze stopami jest wyjątkowy, ponieważ taka jest skóra je powlekająca. Naskórek podeszwy stopy jest do czterech razy grubszy od pozostałej skóry ciała. Spowodowane jest to zadaniami, do których należy zachowanie równowagi ciała i przemieszczanie się, podczas których stopy utrzymują nacisk całego ciała, a często i więcej, zważając na bagaż jaki zdarza się nam nieść.

Gruba skóra na stopach ma także swoje wady. Stanowi ona barierę odporną na czynniki środowiska zewnętrznego, co często prowadzi do wysuszenia, pękania i szorstkości, a to z kolei stwarza podatny grunt do powstawania modzeli, nagniotków i zrogowaceń.

Nawet zgrubiała, szorstka i sucha skóra nie powoduje bólu czy poczucia dyskomfortu przy chodzeniu, ale jest ona nieestetyczna, szczególnie w okresie wiosny i lata, gdy nosimy odkryte obuwie. Zaniedbane stopy z czasem mogą zacząć sprawiać dolegliwości, dlatego tak ważna jest regularna ich pielęgnacja.

Modzele i odciski – objawy

Modzele i odciski, tak zwane nagniotki to wyróżniające spośród zdrowych tkanek obszary martwych komórek skóry. Modzele to żółte zgrubienia skóry, charakterystyczne dla sportowców na wewnętrznej stronie dłoni, mogą powstawać także pod wpływem długotrwałego ucisku na stopach. Ciągła stymulacja skóry w danym miejscu powoduje, że staje się ona twardsza, zgrubiała i niewrażliwa. Niestety, pozbawiona swojej elastyczności jest bardziej narażona na pękanie, co może powodować ból przy chodzeniu a nawet wniknięcie infekcji, co jest szczególnie niebezpieczne u osób chorujących na cukrzycę.

Krem zmiękczający odciski

Odciski wytwarzają się z modzeli, gdy grube warstwy skóry narastają w kształt stożka i stają się trudne do usunięcia. Jeżeli ucisk będzie napierał na zakończenia nerwowe pod skórą, może im towarzyszyć ciągły ból. Miękkie odciski natomiast nie są tak strukturalnie zbite. Pojawiają się na skutek otarć skóry i gdy się otworzą powodują ogromny ból utrudniający chodzenie.

Modzele przybierają żółtawy kolor, okrągły lub owalny kształt. Zajmują powierzchnię kilku centymetrów i są pod tym względem większe od odcisków. Pod wpływem ciągłego ucisku modzele pokrywają się świecącą warstwą, a otaczająca je skóra przybiera kolor czerwony i jest często podrażniona. Modzele wyglądają jak odciski, lecz nie mają jądra, które naciska na zakończenia nerwowe. Z reguły powodują więc raczej promieniujące uczucie palenia, a nie ostry, przejmujący ból, jaki wiąże się z odciskami.

Przyczyny odcisków i modzeli

Przyczyna odcisków i modzeli to niewłaściwa dbałość o stopy, lekceważenie urazów, pierwszych symptomów i odczuwanego dyskomfortu przy chodzeniu. Jeżeli pozwoli się narosnąć zrogowaciałej skórze, nieuchronnie będzie to prowadzić do powstania modzeli. Najbardziej podatne na zgrubienia skóry są palce i pięta, ponieważ tam mamy do czynienia z największą siłą nacisku. Jeśli modzel na twojej stopie jest już nie tylko niewygodny, ale i bolesny, jeśli nie można go usunąć domowymi sposobami, albo jeśli często się odtwarza, należy skonsultować się z lekarzem ortopedą, czy nie kryje się za tym jakaś inna poważna przyczyna.

Przyczyny odcisków na stopie:

  • źle dopasowane, niewygodne, za ciasne, uwierające obuwie
  • niewłaściwy chód, który wywiera nierównomierny rozkład nacisku na stopę
  • płaskostopie i inne wady w stopie
  • nadwaga
  • brak pielęgnacji stóp
  • długa nieaktywność stóp, np. po unieruchomieniu

Leczenie odcisków i modzeli

Codzienna, regularna pielęgnacja stóp pomoże zapobiec powstawaniu zgrubień skóry i modzeli. Zważywszy na fakt, że skóra na podeszwie stóp jest szczególnie gruba, kosmetyki stworzone z myślą o niej charakteryzują się bogatym składem z dużą ilością składników aktywnych. Stosowanie kremów nawilżających poprawi elastyczność skóry i pomoże zapobiegać jej wysuszeniu. Należy regularnie usuwać zrogowaciały naskórek z użyciem peelingów bądź pilników, np. Scholl Velvet Smooth. Pozbędą się martwych komórek, pobudzając tworzenie nowych, zdrowych. Można skorzystać także z poduszeczek ochronnych, które zabezpieczą miejsca stopy szczególnie narażone na ucisk i powstawanie modzeli. Poduszki izolują także skórę od obuwia, dzięki czemu nie narażamy się na odparzenia. Usuwanie modzeli można uzyskać także inną metodą, z wykorzystaniem kwasu salicylowego.

Zapobieganie odciskom i modzelom wymaga poświęcenia uwagi swoim stopom i ich problemom. Być może pośród przedstawionych rad znajdziesz błędy, które popełniasz:

  • dobrze dopasowane obuwie to podstawa – szerokie noski i niewysoki obcas oraz dobrze dopasowany rozmiar gwarantują poprawną stabilizację stopy, która nie ślizga się i nie ociera. Lepiej jest wybierać obuwie skórzane niż z syntetyków, ponieważ w tym pierwszym skóra może oddychać. Zbyt małe obuwie można bez problemu powiększyć w zakładzie szewskim lub domowymi sposobami. Najmniej wskazane są buty na wysokim obcasie. Nie oznacza to całkowitej rezygnacji z tej formy obuwia, lecz na czas leczenia i w nawracającym problemie odcisków warto wziąć pod uwagę rodzaj modelu buta, jaki będzie dla nas najzdrowszy. Najlepiej sprawdzą się buty wiązane, które skutecznie przytrzymują stopę w miejscu. Dobrą opcją będzie także wyposażenie buta w dodatkową, miękką wyściółkę. W miejscach, które szczególnie uciskają naszą stopę można nakleić specjalne plastry lub poduszeczki amortyzujące siłę nacisku. Obcasy wybierajmy tylko na specjalne okazje i pamiętajmy, że but, który jest niewygodny podczas mierzenia nie zmieni się w trakcie chodzenia. Tak zwane „rozchodzenie” przysporzyć może więcej szkód niż korzyści. Wybranie droższego, wygodnego obuwia zwróci się z nawiązką biorąc pod uwagę konieczność leczenia po wyborze taniego obuwia, wykonanego z twardych materiałów i niepodatnych na dopasowanie.
  • nie używaj ostrych narzędzi do usuwania zrogowaceń, gdy nie potrafisz się nimi posługiwać. W przeciwnym razie może dojść do zakażenia, szczególnie groźnego dla cukrzyków. Warto pamiętać, że osoby z cukrzycą o ograniczonym czuciu w stopach nie powinny samodzielnie przeprowadzać żadnych zabiegów pielęgnacyjnych z użyciem silnych substancji i ostrych narzędzi. O pomoc w takich sytuacjach warto zwrócić się do pedikiurzystki bądź ortopedy. Cukrzyca sprawia, że rany źle się goją, a nieumiejętne posługiwanie się tarką czy pumeksem może prowadzić do infekcji trudnej w leczeniu.
  • mocz nogi w naparze z rumianku. Działa antybakteryjnie i świetnie zmiękcza skórę. Dodatkowo zmniejszy ból, obrzęk i opuchnięcie. Złagodzi pieczenie modzeli i ból nagniotków.
  • wykonuj maski nawilżające do stóp – z aspiryny, kwasu salicylowego, mocznika. Owijaj stopy w folii i w takim opatrunku chodź spać, z rana oczyść stopy z nadmiaru produktu i usuń zgubienia na skórze tarką, pilnikiem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.