Jakie są przyczyny nudności? 5 naturalnych sposobów na nudności

Gdy pojawiają się nudności, większość kobiet podejrzewa, iż może być w ciąży. Tak często bywa, aczkolwiek przyczyny mogą być zupełnie inne. Nudności powodować może też zła dieta, przejedzenie, stres, a także kac.

Mdłości świadczą o niedomaganiu naszego przewodu pokarmowego. Powodem mogą być infekcje jelitowo-żołądkowe, choroba wrzodowa, zatrucia pokarmowe, niedrożność jelit, kamica żółciowa, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie otrzewnej oraz choroba Crohna. Nudności pojawiają się też przy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, zapaleniu mózgu, przy migrenie, chorobie lokomocyjnej, zapaleniu błędnika czy też ucha środkowego.

Rzadziej zdarza się, że mdłości sygnalizują choroby układu moczowego np. zapalenie nerek, mocznicę czy kolkę nerkową. Nudności występują też przy schorzeniach metabolicznych m.in. cukrzycowej kwasicy ketonowej.

Nudności występują też w trakcie wspomnianej na początku ciąży. Badania wskazują, że odczuwa je aż 85% kobiet. Nie powinno to jednak niepokoić, a wręcz przeciwnie, znaczy to o prawidłowej gospodarce w zmieniającym się organizmie.

Często nudności są przyczyną wielu kłopotów i budzą niepokój. I słusznie, bo jeśli powodem nie jest ciąża, a wymioty trwają długo należy iść do lekarza i sprawdzić co spowodowało niedomaganie naszego organizmu.

Nudności mogą mieć podłoże psychiczne

Zdarza się, że na nudności ma wpływ nasz stan psychiczny. Kobiety ciężarne często czują uczucie mdłości, gdy myślą o jedzeniu. Da się to wyjaśnić naukowo. Jeśli dojdzie do wzrostu stężenia we krwi różnych związków, następuje ich przenikanie przez barierę krew-mózg, a następnie oddziaływanie na ośrodek wymiotny w rdzeniu przedłużonym mózgu. Tymi związkami są: np. morfina, zwykłe jony wapnia, albo mocznik.

Z tego też powodu, osoby z niewydolnością nerek, muszą poddawać się dializom, które usuną metabolity, a także zbędne substancje znajdujące się we krwi. Jeśli poziom mocznika we krwi wzrasta, chorzy czują się gorzej, co prowadzi do uczucia mdłości.

Nudności po zatruciu

Często czujemy nudności, kiedy się czymś zatrujemy. Najczęściej nieświeżym jedzeniem. Szkodliwe substancje przenikają wraz z krwią do mózgu, sygnalizując, że należy się ich pozbyć. Wymioty nie pomogą, jeśli stężenie emetogenów we krwi będzie wysokie – wciąż będziemy odczuwali odruch treści wymiotnej. Mózg oszukuje nas, że truciznę nadal należy usunąć.

suplement diety polecany przy nudnościach
Hepason

Nudności a choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna, czyli kinetoza, pojawia się podczas podróży samochodem, autobusem czy pociągiem. Źle się czujemy ze względu na dezorientację spowodowaną bodźcami odbieranymi przez oczy i uszy. Współcześnie istnieje wiele leków dostępnych bez recepty, które można zażyć przed podróżą, by uniknąć przykrych dolegliwości.

5 naturalnych sposobów na nudności

1.     Imbir na nudności

Imbir jest stosowany jako naturalne lekarstwo w wielu tradycyjnych medycynach już od ponad 2000 lat. W wielu badaniach klinicznych wykazano, że imbir ma działanie przeciwbólowe wobec różnych bodźców.

W 2000r. naukowcy ze Szkoły Medycyny Podyplomowej i Nauk o Zdrowiu w Wielkiej Brytanii przeprowadzili systematyczny przegląd dowodów skuteczności imbiru na mdłości i wymioty. W jednym badań sprawdzono jego działanie w stosunku do choroby morskiej, porannych mdłości i nudności wywołanych chemioterapią. Imbir okazywał się konsekwentnie skuteczniejszy w porównaniu z placebo.

Aby pozbyć się nudności, pij herbatę z imbiru przez cały dzień. Potnij korzeń imbiru w plastry i umieść je we wrzątku na 10 minut. Następnie odcedź imbir. Herbatę z imbiru możesz znaleźć też w sklepach z naturalną medycyną i w internecie. Pomocny będzie także olejek imbirowy.

2.     Witamina B6

Witamina B6 odgrywa ważną rolę w wielu funkcjach fizycznych i psychologicznych, ma także zdolność eliminowania niestrawności i zmniejszania nudności podczas ciąży.

W randomizowanej, podwójnie ślepej próbie z placebo, przeprowadzonej na Uniwersytecie Iowa uczestniczyło 31 kobiet, które otrzymywały 25mg witaminy B6 co 8 godzin przez 72 godziny i 28 kobiet, którym podawano placebo przy tym samym reżimie. 12 z 31 kobiet w grupie z witaminą B6 miało nudności przed badaniem. Wykazało ono, że u kobiet przyjmujących witaminę B6, nudności znacznie ustąpiły.

Aby pozbyć się nudności, przyjmuj 25mg witaminy B6 3 razy na dobę, aż do ustąpienia objawów.

3.     Olejek eteryczny z mięty pieprzowej na nudności

Olej z mięty pieprzowej jest zalecany ze względu na swoje działanie przeciwwymiotne i antyspazmatyczne na podszewkę żołądka i okrężnicę. Jednym z możliwych mechanizmów działania oleju z mięty pieprzowej w układzie pokarmowym, jest hamowanie skurczów mięśni wywoływanych przez serotoninę i substancję P, która działa jak neuroprzekaźnik. W kilku badaniach wykazano skuteczność olejku z mięty pieprzowej w zmniejszaniu pooperacyjnych wymiotów i nudności.

W 2012 r. naukowcy z Molloy College w Nowym Jorku ocenili wpływ aromaterapii na nasilenie mdłości pooperacyjnych u kobiet poddawanych zabiegom chirurgicznym po okresie znieczulenia. Kobiety narzekające na nudności pooperacyjne otrzymały tradycyjne środki przeciwwymiotne, inhalację olejku z mięty pieprzowej lub soli. Wyniki wskazywały na dobrą skuteczność olejku z mięty pieprzowej w zmniejszaniu nudności, chociaż ze względu na małą próbkę pacjentów, nie osiągnięto statystycznego znaczenia.

Olejek z mięty pieprzowej można zastosować na różne sposoby przy nudnościach. Spróbuj pocierania 1-2 kropli z tyłu szyi i na spodzie stóp. Możesz też dodać 5-10 kropli olejku do wanny, lub 2-3 krople na chłodny kompresor umieszczony na czole.

4.     Rumianek

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół na świecie. Jego zaletą jest też powszechna dostępność i niska cena.

Rumianek jest od setek lat uważany za środek rozluźniający, stosowany w leczeniu różnych zaburzeń żołądkowo – jelitowych, takich jak nudności, wymioty, niestrawność, choroba lokomocyjna i biegunka. Pomaga pozbyć się nudności przez uwalnianie gazów, łagodząc ból i relaksując mięśnie odpowiedzialne za transport pożywienia w jelitach.

5.     Cytryna na nudności

W 2014 roku przeprowadzano badanie na setkach kobiet w ciąży, które cierpiały na nudności i wymioty. Niektórym z nich podawano olejek eteryczny z cytryny, innym zaś – placebo. W wynikach badania stwierdzono istotną różnicę pomiędzy obiema grupami, na korzyść tej pierwszej.

Aby pozbyć się mdłości, przekrój cytrynę i wdychaj. Możesz też ją pogryzać lub wypić wodę z dodatkiem soku z cytryny.

Inne porady na nudności:

  • Wyjdź na świeże powietrze, lub otwórz okno.
  • Nałóż chłodny kompres na czoło lub szuję.
  • Po jedzeniu siedź przez około godzinę, aby zmniejszyć ciśnienie w żołądku.
  • Wypróbuj alternatywne sposoby, takie jak medytacja i akupunktura.
  • Jedz mniejsze posiłki.
  • Unikaj żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, która spowalnia trawienie.
  • Unikaj spożywania napojów gazowanych, które przyczyniają się do powstawania gazów.
  • Rozciągnij się i weź głęboki wdech, aby zmniejszyć niepokój.
  • Pij dużo wody.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.