Obrzezanie – kontrowersyjny zabieg. Obrzezanie a higiena i sprawność seksualna.

Obrzezanie to inaczej cyrkumcyzja. To zabieg przeprowadzany u mężczyzn i polega na całkowitym lub częściowym usunięciu zewnętrznym elementów męskich narządów płciowych. Czasem też zabieg ten przeprowadza się u kobiet. W przypadku mężczyzn usuwa się napletek, a u kobiet łechtaczkę a nawet duże i mniejsze wargi sromowe. Czasem u facetów oprócz napletka usuwa się też wędzidełko napletkowe. Obrzezanie nie wpływa na funkcjonowanie organizmu.

Obrzezanie – co ma ono na celu?

Obrzezanie to swego rodzaju rytuał, ponieważ często wykonuje się je z powodów religijnych i kulturowych oraz medycznych. W starożytnym Egipcie obrzezano chłopców jako oznaka czystości i szlachetności. W judaizmie  każdy chłopiec musi być obrzezany po narodzinach. Podobnie jest w islamie, jednak w tym przypadku jest to zalecenie. Obecnie obrzezanie wykonuje się ze względów religijnych i dotyczy ono ludzi Bliskiego Wschodu, Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i pewnych plemion Ameryki Południowej. Często też obrzeza się dzieci ze względów higienicznych i estetycznych jako zalecenie medyczne. Taka praktykę stosuje się  w Afryce i na Filipinach. Często powodem bywa stulejka czyli sklejenie napletka z żołądzią, co nie pozwala na jego odsunięcie. Względy estetyczne dopuszczają też obrzezanie zbyt długiego i luźnego napletka.

Wskazania do obrzezania

Obrzezanie do obszerny temat i powiązany z wieloma kontrowersjami. Zbierając wszystkie czynniki w jedną całość,  można wyszczególnić wskazania do obrzezania, które zależą od okoliczności, religii i rejonu świata. Wskazanie określa się jako konieczne, zalecane i niekonieczne i zaliczamy do nich:

  • Stulejka,
  • Zapalenie żołędzi,
  • Zbyt krótkie wędzidełko napletkowe lub jego zerwanie,
  • Wymogi religijne wśród Żydów i Istamistów,
  • Czynniki środowiskowe dotyczące klimatu i miejsca pracy jako element profilaktyki, np. wysoka temperatura i zwiększone ryzyko stanów zapalnych,
  • Luźny napletek, powodujący dyskomfort podczas stosunku,
  • Przedwczesny wytrysk,
  • Obniżenie ryzyka raka prostaty i penisa,
  • Chęć zachowania większej higieny,
  • Chęć poprawy jakości życia seksualnego,

Obrzezanie a higiena

Obrzezanie eliminuje napletek a więc też śluz znajdujący się pod napletkiem, która często bywa powodem stanów zapalnych  i przykrego zapachu. Prowadzono badania mające na celu udowodnić, że obrzezanie zmniejsza ryzyko zachorowania na HIV. Po części są one słuszne, ponieważ usuwając śluz usuwa się komórki Langerhansa, które zwiększają ryzyko choroby.  Niedawne wyniki podają dane, które udowadniają, ze mężczyźnie obrzezani znacznie rzadziej zapadali na chorobę HIV. To całkiem logiczne, ponieważ obrzezanie zmniejsza możliwości rozwoju bakterii, co z kolei obniża ryzyko powstawania stanów zapalnych i rozwoju nowotworów. Taki zabieg ma wpływ również na kobiety. Partnerki seksualne osób obrzezanych znacznie rzadziej zapadają na choroby narządów płciowych i raka macicy. Powodem jest zmniejszone ryzyko przenoszenia zanieczyszczeń do kobiecych dróg rodnych.

Obrzezanie a sprawność seksualna

Po obrzezaniu zmieniają się odczucia seksualne. Usunięcie napletka odkrywa żołądź, a więc staje się ona mniej wrażliwa na bodźce. Mężczyźnie mogą wtedy współżyć dłużej niż przed obrzezaniem. Niektóre osoby mają jednak problem ze wzwodem. Dodatkowo dochodzi do tego aspekt wizualny. Niektóre kobiety twierdzą, ze obrzezany mężczyzna jest bardziej estetyczny i atrakcyjny. Jednak sama geneza obrzezania miała na celu co innego. Zabieg miał się wiązać z oczyszczeniem fizycznym, duchowym i osłabieniem popędu płciowego. Kiedy mężczyzn jest obrzezany w stanie pełnej świadomości fizycznej jest to dla niego duże wydarzenie w życiu i wiąże się z emocjami. Nie zawsze można je przewidzieć. Należy mieć wówczas na uwadze zagrożenia tego typu decyzji.

Kontrowersje odnośnie obrzezania

Obecnie obrzezanie nie jest nakazane, a wręcz przeciwnie, wywołuje wiele kontrowersji.  Amerykańska Organizacja Zdrowia opowiada się za zaprzestaniem praktyki obrzezania, jeśli nie wymaga tego sytuacja medyczna. Powodem jest wysokie ryzyko szkodliwych powikłań nieprawidłowo przeprowadzonej operacji.  Możliwe jest krwawienie, przecięcie ściegu i rozerwanie rany. Obecnie funkcjonują tez organizacje mające na celu zmiany w kulturze obrzezania chłopców. Ponadto istnieją podstawy medyczne, aby nie wprowadzać obrzezania jako czegoś obowiązkowego.

Pomimo zalet obrzezania istnieje pewne ryzyko, które wiąże się z zabiegiem. Możliwe jest zakażenie sepsą oraz krwotoki.  Źle wykonany zabieg może spowodować nawrót stulejki. Dodatkowo obrzezanie usuwa ochronę ujścia cewki moczowej, przez co jest ona bardziej podatna na zakażenia oraz przedostawanie się drobnoustrojów. Gojenie rany trwa około miesiąca i towarzyszy temu ból, a ponadto należy stosować maści i środki na przyspieszenie gojenia oraz stosowane celem zapobiegnięcia zakażeniu. Jednak sam zabieg według lekarzy nie jest niebezpieczny. Jeśli pacjent jest zdrowy, nie wymaga pobytu w szpitalu po odbyciu zabiegu. Zabieg taki trwa około godziny, a rany zszywa się szwami resorbowalnymi. W czasie miesiąca od obrzezania nie należy współżyć i dbać o ranę, przemywając ją specjalnymi preparatami.

Obrzezanie kobiet

Statystyki podają, ze ok 130 milionów kobiet w Afryce i Azji poddawanych jest obrzezaniu łechtaczki oraz warg sromowych i zaszyciu wejścia do pochwy. W porównaniu do zabiegu obrzezania u mężczyzn zabieg u kobiet nie ma żadnych podstaw medycznych, a co więcej, przeprowadza się go w prymitywnych warunkach, bez znieczulenia, niesterylnym nożem, a na ranę przykłada się zwierzęce odchody i gnijące rośliny. Taki zabieg jest problemem społecznym we wspominanych regionach i wiąże się z silnymi powikłaniami: nerwiakiem  w okolicy łechtaczki, bliznami zwężającymi krocze i utrudniającymi poród oraz silnymi bólami. Dodatkowo warto mieć na względzie samopoczucie obrzezanych kobiet. Podstawą tego zabiegu we wspomnianych obszarach jest przekonanie że odczucia erotyczne wśród kobiet są traktowane jako zdrada małżeńska. Co ciekawe, w księgach religijnych: Biblii i Koranie nie ma na ten temat informacji.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.