Niedobór kwasu foliowego

Nasz organizm to system powiązanych ze sobą, skomplikowanych a zarazem sprawnie działających podzespołów, w którym każdy, nawet najmniejszy element ma swoje wyznaczone miejsce. Nie inaczej dzieje się w przypadku witamin – składników odżywczych niezbędnych do wytwarzania energii wykorzystywanej do życia. Doskonale wiemy, że bez tlenu i wody nie byłoby życia na ziemi, ale w jakiej kondycji jesteśmy my sami? Zdrowi, pełni energii czy może osłabieni i jaką winę ponosi za to jedzenie, które nas żywi?

Znaczący odsetek osób w Polsce skarży się na anemię, która nie dotyka tylko osób szczupłych i niedożywionych. Obalmy ten mit, ponieważ anemia może przytrafić się nawet osobom otyłym, które uwielbiają zajadać słodkości, ale stronią od mięsa, warzyw i owoców. Brzmi znajomo? Być może ty sam jesteś w grupie podwyższonego ryzyka anemii. Kolejne błędne przekonanie brzmi: anemię wywołuje niedobór żelaza. Owszem, ale rzadko kiedy niedobór żelaza występuje samoistnie, bez udziału innych składników odżywczych. Anemię może wywoływać także niedobór kwasu foliowego, stąd tak duży nacisk kładzie się na profilaktykę anemii wśród kobiet – przyszłych matek.

Kwas foliowy jest jedną z witamin grupy B (nazywany także witaminą B9 i B11, a także witaminą M), która bierze aktywny udział w wytwarzaniu nowych płytek krwi. Krew to życiodajne paliwo dla naszego organizmu, komórka, z której powstaje nowe życie. Krew transportuje tlen, dlatego mając niedostateczną ilość czerwonych krwinek, czujesz się automatycznie zmęczony i słaby. Kwas foliowy zapobiega utracie krwi i dodaje życiowej energii, w którą powinniśmy być nieustannie zaopatrzeni.

Mimo tej wiedzy większość osób nie spożywa wystarczającej ilości kwasu foliowego dziennie, co przeradza się w stan permanentnego niedoboru. Jego objawów możemy w ogóle nie zauważać, ale pewne jest, że skutki tego odczujemy za parę lat. Jest jeszcze inna przyczyna niskiego poziomu kwasu foliowego w organizmie a jest nią zaburzenie wchłaniania w różnej postaci. Dla jednej i drugiej grupy osób niezbędne okazuje się przyjmowanie suplementów diety z kwasem foliowym, bez których przyzwyczaimy się do ciągłego osłabienia i pracy na niższych obrotach.

Co powoduje niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego?

Niektóre grupy osób są bardziej narażone na niedobór kwasu foliowego niż inne. Problem dotyczy szczególnie kobiet planujących ciążę i w ciąży. Wykonując niezbędne badania prenatalne okazuje się, że większość kobiet ma za mało kwasu foliowego a część z nich anemię. Takie warunki nie sprzyjają zachodzeniu w ciążę (mogą nawet utrudnić starania o dziecko) i dotrzymaniu do terminu porodu. Mała ilość kwasu foliowego zwiększa prawdopodobieństwo wad wrodzonych u dziecka, które może urodzić się z poważnymi zaburzeniami. Kwas foliowy dla kobiet w ciąży, np. PREGNAMED zapobiega wadom cewy nerwowej, takich jak rozszczep kręgosłupa. Są to jedne z głównych wad wrodzonych, w której mózg dziecka lub kręgosłup nie są w pełni ukształtowane. Wady te kształtują się na samym początku ciąży w okresie pierwszych tygodni życia płodowego dziecka, a wtedy często kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży. Dlatego jeśli planujesz zajście w ciążę, koniecznie przyjmuj kwas foliowy, a jeśli jesteś w ciąży i dotąd go nie brałaś, zacznij najlepiej od razu.

Ponadto niedobór kwasu foliowego towarzyszy nam, gdy:

  • Jemy za mało świeżych owoców i warzyw oraz unikamy zbóż (dotyczy osób odchudzających się i na diecie bezglutenowej)
  • Nie jemy źródeł kwasu foliowego: owoców cytrusowych, zielonych warzyw liściastych jak szpinak i produktów zbożowych
  • Mamy zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy. Może się to zdarzyć, jeśli jesteś w ciąży lub masz jakieś problemy zdrowotne, takie jak anemia sierpowata.
  • Masz problemy trawienne a twoje jelita nie pracują tak jakbyś tego oczekiwał. Dzieje się tak w przypadku nadużywania alkoholu, w chorobach nerek, celiakii, chorobie Crohna i wrzodziejącym zapaleniu jelita.
  • Przyjmujesz leki przeciwzapalne
  • Pamiętajmy, że niedobór kwasu foliowego dotyczy także dzieci.

Objawy niedoboru kwasu foliowego:

Kwas foliowy w tabletkach Puritans Pride

Co jeśli podejrzewasz anemię?

Anemia z niedoboru kwasu foliowego to jednostka chorobowa, która często splata się w czasie z innymi niedoborami witamin, a nie rzadko i minerałów. Poziom kwasu foliowego jest często uzależniony od zasobności w witaminę B12, które wspólnie pracują nad produkcją czerwonych krwinek. Oba niedobory mogą powodować podobne objawy, dlatego jest to dla ciebie podpowiedź, że dotyczy cię problem złej diety lub wchłaniania wartości odżywczych z pożywienia. Anemię wykrywa się poprzez badanie krwi, w którym lekarz oznaczy poziom poszczególnych witamin z grupy B. Wizyta u lekarza jest tym bardziej wskazana, że źle leczona anemia będzie się pogłębiała i prowadziła do poważnych komplikacji zdrowotnych. Dobrym pomysłem jest całościowe leczenie anemii, które będzie polegało na uzupełnianiu poziomu żelaza i witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego. To czy wybierzesz tabletki czy płyn nie ma większego znaczenia dla skuteczności podjętej terapii. Oczywiście w parze z nią musi iść zdrowa dieta, która zmieni nasze nawyki na lepsze dla naszego zdrowia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.