Infekcje pochwy w ciąży

Twój organizm ulega zmianie na wiele sposobów, gdy jesteś w ciąży, a upławy okazują się być jedną z tych mało zabawnych zmian. Jeśli wydzielina jest przezroczysty lub biała i neutralnym zapachu, to najprawdopodobniej spowodowały ją hormony ciążowe, a to znak, że pochwa jest zdrowa. Jednak czasami nadmiar upławów sygnalizuje infekcję, która pojawia się, gdy naturalna równowaga bakterii żyjących w pochwie jest zakłócony. Trzy rodzaje infekcji pochwy mogą mieć wpływ na kobiety w ciąży: bakteryjne zakażenie pochwy, drożdżyca i rzęsistkowica. Dobrą wiadomością jest to, że kiedy infekcje pochwy są szybko diagnozowane są na ogół łatwe w leczeniu. Najtrudniejszą częścią jest rozróżnianie normalnych upławów od takich, które sygnalizują rzeczywiste zakażenie. Przeczytaj co powoduje infekcje pochwy w ciąży i jak im zapobiegać a także jak leczyć.

Infekcja bakteryjna

U około 1 na 5 kobiet w ciąży rozwinie się swędzenie, podrażnienie. Zakażenie bakteryjne pochwy występuje wtedy, gdy wzrasta liczba bakterii na skutek zmian hormonalnych. W przypadku, gdy kobieta nie jest w ciąży, objawy mogłyby minąć samoistnie. I choć ciąża to nie choroba, podatność na infekcje intymne w ciąży rośnie. Nieleczona infekcja bakteryjna w ciąży może prowadzić do tego, dziecko urodzi się wcześniakiem lub uzyska niską masa urodzeniową. Także u kobiet nie będących w ciąży, bakteria może doprowadzić do zapalenia narządów i w skutek tego powodować bezpłodność. Aby mieć pewność rodzaju infekcji przeprowadź test GINEintima.

Objawy:

  • Biało-szara wydzielina
  • Ból przy oddawaniu moczu
  • Swędzenie pochwy

Leczenie

Infekcje bakteryjne mogą ustępować samoistnie i na to liczą lekarze, którzy swoją decyzją mogą pozostawić leczenie nawet drugiego trymestru ciąży. W postanowieniu bierze się pod uwagę bezpieczeństwo dziecka, któremu może zaszkodzić antybiotyk leczący infekcję.

Zapobieganie

Noś przewiewną, bawełnianą lub bambusową bieliznę, unikaj miejsc obciążających układ odpornościowy, np. basen. Przy pierwszych objawach rób nasiadówki z rumianku a w ciąży zmień płyn do higieny intymnej na taki zapobiegający infekcji.

Infekcja grzybicza

Swędzenie i pieczenie wywołane przez drożdże jest zwykle spowodowane przerostem Candida, grzybów, których naturalnym środowiskiem jest pochwa. W czasie ciąży, podwyższony poziom estrogenów i progesteronu pomaga w tworzeniu tego rodzaju środowiska, w którym drożdże mogą się rozwijać. Inne przyczyny zakażeń drożdży to przyjmowane antybiotyki i współżycie. Także w tym przypadku możesz dowiedzieć się jaki rodzaj infekcji cię dopadł.

Objawy:

Leczenie:

Przyjmuj leki przeciwgrzybiczne – doustnie lub dopochwowo. Ponadto noś przewiewną bieliznę, pij dużo wody i spożywaj jak najmniej cukru. Przyjmuj probiotyki z Lactobacillus, np. suplement diety Provag. Provag w ciąży jest bezpiecznym wyborem, ponieważ zawiera dobroczynne bakterie występujące naturalnie w przewodzie pokarmowym. Ponadto jedz jogurty, które są bogate w żywe kultury tych bakterii.

Rzęsistkowica

Rzęsistkowica jest jedną z najczęstszych i najskuteczniej leczonych chorób płciowych.

Objawy:

  • Zielono-żółty, pieniste, cuchnące upławy
  • Swędzenie, pieczenie, podrażnienie

Leczenie:

Aby nie zarazić się rzęsistkowicą należy używać prezerwatyw. Oprócz tego noś przewiewną bieliznę i wygodne spodnie nieobciskające nóg. Unikaj ponadto kąpieli, mydła, syntetycznych proszków do prania. Choć nie jest jasne, czy te elementy przyczyniają się do zakażeń drożdży i mogą one powodować podrażnienie narządów płciowych, to i tak warto spróbować czegoś co nic nie kosztuje.

Delikatny płyn do higieny intymnej Lactacyd

Domowe sposoby na infekcję intymną

Można również rozważyć przemywanie zewnętrznych narządów płciowych roztworem chlorowodorku benzydaminy z unikaniem irygacji, zwłaszcza w I trymestrze ciąży. Benzydamina  szczególnie polecana jest w trakcie połogu.  Zmniejsza przekrwienie poporodowe, niweluje obrzęk, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i miejscowo znieczulająco. Szczególnie pozytywnie te działania odbierają pacjentki, u których wykonano profilaktyczne nacięcie krocza, lub u których w czasie porodu doszło do uszkodzeń w obrębie szyjki macicy i pochwy.

Nie bez znaczenia jest działanie odkażające chlorowodorku benzydaminy. W czasie połogu kobiety powinny szczególnie dbać o higienę intymną z powodu szczególnego narażenia na potencjalnie groźne w tym okresie połogowe zakażenie błony śluzowej i mięśnia, przedłużone gojenie się, a nawet rozejście się szwu po nacięciu krocza, nawracające zakażenia dróg moczowych, zapalenia i ropnie narządów miednicy mniejszej. Miejsce w macicy po odklejeniu łożyska ( do czasu ukończenia połogu tj. przez okres sześciu tygodni), źle gojące się rany krocza, to potencjalne wrota do powstania gorączki połogowej ze szczególną możliwością uogólnienia się infekcji. Dzięki temu, że benzydamina działa miejscowo i w niewielkim stopniu przenika do krążenia ogólnego, może być śmiało stosowany przez kobiety karmiące piersią. Stosowanie roztworu to skuteczna i bezpieczna metoda kuracji także dlatego, że nie wpływa na fizjologiczna florę pochwy. Z kolei niedobory fizjologicznych szczepów bakterii pochwowych można uzupełnić stosując szeroko dostępne preparaty probiotyków w postaci zarówno doustnej jak i dopochwowej. Nasiadówka w infekcji intymnej zawierająca benzydaminy to m.in. Tantum Rosa, który można stosować zarówno do irygacji i podmywania. Jeśli masz wątpliwości zapytaj swojego lekarza który sposób będzie dla ciebie najlepszy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.