Szybkie przybieranie na wadze – przyczyny

Wskazówka w wadze łazienkowej pnie się w górę, a rezultaty twoich wysiłków spełzają na niczym? Prawdopodobnie będziesz podejrzewał, że przyczyna leży w twoim niepohamowanym apetycie. Okazuje się jednak, że szybkie przybieranie na wadze może być efektem przyjmowanych leków lub być uzależnione od naszego stanu zdrowia i ukrytych dolegliwości. Zadziwiająco wiele przypadków szybkiego przybierania na wadze można wytłumaczyć czynnikami innymi niż niezdrowe jedzenie czy brak ruchu. Oto najczęstsze przyczyny powodujące zbyt szybkie przybieranie na wadze.

  1. Zaburzenia hormonalne

Fakty są następujące: osoby otyłe częściej zapadają na choroby układu płciowego co ma związek z rozregulowaną gospodarką hormonalną organizmu. Zespół policystycznych jajników powoduje stopniowe przybieranie na wadze, którego kobiety są nieświadome przez lata swojego życia. Zespół policystycznych jajników może bowiem rozpocząć się w wieku dojrzewania, gdy przybieranie na wadze jest czymś naturalnym, towarzyszyć ciąży i utrudniać schudnięcie po niej. Nawet lekarze pozostają nieświadomi tego obciążenia i nie podejrzewają, że dodatkowe kilogramy może wywoływać choroba. Inne objawy towarzyszące zespołowi to przerzedzenie włosów, nadmierne owłosienie, trądzik, nieregularne miesiączki i problemy z zajściem w ciążę.

  1. Chora tarczyca

W przeważającej części przypadków obwinianie swojej dużej wagi chorą tarczycą się nie sprawdza. Chorzy dowiadujący się o swojej dolegliwości mają nadzieję na szybkie wyleczenie i powrót do poprzedniej wagi, ale niestety, nie obejdzie się to bez ich pracy na siłowni i chęci zmiany. Niedoczynność tarczycy nie spowoduje, że utyjesz, tak samo leczenie nie zmieni twojej sylwetki. Jeżeli na początku kuracji waga nieznacznie spadnie, na pewno nie będzie to utracony tłuszcz, a ewentualnie wydalona woda. Chora tarczyca zwiększa tendencję do puchnięcia tkanek, dlatego gdy unormujesz poziom hormonów bardzo prawdopodobne, że będziesz czuł się lepiej i lżej czyli tak jak przed zachorowaniem.

  1. Zatrzymanie wody w organizmie

Szybkie przybieranie na wadze nie zawsze oznacza gromadzenie tłuszczu, a wspomnianej już wody. Zatrzymanie wody w ciele jest charakterystyczne dla napięcia przedmiesiączkowego i jeżeli masz z tym problem możesz przyjmować tabletki przyspieszające usuwanie wody z ciała. Jeżeli jednak obrzęk nie jest związany z fazą cyklu menstruacyjnego, zastanów się czy nie warto odwiedzić lekarza. Prawdopodobne przyczyny to choroba Hashimoto, niewydolność serca lub nerek. Test na zatrzymanie wody w ciele możesz wykonać szybko i bezboleśnie już teraz. Dociśnij palec wskazujący do brzucha, by zapadł się pod skórę. Zabierz go i obserwuj czy został po nim ślad w postaci wgłębienia. Jeśli tak, cierpisz na nadmiar wody w organizmie.

  1. Przyjmowane leki

Gdyby ktoś zapytał się teraz o twoje zdrowie prawdopodobnie odpowiedziałbyś, że miewasz co prawda jakieś dolegliwości, ale generalnie czujesz się dobrze. Teraz pomyśl o lekach, które przyjmujesz często lub regularnie, bo wśród nich mogą być winowajcy twojej nadwagi. Ta wiedza pomoże ci uniknąć szybkiego przybierania na wadze, jeśli tylko umiejętnie ją wykorzystasz. Popularną przyczyną tycia są przyjmowane antydepresanty. Pacjenci skarżą się i jednocześnie niedowierzają, że w ciągu krótkiego czasu przybywa im nawet kilkanaście kg. Niestety znanym skutkiem ubocznym antydepresantów jest tycie, zwłaszcza gdy przyjmuje się je przez długi okres czasu. Nawet nierozpoznana depresja i inne zaburzenia psychiczne mogą dawać podobne objawy jeśli mamy skłonność do zajadania stresów. W tym przypadku rozwiązanie jest jedno – leczenie. Przyjmuj zestaw witamin i minerałów, np. Centrum, by pobudzić swój umysł, zacznij ćwiczyć, by wydostać do krwi endorfiny.

Cukrzyca typu II spowodowana otyłością powoduje szybkie przybieranie na wadze już po rozpoczęciu leczenia.

Jak na ironię nasz stan pogarsza się, a waga może nawet nie drgnąć mimo podejmowanych prób odchudzania. Jednakże możliwe jest utrzymanie zdrowej sylwetki nawet w chorobie. Wystarczy skonsultować z lekarzem ilość przyjmowanych leków, a do diety wprowadzić naturalne składniki o działaniu odchudzającym jak ocet jabłkowy lub takie spowalniające wchłanianie tłuszczu, np. Redufat.

Kolejne grupy leków wywołujące przybieranie na wadze to środki antykoncepcyjne oraz sterydy. Jeżeli zauważysz u siebie niekorzystne działanie plastrów lub tabletek poproś o ich zamiennik lekarza. Sterydy nie są już niestety tematem podlegającym dyskusji, ponieważ są (a przynajmniej powinny być) przepisywane w ostateczności. Sterydy przyjmują osoby chore na astmę, zapalenie stawów, toczeń, choroby trzewne. Ich stosowanie jest w większości przypadków długotrwałe, dlatego szkodliwe oddziaływanie na organizm pewniejsze. Sterydy zwiększają apetyt, ale nie byłoby to takim problemem, gdyby nie unikanie przez niektórych pacjentów aktywności fizycznej. W trosce o swój stan zdrowia wiele osób rezygnuje z ćwiczeń, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie, a ponadto rzeźbią sylwetkę. Przed przyjęciem przepisanej dawki sterydów upewnijmy się, że jest to dla nas optymalny wybór, a inne możliwości leczenia wyczerpane.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.