Co na kolkę jelitową u dorosłych i dzieci?

Kolka jelitowa to nagły skurcz brzucha, który nasila się przy wysiłku fizycznym. Kolka jelitowa u dorosłych i dzieci ma nieco inne podłoże i wymaga różnego podejścia terapeutycznego. Co wywołuje kolkę, jak się jej ustrzec i co zrobić, gdy już nas dopadnie? Co na kolkę jelitową u dorosłych i dzieci będzie najlepsze? Oto kilka przydatnych informacji o tej przypadłości.

Przyczyny kolki jelitowej

Jak sama nazwa wskazuje, kolka jelitowa obejmuje obszar jelit, co tylko częściowo ułatwia diagnozę, ponieważ mierzą one u dorosłej osoby aż 5 metrów. Ból jest charakterystyczny – nagły, kłujący, zapierający dech, ponieważ powoduje go skurcz mięśni gładkich. Skurcze mogą dotyczyć dowolnego odcinka jelita, a objawy nie muszą wskazywać na ich konkretną lokalizację, dlatego masaż na kolkę powinien obejmować cały brzuch, a nie tylko jego wycinek. Kolka jelitowa pod żebrami przytrafia się często początkującym sportowcom i tym, którzy nie odpoczęli wystarczająco dużo po posiłku. Skurcze wskazują przeważnie na problemy z trawieniem i mogą oznaczać, że organizm nie radzi sobie z konkretną substancją, np. mlekiem lub w jelitach pojawiło się ciało obce, które nie może być strawione. Ta druga sytuacja często dotyczy dzieci, które połknęły niewielki przedmiot.

Kolka niemowlęca

Niemowlęta bardzo często cierpią z powodu bólu brzucha. Poprawne rozpoznanie kolki pomaga szybko ulżyć maluchowi. Typowe objawy kolki niemowlęcej to niespokojne zachowanie, skręcanie z bólu dziecka. Kolki łapią dzieci po posiłku i mogą regularnie pojawiać się do ukończenia przez dziecko roku. Co ważne nie powinny towarzyszyć jej inne niepokojące objawy jak chudnięcie i brak apetytu – wtedy można podejrzewać alergię lub nietolerancję pokarmową, która często ujawnia się po rozszerzeniu menu.

Na dziecięce kolki jelitowe pomogą krople Espumisan i herbata z kopru włoskiego poprawiająca trawienie. Polecane zioła na kolkę to także popularny rumianek o działaniu wyciszającym i przeciwzapalnym a dla nieco starszych dzieci – mięta. Pamiętajmy także o tym jak duże znaczenie ma sposób karmienia dziecka – powinno być układane w pozycji z uniesionym tułowiem i pozostać w niej do pół godziny po posiłku. Matka karmiąca powinna zwracać uwagę na swoją dietę i unikać produktów wzdymających. Jeśli dziecko źle reaguje na podawane składniki, należy je ograniczyć lub zastąpić innymi.

Masaż brzucha na kolkę dziecięcą

Ułóż dziecko na brzuchu (lub noś na rękach) i delikatnie masuj oraz oklepuj plecy, aby szybciej pozbyło się gazów i kolki. Możesz także spróbować rozmasować brzuch i usprawnić w ten sposób trawienie. Rozluźniająco na jelita zadziała także ciepło, dlatego wykąp malucha lub ogrzej mu brzuch kompresem.

Objawy kolki jelitowej

  • Silny, uporczywy, skurczowy ból brzucha,
  • Napięcie powłok brzusznych – twardy brzuch – pojawia się u niemowląt,
  • Wzmożone oddawanie gazów,
  • Nudności i wymioty,
  • Problemy z apetytem.

Espumisan na kolkę jelitową i wzdęcia

Leczenie kolki jelitowej

Sporadyczne kolki jelitowe można leczyć z pomocą leków rozkurczowych jak Espumisan czy No-Spa. Dla dzieci podaj odpowiednik skierowany do najmłodszych, często w postaci skoncentrowanych kropli. Dla niemowląt i małych dzieci niezawodnym rozwiązaniem będzie herbata z kopru włoskiego, która nie tylko działa rozkurczowo, ale dodatkowo przyspiesza trawienie i tym samym zwiększa apetyt. Kolki u dorosłych są często wynikiem złych nawyków żywieniowych i nadmiernego apetytu. Niewykluczone, że będziesz musiał zmienić swój sposób jedzenia (dokładniejsze gryzienie, popijanie po skończonym posiłku a nie w jego trakcie) i przeorganizować dietę, by była lżejsza i lekkostrawna. Jeśli kolce towarzyszą inne dolegliwości jelitowe zacznij stosować probiotyk, który ułatwi trawienie i znacznie zmniejszy dyskomfort w przewodzie pokarmowym.

Kolka jelitowa u dorosłych i dzieci nie jest powodem do niepokoju, dopóki dopada sporadycznie i nie jest związana z żadną chorobą przewodu pokarmowego. Aby się o tym przekonać, należałoby wykonać badanie lekarskie. Co na kolkę jelitową u dorosłych dzieci będzie najlepsze? Do tego czasu możesz  spróbować domowych sposobów na kolkę, które pomagają rozluźnić jelita, usprawnić trawienie i pozbyć się gazów: ziół czy masażu brzucha.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.