Kapusta czerwona- właściwości, działanie wykorzystanie
Kapusta w kuchni polskiej znana jest od dziesięcioleci bez mała! Chętnie jemy kapustę białą i znamy wiele sposobów na jej przygotowanie- kiszona, duszona, zasmażana, gołąbki, bigos czy też świeża często gości na talerzach. Jednak co z kapustą czerwoną? Czy jest mniej wartościowa niż białą? Dlaczego jemy ją dużo rzadziej? Czy w ogóle warto kupować kapustę czerwoną? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej- koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł!
Korzenie kapusty czerwonej
Kapusta czerwona pochodził z wybrzeży Morza Śródziemnego. W Anatolii po dziś dzień można znaleźć jej dziką, „nieudomowioną” formę. Już starożytni Grecy i Rzymianie cenili jej walory! Jednak uprawa kapusty czerwonej nabrała tempa dopiero w XVIII wieku. Dziś uprawiana jest na szeroką skalę niemal na całym świecie. Niestety nie cieszy się tak dużą popularnością jak kapusta biała i zapewne, nigdy nie będzie się nią cieszyć aż w takim stopniu.
Dlaczego czerwona?
Liście tej odmiany kapusty mają czerwony kolor co czyni ją dość niezwykłą. Z tą barwę odpowiedzialne są antocyjany. Antyocyjany to naturalne barwniki roślinne, które mają silne działanie antyoksydacyjne (są przeciwutleniaczami). Dzięki temu kapusta czerwona chroni nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Antocyjany są również pomocne w przyswajaniu witaminy C. Te naturalne barwniki roślinne wykazują działanie przeciwalergicznie oraz przeciwnowotworowo. Ponadto wzmacniają naczynia krwionośne. Niestety antocyjany nie mogą być gromadzone w ludzkim organizmie. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby stale dostarczać tych cudownych substancji z codziennej diety. Antocyjany znajdziemy w:
- czerwonej kapuście,
- bakłażanach,
- jagodach,
- czarnych porzeczkach,
- borówkach,
- wiśniach,
- aronii,
- malinach.
Właściwości kapusty czerwonej
Kapusta, nie tylko czerwona, ma zastosowanie tak wewnętrzne jak i zewnętrzne. Liście kapusty, zarówno świeże jak i gotowane, kryją cenne właściwości. Świeże liście stosuje się zazwyczaj zewnętrznie a spektrum ich działania jest wręcz oszałamiające! Wspomagają leczenie opryszczki, zapalenia oskrzeli, kataru, trądziku, oparzeń, odmrożeń czy stłuczeń!
Najpierw i później
Przed użyciem liście kapusty oczywiście należy dokładnie umyć. Następnie z osuszonych liści wycinamy środkową, główną żyłę. Teraz poprzez ugniatanie liści należy pozyskać ich drogocenny sok. Liść pokryty sokiem należy przyłożyć do chorego miejsca i zabandażować.
Z kolei wyciśnięty przy pomocy sokowirówki, sok ze świeżej kapusty może pomagać od wewnątrz! Pomaga przy cukrzycy, schorzeniach wątroby, wrzodach i stanach zapalnych układu trawienia. Lecznicze właściwości kapusta czerwona zawdzięcza kleistemu śluzowi roślinnemu, związkom siarki oraz solom potasowym. Sokiem z kapusty czerwonej można płukać gardło- to pomoże w stanach zapalnych, złagodzi ból oraz przyspieszy leczenie. Ponadto dzięki tej roślinie zmniejszymy poziom złego cholesterolu we krwi.
Kapusta czerwona- z czym to się je?
Kapusta czerwona ma spore znaczenie w kuchni polskiej. Należy przyznać, że kapusta biała cieszy się znacznie większą popularnością niż jej czerwona siostra. Jednak nie mniej potraw można wykonać przy użyciu kapusty czerwonej! Duszona, gotowana, kiszona czy surowa- zachwyca podniebienia. Kapusta czerwona duszona na winie jest doskonałym dodatkiem do dziczyzny i ptactwa. Najczęściej jednak jest po prostu dodatkiem do mięs. Serwowana z ziemniakami, kluskami śląskimi czy też kluskami gotowanymi na parze z ciemnym gęstym sosem- na samą myśl cieknie ślinka! Doskonale sprawdzi się w zastępstwie kapusty białe do zawijania gołąbków! Kapusta czerwona zarówno z chrzanem (na ostro), jak i z rodzynkami, orzechami i jabłkami (na słodko) – smakuje rewelacyjnie.
Wartości odżywcze
Kapusta czerwona, czasami nazywana też modrą, już od dziesięcioleci była używana przy dolegliwościach jelitowych, gastrycznych a nawet oddechowych. Jest doskonałym źródłem:
- miedzi,
- żelaza,
- siarki,
- potasu,
- magnezu,
- sodu,
- cynku,
- chloru,
- jodu,
- fluoru,
- fosforu,
- karotenów,
- witaminy B1,
- witaminy B2,
- witaminy B6,
- witaminy C,
- witaminy E,
- witaminy K.
W 100 gramach kapusty czerwonej jest jedynie około 30 kcal! Dzięki wysokiej zawartości siarki spożywanie kapusty czerwonej wpływa korzystnie na stan skóry, włosów oraz paznokci. Ponadto w połączeniu z dużą porcją magnezu, żelaza i miedzi skutecznie wspiera proces leczenia anemii.
Kapusta czerwona a karmienie piersią
Kapusta czerwona ma wiele cudownych zastosowań i właściwości. Lecz jedno wyróżnia ją na tle innych warzyw, sposobów i terapii. Jeżeli noworodek słabo ssie, matce może grozić zapalenie piersi. Kilka dni po porodzie piersi matki stają się bardzo ciężkie i twarde- przeładowane pokarmem. Noworodek, który słabo ssie nie poradzi sobie i nie ściągnie dokładnie pokarmu. Wtedy pomoże kapusta czerwona. Jej dobrze schłodzone liście (niektórzy trzymają je w lodówce, inni wkładają na kilka minut do zamrażarki) należy stosować w formie okładów na piersi. Po upływie 30 minut kobieta powinna wyrzucić liście i wziąć gorącą kąpiel. Po kąpieli piersi zmiękną, może nawet samoistnie polecieć z nich mleko. Dzięki temu nawet słabo ssący noworodek poradzi sobie ze ściągnięciem pokarmu. A matka zażegna zagrożenie bardzo bolesnego zapalenia piersi.
Uwaga!- przeciwwskazania
Mimo wielu cudownych korzyści jakie niesie spożywanie kapusty czerwonej nie jest ona przeznaczona dla każdego. Osoby cierpiące na schorzenia tarczycy powinny wstrzymać się od jedzenia kapusty oraz innych roślin kapustnych. Goitryna i progoitryna zawarte w kapuście znacznie utrudniają przyswajanie jodu co może prowadzić do znacznego niedoboru tego pierwiastka.
Posumowanie:
Kapusta czerwona gości na polskich stołach od dziesięcioleci! Książki kucharskie naszych prababć pełne były przepisów na dania z tej cudownej rośliny. Spożywanie kapusty czerwonej jak i stosowanie zewnętrzne jej liści i soku niesie wiele korzyści dla zdrowia. Bogactwo witamin i minerałów zawartych w tym warzywie pomaga w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości. Lista zalet kapusty czerwonej jest sumą zalet warzyw o kolorze czerwonym oraz roślin z rodziny kapustnych. Jest doskonałym wprost źródłem przeciwutleniaczy. Warto włączyć kapustę czerwoną do swojej diety aby cieszyć się jej pozytywnym wpływem na nasz organizm!