Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2, nazywana także insulinoniezależną, jest najczęstszą postacią cukrzycy, choroby dotykającej przeszło 3 mln Polaków. Szacuje się, że ta postać cukrzycy stanowi od 90 do 95 % przypadków choroby na cukrzycę w ogóle, przy czym większość osób nią dotkniętych jest tego nieświadoma. Cukrzyca typu 2 określana mianem choroby naszych czasów niesie za sobą realne zagrożenie dla zdrowia i życia wielu obywateli oraz kładzie się cieniem na funkcjonowaniu całego społeczeństwa, pochłaniając znaczną część środków przeznaczonych na leczenie. Warto pamiętać, że przeważającymi mediatorami choroby są nasze złe nawyki oraz zachowania żywieniowe, dlatego warto poznać przyczyny, by odpowiednio wcześnie zapobiegać rozwojowi cukrzycy.

Kogo dotyka cukrzyca

Choroba cukrzycowa może dotknąć każdego, niezależnie od płci czy wieku, jednak istnieją pewne czynniki, które predestynują do jej wystąpienia. Cukrzyca typu 2, określana dotąd jako choroba osób starszych, występuje dziś nawet u dzieci. Wpływ na to mają niebezpieczne nawyki żywieniowe oraz brak ruchu, które odbijają się na sprawności fizycznej i podwyższonej wadze przyszłych pacjentów. Cukrzyca typu 2 jest chorobą metaboliczną, zdarza się że dziedziczoną genetycznie, lecz w znacznej ilości przypadków wpływ na jej przebieg oraz wystąpienie mamy my sami. Wśród głównych winowajców najczęściej wymienia się czynniki środowiskowe. Warunki genetyczne, a więc potencjalną skłonność do nieprawidłowej reakcji immunologicznej możemy odziedziczyć po rodzicach, ale faktem jest, że nie u wszystkich taka skłonność rozwija się w chorobę. Cukrzyca typu 2 najczęściej dotyka ludzi po 45 roku życia, ludzi otyłych lub z nadwagą. Chociaż nie każdy z cukrzycą typu 2 ma nadwagę, to otyłość i brak aktywności fizycznej są dwoma najczęstszymi powodami rozwinięcia się tej postaci cukrzycy

Suplement diety pomagający w utrzymaniu poziomu cukru we krwi

Cukrzyca jest chorobą złożoną i podstępną. Składa się bowiem na nią zespół kilku schorzeń dających mylne objawy i o różnych podłożu. Różnią się one także przebiegiem, przyczyną i rokowaniami. Szacuje się, że już 100 milionów ludzi na świecie cierpi na cukrzycę, którą mimo rosnącej świadomości społecznej zbyt późno udaje się zdiagnozować. Powikłania cukrzycowe należą do niezwykle groźnych, wywołujących znaczne spustoszenie w organizmie. Jedyną i zarazem najskuteczniejszą formą zapobiegającą powikłaniom jest odpowiednio wczesne wykrycie cukrzycy i rozpoczęcie jej leczenia. W przypadku cukrzycy typu 2 przeważające znaczenie ma profilaktyka i regularne wykonanie badań. W tym celu można posłużyć się także testem obciążeń, który umożliwi wykrycie przyczyn dolegliwości, z którymi się zmagamy.

Czym jest cukrzyca

W największym skrócie: cukrzycę charakteryzuje groźny niedobór insuliny w organizmie. Światowa Organizacja Zdrowia zakwalifikowała chorobę do zespołu objawów metabolicznych, które charakteryzują się hiperglikemią czyli zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Winą za ten stan obarcza się defekt trzustki odpowiedzialnej za produkcję hormonu – insuliny. Insulina o znaczącym wpływie na proces przemiany materii, bierze udział w funkcji regulacyjnej. W początkowym stadium choroby insulina wydzielana jest z opóźnieniem i dłużej niż powinna. Glikemie mierzone przez krew utrzymują się jeszcze w normie. Na drugim etapie, gdy mamy już do czynienia z insulinoodpornością, czyli nieefektywnym wykorzystaniem insuliny, trzustka zwiększa jej produkcję, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu. Komórki trzustkowe ulegają z czasem wyczerpaniu i zmniejszają produkcję hormonu. W obrazie glikemicznym obserwuje się podwyższony poziom cukru, który jest ostrzeżeniem, że nasz organizm nie pracuje prawidłowo. Moment ten najczęściej splata się z wykryciem cukrzycy typu 2, która wymaga podjęcia zdecydowanych środków zapobiegających groźnym powikłaniom. Glukoza gromadząca się we krwi, zamiast zostać przetransportowana do komórek ciała, powoduje zaburzenia funkcjonowania różnych narządów prowadzących do uszkodzenia a nawet niewydolności. Dla obrazu zaawansowanego stadium cukrzycy typowe jest uszkodzenie oczu, niewydolność nerek, serca i zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych.

Objawy cukrzycy typu 2

Objawy cukrzycy typu 2 rozwijają się stopniowo, począwszy od niezauważalnych nieal dolegliwości dnia codziennego, po postępujące dysfunkcje skłaniające do wizyty u lekarza. Należą do nich, między innymi:

  • utrzymujące się, nadmierne pragnienie połączone z oddawanie dużej ilości moczu, które prowadzą do odwodnienia; mogą towarzyszyć im także infekcje układu moczowo-płciowego
  • ogólne osłabienie i samoistne zmniejszenie masy ciała z powodu przestojów w dostarczaniu energii z cukru
  • uczucie głodu – zwłaszcza po jedzeniu
  • suchość w ustach
  • mdłości i czasami wymioty
  • skłonności do omdleń
  • problemy z widzeniem, jeśli dotąd nie występowały
  • drętwienie rąk i stóp
  • zakażenia skóry, wolno gojące się rany

Z biegiem czasu wysoki poziom glukozy we krwi może uszkodzić nerwy i małe naczynia krwionośne oczu, nerek i serca oraz prowadzić do miażdżycy  tętnic, które mogą spowodować zawał serca lub udar. W skrajnych przypadkach wycieńczenia organizmu, nieleczona cukrzyca może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej.

Suplement diety stosowany przy cukrzycy typu II

Przyczyny cukrzycy typu 2

Podsumowując, terminem cukrzycy określa się zbiór schorzeń metabolicznych związanych z hormonem insuliny. Trzustka osoby zdrowej produkuje ją, by móc wykorzystywać oraz magazynować pokłady cukru niezbędne do prawidłowej pracy wszystkich komórek ciała. Do cukrzycy dochodzi, gdy trzustka przestaje produkować insulinę, wytwarza jej za mało bądź gdy organizm uodparnia się na insulinę i przestaje na nią reagować. Cukrzyca typu 2 określana do niedawna mianem starczej dotyka dziś coraz młodsze osoby. Przyczyną jest siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej, które w połączeniu z niezdrową dietą i tendencją do tycia, odpowiadają za nadwagę i otyłość – główne czynniki sprawcze cukrzycy. Na cukrzycę typu 2 chorują często osoby po 45 roku życia, a także kobiety, które przebyły cukrzycę ciążową. Badania dowodzą, że u co trzeciej kobiety z przejściową cukrzycą ciążową, z czasem rozwija się cukrzyca typu II.Duże znaczenie mają tu także uwarunkowania genetyczne. Prawdopodobieństwo cukrzycy wzrasta wraz z ujawnieniem choroby w rodzinie. Objawem, który powinien wzbudzić nasz niepokój jest stan przedcukrzycowy, który szybko może zmienić się w pełnoobjawową cukrzycę typu 2. Cukrzycę mogą wywołać także choroby samej trzustki, zaburzenia hormonalne tarczycy, nadnerczy i przysadki, przyjmowane leki a nawet zakażenia drobnoustrojami. W momencie gdy przyczynę choroby można usunąć, cukrzyca staje się całkowicie uleczalna, należy jednak pamiętać, że stanowi to mniejszość przypadków.

W celu rozpoznania cukrzycy i stanu przedcukrzycowego wykorzystuje się badanie stężenia glukozy we krwi na czczo bądź uprzedniego wypicia napoju z glukozą. W losowym badaniu glukozy w osoczu lekarz sprawdza poziom cukru we krwi, bez względu na to, kiedy pacjent zjadł swój ostatni posiłek. Test ten, wraz z oceną objawów, służy do diagnozowania cukrzycy, lecz już nie stanu przedcukrzycowego.

Leczenie cukrzycy typu 2

Najskuteczniejszą metodą leczenia oraz zapobiegania cukrzycy jest utrata wagi. W tym celu należy stopniowo redukować liczbę spożywanych kalorii dostosowaną do naszego zapotrzebowania energetycznego. W połączeniu z aktywnością fizyczną staje się ona bronią w obniżaniu poziomu glukozy. W działaniu prewencyjnym sprawdzi się także medycyna naturalna. Herbaty i mieszanki ziołowe zawierające w swoim składzie kombinację roślin leczniczych wykazują działanie regulujące i normujące poziom glukozy, a także przyspieszające przemianę materii. Będą one wsparciem w zmianie nawyków żywieniowych w dążeniu o zdrową sylwetkę. Z odpowiednią dbałością o swoje zdrowie można zapobiec cukrzycy typu 2.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.