Witamina K2 – działanie, niedobór, źródła

Witamina K2 – działanie, niedobór, źródła
5 (100%) 5 votes

Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wielu związków, witamin i minerałów. Cześć z potrzebnych mu produktów potrafi wytworzyć sam, ale tą większą część pobiera z pożywienia, owoców, warzyw, czy chociażby z suplementów diety, które przyjmujemy. Niedobór któregokolwiek z minerałów czy witamin może skutkować nieprzyjemnościami ze strony wielu układów, a rygorystyczne braki witamin w skutkach prowadzić mogą do ogromnych nieprzyjemności ze strony układu odpornościowego, który niewystarczająco zaopatrzony w potrzebne do prawidłowego funkcjonowania witaminy jest osłabiony i podatniejszy na wszelakiego rodzaju zakażenia i infekcje. Niedocenianą często witaminą, która znajdziemy w wielu produktach codziennego użytku jest witamina K2. Dziś przyjrzymy się bliżej działaniu, zastosowaniu i źródłach witaminy K2.

Witamina K2 – na co działa?

Witamina K2 jest bez wątpienia związkiem o szerokim spectrum działania. Należy powiedzieć przede wszystkim o tym, że jest to witamina pobierana z zewnątrz, a nasz organizm nie potrafi jej samodzielnie wyprodukować. Obecna w większości produktów mięsnych i nabiale jest witaminą, na której niedobór narzekamy rzadko. Problem pojawia się jednak, jeśli chodzi o wegetarianów i wegetarian, u których jak wiemy – podaż mięsa jest zerowa, a produkty zwierzęce są w pełni zastępowane produktami roślinnymi i wytworzonymi bez ingerencji produktów pochodzenia zwierzęcego. Wegetarianie i weganie często borykają się z problemem niedoboru witaminy K2, a co za tym idzie problemami związanymi ze zdrowymi kośćmi – odpowiednia ilość witaminy K2 pomaga zapobiegać osteoporozie, oraz sprawia, że nasze zęby są zdrowsze i mniej podatne na próchnicę. Witamina K2 jest znana również jako naturalny antybiotyk, polecany szczególnie osobom starszym, które mają często problem ze zbyt niską gęstością kości i borykają się często ze złamaniami i zwichnięciami.

Witamina K2 – objawy niedoboru:

Witamina K2, jak już wspomnieliśmy jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a jej niedobór może znacznie wpłynąć na wiele nieprzyjemnych schorzeń. Podstawowym objawem niedoboru tej ważnej dla naszego organizmu jest silne krwawienie z dziąseł, pojawiające się nie tylko podczas szczotkowania zębów, ale również podczas spożywania posiłków, czy picia porannej kawy. Zbyt niski procent witaminy K2 w naszym organizmie może wpłynąć również na obniżenie krzepliwości krwi, co skutkuje wolniejszym i bardziej uciążliwym gojeniem się ran. Ponadto wpływać może na szybszą łamliwość kości, czy nadciśnienie tętnicze krwi. Witamina ta obecna jest w wielu produktach codziennego spożycia i powinniśmy zwracać szczególną uwagę, aby regularnie uzupełniać jej niedobór.


Źródła witaminy K2:

Witamina K2 jest obecna w wielu produktach pochodzenia zwierzęcego i nabiale. Jeśli jesteśmy fanami wyrobów mięsnych nie powinniśmy obawiać się o jej niedobór w organizmie, lecz największym problemem jeśli chodzi o suplementację tej witaminy do organizmu z zewnątrz, jest niechęć do spożywania mięsa lub nabiału, wegetarianizm lub weganizm. Osoby, które nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego cierpią często na niedobór tej drogocennej dla organizmu witaminy. Ogromnym źródłem witaminy K2, jeśli chodzi o nabiał są szczególnie jajka w każdej formie czy chociażby zsiadłe mleko. Badania naukowe udowodniły, że witamina K2 występuje w największych ilościach w produktach, w których doszło do naturalnego procesu fermentacji bakteryjnej.

Witamina K2 20 kapsułek

Witamina K2 – naturalny lek na nowotwory?

Nowotwory są niestety jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w Europie. Od wielu lat naukowcy próbują znaleźć złoty środek, który pozwoli na złagodzenie objawów i zmniejszenie śmiertelności, jaką niosą za sobą wszelakie nowotwory. Coraz częściej słyszy się o składnikach i produktach naturalnego pochodzenia, które wpływają na obniżenie ryzyka wystąpienia nowotworu. Jak dowodzą badania – również witamina K2 jest jednym z produktów, który pomaga zapobiegać rozwoju komórek nowotworowych w obrębie naszego ciała. Co ciekawe – badania przeprowadzone kilka lat temu mówią, że odpowiedni poziom witaminy K2 w naszym organizmie wpływa na zmniejszenie zachorowalności i zwiększenie przeżywalności przy nowotworach wątroby. Witamina K2 powinna znajdować się również w codziennej diecie każdego mężczyzny, gdyż obniża ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty, który jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Witamina K2 mimo swojej niepozorności jest zatem naturalnym i w pełni bezpiecznym antidotum na nowotwór, a jej odpowiedni poziom w naszym organizmie wpłynie na obniżenie wystąpienia procesów nowotworowych w obrębie naszego ciała.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby, Problemy, Zdrowie
Dzika róża – właściwości lecznicze, wartości odżycze i zastosowanie

Zamknij