Zatkane ucho – przyczyny oraz sposoby usuwania woskowiny

Pogorszenie słuchu, zawroty i bóle głowy, odczuwane szumy i towarzyszące im uczucie zatkanego ucha to częste symptomy z jakimi borykają się coraz młodsze osoby. Czasami zwiastują chorobę, ale najczęściej powód jest dużo mniej groźny zaleganie woskowiny w przewodzie słuchowym, tzw. korek woskowinowy. Dolegliwościom tym jest bardzo łatwo zaradzić, a skutecznych sposobów na zatkane ucho jest bardzo wiele. Jakie są przyczyny zatkanego ucha i jak sobie z nim radzić?

Pogorszenie słuchu jest zawsze niepokojące, szczególnie zaś dla osób młodych i w kwiecie wieku, które nie czują, że problem leży w naturalnym procesie powolnej utraty zdolności słyszenia. Zatkane może być jedno lub dwoje uszu, w niektórych z nich także słyszalne szumy. Jeżeli nie towarzyszy temu ból, możemy być pewni, że w kanałach zebrał się materiał, który przeszkadza w dopływaniu bodźców z zewnątrz. Zarówno woda jak i naturalna woskowina mogą wywoływać takie objawy.

Zatkane ucho niesie jednak za sobą także poważniejsze konsekwencje. Powoduje gorszą wentylację, co zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju infekcji. Dlatego jeśli sami nie potrafimy poradzić sobie z usunięciem wydzieliny, powinniśmy skontaktować się z lekarzem otolaryngologiem. Tak samo powinniśmy postąpić, gdy dodatkowo dokucza nam ból, swędzenie lub pieczenie, bo to pierwsze objawy stanu zapalnego ucha.

Spray do usuwania woskowiny w uchy

Przyczyna zatkanego ucha

Gruczoły we wnętrzu ucha odpowiadają za wytwarzanie woskowiny, która z naszego punktu widzenia jest niepotrzebna i produkowana w nadmiarze. Jednak jej funkcja jest bardzo ważna dla zachowania pełni zdrowia i zmysłu słuchu. Wosk wyłapuje cząsteczki brudu i kurzu, które odprowadza na zewnątrz utrzymując wnętrze organu w czystości. Woskowina zabezpiecza także przed przedostaniem się wody do wnętrza kanału i zmniejsza ryzyko wystąpienia zakażeń.

Zatkane ucho jest najczęstszą przyczyną wizyt laryngologicznych pacjentów. Na szczęście w większości przypadków przyczyna jest bardzo błaha, mimo że jej objawy bywają niezwykle dokuczliwe. W kanale słuchowym zalega czop woskowinowy połączony z naskórkiem, który hamuje wymianę powietrza, w efekcie mamy zatkane ucho. Często powolne gromadzenie się wosku nie daje żadnych objawów, dopiero do całkowitego zamknięcia ujścia ucha. Może to się stać po kąpieli, gdy do wnętrza dostanie się woda powodująca ból lub przy codziennym czyszczeniu ucha patyczkiem higienicznym.

Jedną z przyczyn zatkanego ucha są predyspozycje genetyczne. Każdy z nas ma odmienną budowę ucha i na przykład dziecięca nieukształtowana w pełni małżowina pomaga w przedostawaniu się do środka patogenów, z którymi wydzielina nie może sobie poradzić, a z drugiej strony osoby dorosłe o zwężonym ujściu mogą mieć problem z oczyszczeniem ucha. Na zatkane uszy uskarżają się szczególnie mocno osoby dorosłe, które oprócz tego słyszą szumy. Z wiekiem ochronnej woskowiny jest coraz mniej i ulega ona wysuszeniu zalegając latami w przewodzie słuchowym. Szczególnie w tym wypadku potrzebne są skuteczne zabiegi oczyszczające.
Zatkane uszy mogą także towarzyszyć innym chorobom, np. zatkanemu nosowi. Infekcja dociera wtedy do trąbki słuchowej i blokuje ją, zmniejszając wentylację i osłabiając słuch. Wtedy mogą im także towarzyszyć szumy uszne. Z reguły problem ustępuje samoistnie nie powodując żadnych komplikacji. Jednakże długo nieleczony może przejść w stan przewlekły. Ostre zapalenie jest trudne w leczeniu, bywa także bolesne i długotrwałe. Nie zawsze przynosi też spodziewane rezultaty.

Usuwanie woskowiny z ucha

Krople do uszu są jednym z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów na zatkane ucho. Łatwo jednak popełnić błędy w ich aplikacji, dlatego warto poprosić o pomoc innej osoby, która będzie kontrolowała ten proces. Największą efektywność zyskamy, gdy zakroplimy uszy w pozycji leżącej. Wtedy składniki preparatu będą miały szansę wniknąć do środka. W takim położeniu powinniśmy pozostać kilka minut. Towarzyszący temu dyskomfort szybko ustępuje, ale można go złagodzić wcześniejszym podgrzaniem butelki z kroplami w dłoniach. Przed użyciem należy także dokładnie wstrząsnąć zawartością. Zakraplacza nie powinno się wprowadzać zbyt głęboko w ucho, aby go nie uszkodzić, a po każdym użyciu należy zdezynfekować aplikator. Krople zmiękczają i rozbijają woskowinę, po czym organizm sam usuwa je na zewnątrz, np. Otozil, spray Vaxol, A-Cerumen.

Spray do usuwania woskowiny z ucha

Inną sposobem na zatkane ucho o wieloletniej tradycji jest świecowanie uszu. Ma on za zadanie odprowadzić wodę i woskowinę z uszu i tym samym zapobiegać rozwojowi stanów infekcji. Nie należy jednak używać jego profilaktyczne, a jedynie w razie potrzeby. Woskowina pełni bowiem kluczowe funkcje: chroni przed patogenami i nawilża wnętrze uszu. Nie zawsze należy więc ją usuwać. Woskowaniu przypisuje się także wiele innych zalet terapeutycznych, lecz ich skuteczność nie została jednoznacznie potwierdzona. Tak zwane konchowanie zdobywa wielu zwolenników ze względu na swój naturalny charakter działania, niewymagający stosowania żadnych środków farmakologicznych. Cały proces polega na złożeniu z materiały nasączonego woskiem leja, którego jedną część przykłada się do ucha, a drugi z końców podpala. Takie gotowe świece proponuje, np. Fytofontana Aurecon. W ten sposób wytwarza się ciepło, które pozwala usunąć zalegającą we wnętrzu woskowinę, wodę oraz inne zanieczyszczenia. Należy jednak pamiętać, że metoda wymaga dużych umiejętności i jeżeli nie czujemy się na siłach ją wykonać spróbujmy metod mniej inwazyjnych.

Odetkanie ucha w u lekarza

Metodą stosowaną przez samych laryngologów jest płukanie ucha strzykawką, ale nawet oni sami nie są często do niej przekonani. Powód jest jeden i bardzo dobitny – po płukaniu ucha wodą bardzo często występuje szereg komplikacji zdrowotnych, m.in. ból ucha, perforacja błony bębenkowej, kaszel, a także najczęstsza infekcja ucha. Takie praktyki może stosować jedynie lekarz i powinien on uświadomić nas o ryzyku płynącym z takiego zabiegu. Pamiętając o możliwych powikłaniach możemy zdecydować się na samodzielne płukanie z użyciem gruszki medycznej. Należy pamiętać, że woda powinna pozostawać w temperaturze naszego ciała. Nie umieszczajmy także aplikatura zbyt głęboko i starajmy się wykonać zabieg delikatnie, nie gwałtownie wtryskując wodę. Po skończonym zabiegu przechylmy głowę, by ułatwić wyciek płynu. Przez kilka dni unikajmy także przebywania na podwórku i wyziębienia organizmu.

Używanie patyczków kosmetycznych w codziennej higienie jest odradzane ze względu na możliwość pogłębienia problemu. Wata wkładana do ucha może wepchnąć woskowinę do wewnątrz kanału, a nawet go uszkodzić.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.