Czyszczenie uszu – jak robić to prawidłowo?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na czyszczenie przewodu słuchowego z woskowiny są zapewne patyczki kosmetyczne. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak wiele krzywdy wyrządzają w ten sposób swoim uszom. Taka praktyka może doprowadzić do rozwoju infekcji, podrażnień czy nawet uszkodzeń przewodu słuchowego. Jak prawidłowo dbać o higienę uszu?

Patyczki kosmetyczne – największy wróg uszu

Gdybyśmy przeprowadzili ankietę i zapytali przypadkowe osoby o to, w jaki sposób dbają o prawidłową higienę uszu, zdecydowana większość pytanych w pierwszej kolejności wskazałaby właśnie na patyczki kosmetyczne. Wiele osób jest przekonanych, że są one idealnym sposobem nie tylko na czyszczenie, ale również odtykanie uszu. Niestety, popularne patyczki mogą wyrządzić wiele szkód w naszym przewodzie słuchowym.

Przede wszystkim wkładanie jakichkolwiek przedmiotów w głąb przewodu słuchowego może doprowadzić do jego uszkodzenia. Wepchnięcie nagromadzonej wewnątrz woskowiny spowoduje zatkanie ucha, a w niektórych przypadkach może nawet poskutkować przebiciem błony bębenkowej. Patyczki kosmetyczne mogą posłużyć nam jedynie podczas czyszczenia małżowiny usznej, w przeciwnym wypadku mogą stać się jedną z przyczyn naszych problemów.

Woda a higiena uszu?

Zbyt intensywny kontakt ucha z wodą również może negatywnie wpłynąć na nasz słuch. Woskowina pod wpływem wilgoci pęcznieje, zatykając przewód słuchowy. W ten sposób powstaje czop, którego bardzo ciężko się pozbyć. Specjaliści ostrzegają jednak, by nie próbować usuwać go na własną rękę. Niewłaściwe metody działania mogą sprawić, że wepchniemy go jedynie w głąb ucha. W takim wypadku konieczna będzie interwencja lekarza.

Woskowina – jakie jest jej zadanie?

Jeśli chcemy dowiedzieć się jak prawidłowo dbać o uszy, powinniśmy znać rolę, jaką w naszym organizmie odgrywa woskowina. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona delikatnej skóry przewodu słuchowego przed podrażnieniami, infekcjami, bakteriami oraz niekorzystnym działaniem wody. Woskowina ma również właściwości nawilżające.

Jej obecność w przewodzie słuchowym jest na tyle ważna, że zbyt intensywne czyszczenie uszu z woskowiny może doprowadzić do jej nadprodukcji.

Czyszczenie uszu z woskowiny – jak to robić?

Jak w takim razie dbać o higienę uszu? Istnieje wiele bezpiecznych sposobów. Zamiast korzystać z patyczków, myjmy zewnętrzną część ucha przy pomocy mydła. Nadmiar woskowiny wydostaje się do małżowiny usznej, a stamtąd możemy bezpiecznie usunąć ją palcem lub ręcznikiem. Z kolei w sytuacji, gdy nadmiar wosku jest zbyt uciążliwy, sięgnijmy po specjalne preparaty jak np. spraye do uszu. Ich oleista konsystencja rozrzedzi wydzielinę i ułatwi jej usunięcie.

Źródło: https://www.fonix.pl/higiena-uszu/jak-usunac-woskowine-z-ucha-o-tym-musisz-pamietac/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.