Poznaj domowe sposoby na usuwanie woskowiny z uszu

Słuch jest jednym ze zmysłów i pozwala nam na rozpoznawanie dźwięków ze środowiska zewnętrznego. Często jednak, poprzez nieumiejętną u niewystarczającą pielęgnację uszu, mamy problem z bezproblemowym odbiorem lub niedosłyszeniem informacji przekazywanych nam przez inne osoby, lub nie rozpoznajemy dźwięków, które dawniej rozpoznawaliśmy bez większego problemu. Zwyczajne czyszczenie uszy z pomocą patyczków higienicznych nie jest wystarczającą formą pielęgnacji tak ważnego dla nas narządu. Co więc zrobić, aby nie borykać się z problemem zatkanych poprzez woskowine uszu? Jak usunąć i przeciwdziałać odkładaniu się nadmiaru woskowiny w naszych uszach? Dziś przedstawimy kilka ciekawych i prostych, domowych sposobów na usunięcie woskowiny z uszu.

Objawy zatkania ucha woskowiną:

  • wyciek substancji patologicznej z uch
  • trzeszczenie i dzwonienie w uszach
  • ostre i przewlekłe bóle uszu
  • znaczne pogorszenie słyszenia
  • swąd, pieczenie ucha
  • bóle i zawroty głowy

Powody zatkania ucha woskowiną:

Obecność woskowiny w naszych uszach nie jest niczym złym, gdyż odpowiednie ilości woskowiny odgrywają ogromną rolę, jeśli chodzi o dogłębne oczyszczanie i nawilżanie układu i przewodu słuchowego. Powodów i przyczyn zatkania ucha woskowiną może być wiele. Pierwszą i najczęściej występującą przyczyną może być nieumiejętne czyszczenie uszu – osoby czyszczące uszy przy pomocy specjalnych patyczków higienicznych często – nieświadomomie zamiast oszczyszczać uszy z woskowina – wpychają ją głębiej, co powoduje stopniowe i coraz większe gromadzenie się woskowiny, a co za tym idzie – problemy ze słyszeniem. Pamiętać należy, że oprócz czyszczenia naszych uszu zwykłymi patyczkami higienicznymi, powinniśmy również często używać wielu innych sposobów, które nie pozwolą się na zbytnie gromadzenie woskowiny w naszych uszach. Istnieje kilka prostych, domowych sposobów, które dzięki regularnemu stosowaniu pozwolą nam pozbyć się tego problemu raz na zawsze.

Usuwanie woskowiny z uszu przy pomocy solanki:

Jest to jeden z prostszych w wykonaniu sposobów na domowe usunięcie nadmiaru woskowiny. Aby oczyścić uszy z nadmiaru woskowiny, powinniśmy rozpuścić około 10 gram soli, najlepiej tej drobnej w 100 ml czystej, przygotowanej wody. Roztwór powinniśmy wymieszać aż do powstanie jednolitej substancji, a następnie przy pomocy zwykłych wacików kosmetycznych wpuścić do ucha kilka kropli (3-5) przechylając przy tym głowę w taki sposób, by nasze ucho znalazło się w pozycji poziomej. Czynność taką powtórzyć na obu uszach, kilkakrotnie,a po każdym wprowadzeniu kropelek solanki do ucha pozwolić, by pozostałość swobodnie wypłynęła. Należy jednak pamiętać, że tego typu domowe czyszczenie uszu z nadmiaru woskowiny usznej powinniśmy fundować również naszym pociechom, które poprzez aktywną zabawę na swoim powietrzu są głównie narażone na nadmiar woskowiny usznej i innych zanieszczyszczeń w uchu.

Usuwanie woskowiny z uszu przy pomocy oleju parafinowego:

Wykorzystanie oleju parafinowego jest w pełni bezpiecznym i skutecznym sposobem na zlikwidowanie nadmiaru woskowiny w naszych uszach. Jest to jednak zabieg, którego nie powinny podejmować się dzieci. Polega na rozgrzaniu oleju parafinowego, a następnym delikatnym wlaniu go do ucha. Olej parafinowy należy zebrać w ucha wacikiem kosmetycznym po odczekaniu parę minut w celu lepszego działania tego środka dostępnego w każdej aptece. Jest to jeden z efektywniejszych sposobów na usunięcie woskowiny usznej w domowym zaciszu i taki zabieg powinniśmy powtarzać przynajmniej raz na 2 tygodnie.

Usuwanie woskowiny z uszy przy pomocy oliwy z oliwek:

Jest to ciekawy i prosty sposób usuwania woskowiny z uszu i sprawdzi się szczególnie u najmodszych z nas, gdyż nie wymaga dużego zaangażowania – kropelki oliwy z oliwek wpuszczamy do ucha na noc, a rano wystarczy delikatnie oczyścić ucho za pomocą wacika kosmetycznego nasączonego odrobiną mydła. Jest to sposób o tyle dobry, że nie musimy borykać się z problemem odliczania czasu po którym daną substancję powinniśmy usunąć z ucha, czy uciażliwego trzymania głowy w określonych pozycjach.

Usuwanie woskowiny z uszu przy pomocy roztworu glicerynowego:

Gliceryna jest dostępnym w każdej aptece produktem, który bez wątpienia pomoże nam w usunięciu nadmiaru woskowiny z naszych uszu. Jest to równie prosty sposób co oliwa z oliwek na noc, gdyż nie wymaga odpowiedniego utrzymania głowy – wystarczy wpuszczać parę kropli gliceryny tuż po przebudzeniu do uszu, a w efektach uzyskamy czyste uszy. Jest to sposób, który powinien być stosowany szczególnie dla najmłodszych z nas.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.