Poznaj prawidłowe sposoby czyszczenia uszu!

Zdrowie naszych uszu w głównym stopniu zależy od ich właściwej higieny. Dlatego też należy codziennie je czyścić. Nieprawidłowe usuwanie nadmiaru woskowiny z wnętrza uszu może powodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości na czele z głuchotą. Standardowo nadmiar woskowiny czyścimy patyczkiem i wielu z nas wydaje się, że jest to jak najbardziej prawidłowe rozwiązanie. Nie wyklucza się takiej techniki czyszczenia uszu, gdyż rzeczywiście daje dobre efekty. Pamiętaj jednak, że jest to tylko powierzchowna metoda usuwania brudu. Skuteczne zabiegi na pozbycie się zalegającej woskowiny możesz wykonać w domowym zaciszu.

Pierwsze objawy problemów z uszami

Zazwyczaj na początku nie zdajesz sobie sprawy, że Twoje uszy mogą być nieprawidłowo czyszczone. Dopiero, gdy problem narasta zaczynasz odczuwać dyskomfort. Każdy z nas ma indywidualne predyspozycje co do ilości wydzieliny z ucha. Jedni mają jej w nadmiarze i dosyć często zaleca się im czyszczenie inni nie wydzielają jej nazbyt wiele. Pierwsze objawy  problemów z uszami zazwyczaj zaczynasz odczuwać, gdy:

 • wydzieliny jest więcej niż zazwyczaj i ma ona ciemniejszy kolor, może to świadczyć o zapaleniu ucha;
 • zaobserwowałeś u siebie, że słabiej słyszysz niż dotychczas;
 • miewasz wrażenie jakby dzwoniło Tobie w uszach;
 • mimo regularnego czyszczenia nie odczuwasz poprawy lub ustąpienia dolegliwości;
 • najbardziej może zaniepokoić Ciebie uporczywy ból uszu połączony z nieprzyjemnym swędzeniem.

Nie wolno bagatelizować problemu i przy wystąpieniu powyższych objawów udać się do laryngologa. W innym wypadku problem będzie narastał. Można tez zastosować domowe metody lecznicze, o których opowiem w dalszej części.

Przyczyny problemów z uszami

Możemy doszukiwać się wielu przyczyn związanych z wystąpieniem problemów z uszami. Jedne z nich są bardziej złożone inne mniej. W każdym razie zamiast dopatrywać się sami powodów, trzeba zapytać lekarza o opinię. Zdiagnozuje on przyczyny i zaleci odpowiednie leczenie.

Ból ucha może spowodować czyszczenie tradycyjnym patyczkiem, gdyż wydzielina zamiast na zewnątrz idzie w środkową część ucha. Na skutek tego następuje jej nagromadzenie się, a w najgorszym wypadku blokadę kanału słuchowego.

Problem z uszami może też być następstwem innych chorób i ich niedoleczenia. Dotyczy to zapalenia ucha powiązanego z grypą. Często dzieje się to w momencie, gdy nastąpi przewianie głowy, zwłaszcza zimą lub przy wietrznej pogodzie. Należy chronić uszy czapką lub nausznikami.

Tak samo po wyjściu z basenu lub spod prysznica może dojść do zapalenia ucha ze względu na niedosuszenie tej partii. Podobnie dzieje, gdy po umyciu głowy w krótkim czasie wychodzimy na zewnątrz.

Okazuje się, że niekorzystne jest stosowanie podczas spania stoperów lub aparatów słuchowych. Ciepłe środowisko spowodowane przyblokowaniem kanału słuchowego sprzyja nadmiernemu wydzielaniu się woskowiny.

Na koniec warto podkreślić, że samą przyczyną zatkania narządu słuchowego jest brak jakiejkolwiek higieny.

Jak prawidłowo czyścic uszy

Prawidłowe czyszczenie ucha powinno odbywać się delikatnie. Nigdy nie myj uszu bieżącym strumieniem wody, jednocześnie pod wysokim ciśnieniem. To sprawi tylko, że możesz uszkodzić sobie błonę bębenkową. Trzeba ostrożnie płukać uszy. Ponadto sytuacja ma się podobnie jeżeli chodzi o pałeczki i waciki do uszu. Kierują one wydzielinę do wnętrza ucha, a zbyt mocny ruch może uszkodzić wnętrze ucha. Także wyklucza się ostre przedmioty, które wbrew pozorom mogą się nadawać, ale działają podobnie jak patyczki. Warto od czasu do czasu wykonać irygację przy użyciu specjalnych rurek do kupienia w dobrych aptekach. Wtedy używamy ich nalewając wody o temperaturze zbliżonej do naszego ciała. Wypłucze ona zanieczyszczenia. Po zabiegu powinno się wysuszyć ucho. Nie możemy wykonywać irygacji  za często, bo spowoduje to infekcję, ale od czasu do czasu jest jak najbardziej wskazana.

Domowe kuracje oczyszczające uszy

Wielu z nas zanim uda się po poradę do lekarza sami zaczynają działać , aby zniwelować problem. Natomiast warto wiedzieć jak w domu  można zaradzić, gdy dotknie nas już taki problem. Oczywiście porada lekarza jest również niezbędna, ale zazwyczaj na początku zamiast uciekać się do zaawansowanych działań powinniśmy spróbować nieco prostszych metod oczyszczania uszu.

 • Jedną z najbardziej popularnych metod jest woda utleniona, ale nie należy stosować jej przy uszkodzonej błonie bębenkowej. Receptura wykonania polega na połączeniu pół na pół wody utlenionej i normalnej.  Następnie wlewamy kilka kropel do ucha i przekręcamy głowę w celu wniknięcia płynu do przewodu słuchowego. Wytrzymujemy w tej pozycji kilka minut, a następnie usuwamy roztwór.
 • Także roztwór solny sprawnie usuwa wosk z uszu. Do jego przygotowania potrzebujesz rozpuścić łyżeczkę soli i pół szklanki wody (125 ml), aby uzyskać jednolity roztwór. Po czym namaczając w nim wacik i nasączony wyciskamy do ucha. Podobnie jak przy pierwszej metodzie przechylamy przy tym głowę i wytrzymujemy kilka minut.
 • Pomocna w kwestii domowych zabiegów oczyszczania uszu okazuje się oliwa z oliwek, która zmiękcza wydzielinę uszną i pomaga ją usunąć. Należy zaaplikować 2-3 krople cieczy do ucha  przed snem. Zabieg powtarzamy przez 3-4 dni z rzędu.
 • Dobrą substancją zmiękczającą wydzielinę z ucha jest również gliceryna. Trzeba wlewać ją do ucha 4 krople 3 razy dziennie.
 • Pomocny w oczyszczaniu uszu okaże się wszechstronny rumianek, a właściwie napar rumiankowy. Do jego zrobienia potrzebne będą dwie łyżki stołowe płatków rumianku i jedna szklanka gorącej wody. Parzymy to i czekamy do wystygnięcia, po czym odsączamy. Potem delikatnie aplikujemy roztwór  w ucho, postępując analogicznie jak przy poprzednich metodach.
 • Sprawdzą się również mechaniczna i nieco przyjemniejsza metoda jak na przykład masaż ucha w postaci okrężnych ruchów wzgórka za uchem. Po czym pociągając za płatek ucha w różnych kierunkach, jednocześnie zaginając małżowinę do przodu i do tyłu.

Jeśli problemy nie ustąpią, należy skontaktować się z laryngologiem. Być może potrzebny jest profesjonalny zabieg oczyszczania u lekarza.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.