Przekrwienie oczu może być objawem groźnych chorób.

Przekrwienie oczu mówimy gdy na białej powierzchni widzimy czerwone pajączki, ale co tak naprawdę oznaczają i jakie choroby zwiastują? Zespół czerwonego oka (red eye syndrome) to objaw okulistyczny, do tego chyba najczęściej występujący. Zwiastuje stan zapalny, ale nie tylko, bo przekrwienie oczu może towarzyszyć przemęczeniu czy utkwieniu ciała obcego pod powieką. Co jeśli zaczerwienienie towarzyszy nam od dłuższego czasu a my nie mamy pomysłu jak je załagodzić? Jakich leków potrzebujemy w przypadku poszczególnych chorób oczu związanych z zaczerwienieniem spojówek?

Przyczyny przekrwienia oczu

Przekrwienie oczu może mieć kilka przyczyn, ale najczęściej spotykaną jest powiększenie naczyń krwionośnych spojówki. Rzadziej dochodzi do przekrwienia w twardówce czy zbierania krwi pod spojówką. Jeżeli nasz wzrok jest w dobrej formie, a zauważyliśmy u siebie przekrwienie spojówek, to najbardziej prawdopodobne, że dopadła nas infekcja czy przepracowanie wzroku. W normalnych warunkach przez przezroczystą spojówkę prześwitują nieliczne naczynia krwionośne i nie jest to nic złego.

Najczęstsze przyczyny zaczerwienienia oka to:

  • Choroby spojówek: stan zapalny wywołany przez bakterie i rzadziej wirusy lub alergie
  • Zespół suchego oka
  • Toksyczne działanie leków, np. w podawanych na jaskrę kroplach
  • Zakażenie rogówki wywołane najczęściej przez bakterie i wirusy
  • Zapalenie rogówki
  • Zapalenie innych części oka
  • Ostry atak jaskry pierwotnie zamkniętego kąta
  • Uraz gałki ocznej
  • Choroby powiek: nieprawidłowy wzrost rzęs, jęczmień.

Lista przyczyn zaczerwienienia oczu jest bardzo długa. Wśród osób z objawem czerwonego oka najczęściej spotyka się chorych z zapaleniem spojówek. Gdy już dojdzie do zaczerwienienia oczu należy zadać sobie pytanie od jakiego czasu jest widoczne zaczerwienienie i czy narastało a może pojawiło się nagle. Nagłe zaczerwienienie może świadczyć o rozwoju procesu chorobowego natomiast postępujące prawdopodobnie o przemęczeniu oczu. Należy także zwrócić uwagę na objawy towarzyszące. Pogorszenie widzenia, które wymaga natychmiastowej konsultacji, nadwrażliwość na światło, które może być oznaką infekcji bakteryjnej, silny ból oka czy inne. Ponadto podrażnieniu oka często towarzyszy wydzielina, która wskazuje na zakażenie, świąd, który towarzyszy alergiom, pieczenie świadczące o zespole suchego oka lub opuchnięcie powieki typowe dla jęczmienia.

Krople nawilżające Hyal-Drop multi

Kiedy zgłosić się do okulisty

Należy mieć świadomość, że niektórych objawów nie należy leczyć samemu. Dotyczy to szczególnie nagłych wypadków przy pracy czy domu, kontaktu z substancjami niebezpiecznymi, które spowodowały pogorszenie lub zaburzenie widzenia. Niebezpieczne są także sytuacje uchodzące za częste wśród noszących soczewki kontaktowe. Przekrwienie oczu może świadczyć o zapaleniu spojówek lub syndromie suchego oka, które należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem, ponieważ mogą doprowadzić do uszkodzenia oka. Gdy zaczerwienienie oczu przedłuża się, a stosowane leki nie przynoszą rezultatu, to także należy zgłosić się do okulisty.

Leki na zaczerwienione oczy

Krople do oczu są w stanie zmniejszyć zaczerwienienie spojówek jeśli to stanowi dla nas główny i jedyny problem. Polecany preparat, to np. Visine Classic. Inną opcją jest spray na zamknięte powieki Optrex ActiMist, który rozpyla się przy zamkniętych oczach. Dostępny w dwóch wersjach – dla zmęczonych i suchych oczu. Osoby noszące szkła kontaktowe powinny szczególnie uważać na stosowanie się do czasu używania szkieł (do 8 h dziennie) aby nie dopuścić do podrażnienia spojówek. W razie suchości należy zakraplać oczy np. kroplami Systane Ultra, które są przystosowane dla osób noszących soczewki. Przy dużym zaczerwienieniu, gdy podejrzewamy syndrom suchego oka i czujemy tzw. piasek pod powiekami możemy warto użyć kropli nawilżających, które złagodzą tarcie powieki o oko i przywrócą komfort widzenia. Gdy podejrzewamy u siebie wylew podspojówkowy (oko jest silnie zaczerwienione przez długi czas) powinniśmy wzmocnić naczynia krwionośne i zadbać o swoje ciśnienie. Warto przyjmować chociażby witaminę C z rutyną, które uszczelnią ścianki naczyń krwionośnych. Pamiętajmy, by nie korzystać z kropli częściej niż jest to rzeczywiście potrzebne. W ten sposób możemy spowodować paradoksalnie ponowne zaczerwienienie oczu. Przy podejrzeniu jakiegokolwiek zakażenia należy unikać dotykania okolic oczu, często myć ręce, odizolować artykuły higieniczne od reszty domowników, powstrzymać się od noszenia makijażu w trakcie kuracji, co mogłoby pogłębić infekcję. Maści i krople do oczu powinny być używane tylko przez jedną osobę, aby przy ich stosowaniu nie przenieść bakterii z poprzedniej choroby.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.