serwis o zdrowiu i leczeniu

Jęczmień na oku – rodzaje, przyczyny, sposób leczenia

Jęczmień na oku – rodzaje, przyczyny, sposób leczenia
3.4 (67.17%) 106 votes

 Jęczmień na oku – co to takiego?

Jęczmień na oku identyfikowany jest jako pojawiający się  w okolicy powieki oka grudkowy ropień. Powstaje on w wyniku wydzielania przez gruczoły łzowe substancji ropnej. Gruczoły mają ujście w powiece i zazwyczaj jęczmień lokalizuje się przy linii rzęs.  Występowanie jęczmienia nie dotyczy pewnej, szczególnej grupy osób. Równie często atakuje kobiety i mężczyzn  w każdym wieku. Ponadto jęczmień ma skłonności do powracania.

Powstawanie jęczmienia  rozpoczyna się od pojawiania się zaczerwienienia na brzegu powieki, które zazwycza jest spowodowane obecnością nużeńca. Dodatkowymi objawami są swędzenie i pieczenie. Po pewnym czasie zaczerwienienie rośnie i zmienia się w krostę wypełnioną ropą. Jęczmień zaczyna doskwierać swoim rozmiarem i dolegliwościami bólowymi. Ponadto nie wygląda estetycznie. Nieleczony jęczmień może przekształcić się w gradówkę.

Przyczyny jęczmienia na oku

Jęczmień na oku nie bierze się znikąd, ale jego pojawienia się nie można przewidzieć. Zazwyczaj  jęczmień na oku powstaje jako efekt tarcia oka, dotykania brudnymi dłońmi a także długotrwały kontakt z dymem papierosowym oraz ekspozycja na inne szkodliwe substancje zawarte w dymie i smogu. Mikro ranki i mikro otarcia mogą być przyczyną przedostawania się szkodliwych drobnoustrojów powodujących stany zapalne oka.  Inne powody, z których powstaje jęczmień to np. źle dobrane kosmetyki do demakijażu, które uczulają i drażnią okolice oka a ponadto brak dokładności w usuwaniu makijażu, narażenie na substancje chemiczne oraz nieleczona cukrzyca. Jeśli jęczmień pojawia się często tzn., że należy zbadać się na cukrzycę.

Jęczmień na oku objawia się na początku łzawieniem spowodowanym zaczerwienieniem, następnie obrzękiem podczas rośnięcia jęczmienia, zaczerwienieniem i bólem wzdłuż brzegu powieki , nadwrażliwością na światło i wydzielaniem się ropy wzdłuż rzęs lub od wewnątrz pod powiekę.

Rodzaje jęczmienia na oku

Jęczmień może przyjmować różne postacie. Może być zewnętrzny i wewnętrzny. Oba rodzaje powodowane są przez różne czynniki. Jęczmień zewnętrzny wywoływany jest zazwyczaj przez gronkowce i powodowane przez nie zapalenie gruczołów Zeissa i Molla.  Jęczmień ma wówczas wygląd czerwonej, bolesnej w dotyku plamki , przyjmującej na objętości poprzez obrzęk i osadzającej się na zewnętrznej powiece. Obrzęk charakteryzuje się żółtym wierzchołkiem. Jęczmień zewnętrzny  dojrzewa na powiece przez kilka dni, po czym pęka i zasycha.

Jęczmień wewnętrzny z kolei wywołuje zapalenie gruczołów tarczkowych. W porównaniu do jęczmienia zewnętrznego jest bardziej bolesny a przy tym mniej zauważalny. Jęczmień wewnętrzny widoczny jest przy podniesieniu powieki górnej i odwinięciu jej.  W porównaniu do jęczmienia zewnętrznego, jęczmień wewnętrzny nie pęka ale sam wchłania się w  ciągu 4 dni. Jęczmień wewnętrzny ma tendencję do nawrotów.


Powikłania po jęczmieniu

Nieleczony jęczmień może mieć  różne efekty, Jednym z nich jest gradówka. To postać przewlekła jęczmienia. Ma charakter miejscowego zapalenia. Powstają  w wyniku przenikania do tarczki nadmiaru wydzieliny łojowej, która gromadzi się  w efekcie zablokowania ujścia gruczołów łojowych, czego rezultatem jest reakcja zapalna. Gradówka objawia się kosmetycznym zniekształceniem powieki i powstaniem obrzęku, który jednak nie objawia się bólem. Gradówka to etap jęczmienia, który wymaga leczenia chirurgicznego. Zabieg polega na otwarciu gradówki od strony spojówki tarczkowej, oczyszczeniu jej wnętrza lub podawaniu zastrzyków z kortykosteroidami. Jeśli gradówka powraca częściej, niezbędne jest podjęcie badań w celu wykluczenia nowotworu.

Sposób leczenia jęczmienia

Jęczmień powinien zniknąć samoistnie po kilku dniach. Jeśli jednak tak się nie dzieje i jęczmień utrzymuje się ponad 2 tygodnie, wymaga leczenia. Jęczmień w swoim końcowym stadium ma miękki, wrażliwy na dotyk żółty koniec. Brak samoistnego pęknięcia i wchłaniania jęczmienia nierzadko wymaga zabiegu chirurgicznego. Należy wtedy udać się do lekarza okulisty celem oczyszczenia jęczmienia. Domowe sposoby usuwania jęczmienia nie zawsze są skuteczne. Okulista może bowiem przepisać maść z antybiotykiem. Jęczmienie mnogie lub jęczmienie nawracające to szczególne przypadki wymagające interwencji lekarza. Wówczas lekarz przepisuje antybiotykoterapię doustną.  Nierzadko też nacina się jęczmienie i wykonuje posiew w celu identyfikacji czynników wywołujących schorzenie.

Odpowiednie krople do oczu oraz maści przyspieszą gojenie i zapobiegną nawrotowi choroby.

f-floslek-zel-ze-swietlikiem-i-rumiankiem-do-powiek-i-pod-oczy Jęczmień na oku – rodzaje, przyczyny, sposób leczenia

Preparaty na jęczmień
Kliknij i sprawdź ceny!

Pocieranie złotą obrączką

Jeden z domowych sposobów mówi o pocieraniu jęczmienia złota obrączką. Działanie polega na tym, aby zdezynfekować obrączkę i pocierać nią jęczmień, co powoduje wydzielanie ciepła poprzez tarcie.  Masaż obrączką wzmaga przepływ krwi w danym miejscu  a zatem przepływ białych płytek krwi odpowiedzialnych za walkę ze stanami zapalnymi. Leukocyty bowiem zwalczają infekcje. Taki zabieg może przyspieszyć wchłanianie się jęczmienia.

Dokładny demakijaż

Niezbędny  w unikaniu niepotrzebnych schorzeń jest precyzyjny demakijaż. Pozostałości kosmetyku zostają na powierzchni i krawędziach powiek, zatykając pory i gruczoły, które powinny stanowić ujście dla zbędnych substancji. Zatkane gruczoły łojowe mogą spowodować stan zapalny. Płyny do demakijażu należy dobrać wg indywidualnych preferencji, ale tak, aby nie powodowały uczulenia i alergii a aktywne składniki w nim zawarte były jak najmniej inwazyjne dla tkanek. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie do demakijażu płynu do kąpieli rozcieńczonego z wodą.

Jajko na twardo

Zagadkową metoda jest jajko na twardo, które będąc ugotowanym długo utrzymuje ciepło, a więc można nim długo pocierać jęczmień, ponieważ rozgrzanie go powoduje upłynnienie ropy i jej wyciek. Taka operacja możliwa jest również z białkiem jajka, którym nasącza się czystą gazę i przykłada do oka na około 15 minut. Po wszystkim należy przemyć oko wodą, a cały zabieg powtarzać około 3 razy dziennie aż do momentu ustania dolegliwości. W aptekach dostępne są hydrożele, którymi można zastąpić białko po odpowiednim rozgrzaniu.

Profilaktyka

W celu uniknięcia występowania takich schorzeń potrzebna jest odpowiednia profilaktyka. Najlepszym sposobem jest utrzymywanie higieny poprzez częste mycie rąk i ustrzeganiem się przecierania oka kiedy nie jest to konieczne.  Niezbędny jest również dokładny demakijaż. Należy unikać pomieszczeń, w których pali się papierosy.  Ponadto kosmetyki do oczu powinny być odpowiednio dobrane i nieuczulające.

 


Komentarze