Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek
5 (100%) 11 votes

Spojówka jest częścią oka, przezroczystą, zewnętrzną błoną pokrywającą powierzchnię gałki ocznej, odgradzającą ją od powiek. Zapalenie spojówek jest powszechnie występującym zjawiskiem, czemu sprzyjają panujące warunki środowiskowe oraz wykonywana praca przed monitorem komputera. Spojówkę wypełniają liczne naczynia krwionośne odżywiające nerw wzrokowy. W aktywnym stanie zapalnym wypełniają się one krwią, co powoduje efekt zaczerwienienia. Pomimo gwałtownego przebiegu choroby, zapalenie spojówek wywoływane jest najczęściej przez nadkażenie bakteriami bądź na skutek czynników drażniących, rzadko groźnych w skutkach. Infekcje wirusowe i grzybicze zdarzają się o wiele rzadziej, najczęściej w wyniku powikłań chorobowych. Podstawowe dolegliwości zgłaszane przez pacjentów w stanie zapalenia spojówek to świąd oczu wskazujący na alergię, pieczenie wywołane zespołem suchego oka i ropna wydzielina świadcząca o bakteryjnym zapaleniu spojówek. W spojówce znajdują się ujścia gruczołów łzowych, potowych i łojowych. Wszystkie one odpowiadają za zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia gałki ocznej.

Objawy zapalenia spojówek

Do typowych objawów zapalenia spojówek należą:

  • zaczerwienienie oczu, kłucie, uczucie ciała obcego, pieczenie, swędzenie
  • światłowstręt, łzawienie
  • obecność nietypowej wydzieliny
  • przekrwienie oczu, obrzęk spojówek lub powiek
  • błony pokrywające spojówkę

Rozpoznanie zakażenia bakteryjnego lub wirusowego jest dla nas wskazówką jakie leki powinny znaleźć się w naszej kuracji. Dla zakażenia bakteryjnego charakterystyczne są wydzieliny ropne i śluzowe o żółto-zielonej barwie. Zapalenie wirusowe powoduje ciężkie do przezwyciężenia uczucie swędzenia i ciała obcego w oku. Jej przebieg jest dużo bardziej nasilony, może prowadzić nawet do bolesności i światłowstrętu. Jest także wysoce zakaźna, dlatego w jej przebiegu należy zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie zasad higieny osobistej. Zapalenie spojówek jest równie często powodowane reakcjami alergicznymi, szczególnie w okresie wiosny i lata. Towarzyszą im świąd, przekrwienie i inne objawy typowe dla uczulenia, np. pokrzywka na skórze, nieżyt nosa itp. Coraz powszechniejszym problemem staje się zespół suchego oka polegający na defekcie łzowym. Objawy suchego oka mogą towarzyszyć nam cały rok, powodując pieczenie i delikatne przekrwienie.

Krople do oczu Ocumax

Przyczyny zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek jest jedną z najczęściej spotykanych chorób okulistycznych. Pacjenci cierpiący na tę dolegliwość skarżą się zwykle na szereg dolegliwości utrudniające im codzienną aktywność. Ze względu na charakter nasilenia zapalenie spojówek może przebiegać w stanie ostrym, podostrym bądź przewlekłym. Zakwalifikowanie do któregoś z typów następuje po przeprowadzeniu badania lekarskiego oraz częstotliwości występowania objawów.

Zapalenie spojówek powoduje oddziaływanie różnych czynników patogennych. Wśród nich wyróżniamy te wywołane przez warunki zakaźne, niezakaźne oraz autoimmunologiczne, czyli z autoagresji, kiedy organizm atakuje własne tkanki traktując je jako obce. Najczęściej spotykane zakażenia zostają wywołane przez bakterie i wirusy, znacznie rzadziej przez chlamydie, grzyby i pasożyty. Do nasilenia częstości występowania objawów mogą doprowadzić zmiany alergiczne, zespół suchego oka i zakażenia bakteryjne.


Spojówka jest niezwykle cienką, delikatną i przesuwalną błoną. Pokrywa przednią powierzchnię gałki ocznej, od której odgradza ją worek spojówkowy o pojemności jednej kropli. Złożona budowa spojówki odgradzanej od środowiska zewnętrznego jedynie ruchem powiek powoduje, że jej zakamarki stwarzają dogodne miejsce do rozwoju infekcji dopadającej nas nawet kilka razy w roku.

Zakażenia bakteryjne to najczęstsza z przyczyn zapalenia spojówek. Powoduje je szczep gronkowca, paciorkowca, dwoinki zapalenia płucnego i rzeżączki. Najczęstszym wirusowym zapaleniem spojówek jest natomiast tzw. nagminne zapalenie spojówek na skutek adenowirusa. Wspominając o zapaleniach wirusowych nie można pominąć zapaleń opryszczkowych, półpaśca oraz innych chorób zakaźnych, atakujących szczególnie dzieci i młodzież. Chlamydia natomiast to połączenie wirusa i bakterii, który niesie duże ryzyko groźnych powikłań dla zdrowia. Należy do chorób wysoce zakaźnych, przenoszącej się za pomocą toksycznej wydzieliny. Dolegliwość szerzy się w krajach ubogich o niskim poziomie higieny i braku dostępu do czystej wody. Należy o tym pamiętać decydując się na dalekie podróże do krajów Azji bądź Afryki. Chlamydia może być przekazywana z matki na noworodka w czasie porodu, ale także w basenach publicznych. Objawy zapalenia grzybiczego występują rzadko i są przeważnie powodowane przez drożdżaki. Do zakażeń pasożytniczych nie dochodzi w Polsce, lecz na innych kontynentach, m.in. Ameryce Środkowej i Południowej oraz Afryce. Przywiezione do Polski mogą okazać się bardzo trudne w leczeniu ze względu na brak wiedzy i doświadczenia w leczeniu podobnych przypadków.

Krople do oczu

Wiadomo także, że ryzyko zapalenia spojówek wzrasta wraz z chorobami autoimmunologicznymi o innym podłożu, dermatologicznym, neurologicznym. Może wystąpić po raz pierwszy po przyjęciu niektórych leków, także antykoncepcyjnych czy zabiegach chirurgicznych w obrębie oczu.

Leczenie zapalenia spojówki

Większość zapaleń spojówek u dorosłych, mimo niepokojących objawów, nie powoduje trwałych zmian w wyglądzie i funkcjonowaniu narządu wzroku. Zapalenie na ogół ustępuje samoistnie, lecz warto podejmować działania ograniczające objawy i zapobiegające rozprzestrzenianiu się choroby, także wokół nas. Podczas choroby zaleca się zwrócenie uwagi na higienę. Należy często myć ręce i przemywać twarz. Wskazane jest oczyszczanie worka spojówkowego z pomocą kropli do oczu, najlepiej pozbawionych konserwantów, które mogłyby dodatkowo podrażnić spojówkę, np Homeoptic. Po zakończeniu kuracji warto zdezynfekować przedmioty codziennego użytku: pościeli, ręczników okularów itp. By nie dopuścić do nawrotu choroby należy dbać o swój wzrok, nie przemęczać go, nawilżać tzw. sztucznymi łzami w postaci kropel, oczyszczać i reagować już na początku jakichkolwiek objawów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby, Układ Nerwowy, Zdrowie
Wirusowe i ropne zapalenie migdałków – przyczyny, objawy, leczenie

Zamknij