Jak wybrać soczewki kontaktowe?

Jak wybrać soczewki kontaktowe?
5 (100%) 5 votes

Wokół soczewek kontaktowych urosło wiele mitów i niejasności. Ostrzegają przed nimi głównie okuliści zalecający do noszenia okulary. Jednak to ty zdecydujesz która opcja jest dla ciebie wygodniejsza. Dlatego podpowiadamy jak wybrać soczewki kontaktowe. Dowiedz się które z nich sprawdzą się najlepiej w codziennym a jakie w długotrwałym stosowaniu.

Kto nie polubi soczewek?

Pierwsze soczewki kontaktowe pojawiły się kilkadziesiąt lat temu i niczym nie przypominały tych używanych obecnie. Czy wiedziałeś, że jeszcze stosunkowo niedawno używano soczewek szklanych wielorazowego użytku? Soczewki nowej generacji są miękkie, dopasowują się do kształtu oka i przepuszczają powietrze, dzięki czemu są komfortowe w noszeniu. Materiał z jakiego są wykonane soczewki to hydrożelowy silikon. Nie tolerują go osoby uczulone na ten materiał. Niektóre osoby nie tyle nie mogą, co nie lubią nosić soczewek. Może to być wina źle dopasowanego rozmiaru soczewki lub nieumiejętnego ich zakładania. Soczewki mogą się także wydawać niewygodne po czasie, dlatego warto kupić te dobrze nawilżone o dużej przepuszczalności powietrza.

Zalety soczewek jednodniowych

Soczewki jednodniowe są z pewnością najbardziej komfortowe w użytkowaniu. Codziennie zakładasz nową, sterylną i dobrze nawilżoną parę, co przy wysokich poziomach nawodnienia praktycznie niweluje potrzebę stosowania kropli do oczu. Zużytą parę możesz wyrzucić nie martwiąc się o pojemniczek i zaoszczędzając na płynie do soczewek. Istnieją także soczewki całodobowe, w których możesz spać. Soczewki jednodniowe należy zawsze zdejmować przed snem, ponieważ w przeciwnym razie obudzisz się z suchymi, podrażnionymi oczami. Nie martw się jednak na zapas, bo nawet jeśli o tym zapomnisz, to soczewki często same wypadną, gdy np. nieświadomie przetrzesz oczy w marzeniach sennych.


Jak zacząć używać soczewek?

Osoby rozpoczynające noszenie soczewek kontaktowych potrafią mieć wiele zahamowań. Nie podoba im się pomysł wkładania ciała obcego do oka. To naturalna bariera, ponieważ przybliżając palec do oka automatycznie mrugamy powieką. Istnieją jednak sposoby na ich przyjemne zakładanie. Skup swój wzrok na oddalonym punkcie. Rozszerz górną i dolną powiekę palcami wskazującym i kciukiem a drugą dłonią przybliż soczewkę do oka. materiał soczewki sam przyklei się do jego powierzchni. Jeśli wciąż trzyma się twojego palca, to prawdopodobnie ma na sobie zbyt dużo płynu, w którym była przechowywana.

Czy to bezpieczne?

Noszenie soczewek kontaktowych nie powoduje infekcji oczu. Po to są zanurzone w płynie antyseptycznym, by ich powierzchnia była wolna od zanieczyszczeń. Zakładając soczewki musisz zadbać, by także twoje dłonie i oczy były czyste. Infekcje po soczewkach wynikają z ich zbyt długiego noszenia. Jeśli czujesz, że twój obraz staje się zamglony lub masz uczucie piasku pod powiekami użyj kropli nawilżających, a gdy to nie pomoże zdejmij je i załóż okulary. Soczewek nie zakładaj na żadnym etapie infekcji oczu, ponieważ to utrudni jej leczenie. Im częściej wymieniasz soczewki kontaktowe na nowe, tym zdrowsze jest to dla oczu. niektóre osoby, które nie tolerowały noszenia soczewek miesięcznych lub dwutygodniowych mogą być zadowolone z tych jednorazowego użytku. Pamiętaj także, że tylko soczewki jednodniowe nadają się na basen lub kąpiel w wodzie.

Dobrze nawodnione soczewki kontaktowe

Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Oto kilka faktów o soczewkach, których być może nie wiedziałeś:

  • Przed zakupem soczewek musisz przebyć badanie okulistyczne pod tym kątem. Zebrane dane posłużą do wybrania najlepszych dla ciebie soczewek.
  • Soczewkami można korygować wiele wad wzroku, w tym astygmatyzm.
  • Soczewki są biokompatybilne, a więc zdrowe i wygodne do noszenia.
  • Soczewki nie przeszkadzają w noszeniu makijażu. Właściwie tylko ułatwiają to zadanie.
  • Soczewki bywają wygodniejsze od okularów – na basenie, podczas upałów i opadów a także przy uprawianiu sportu czy kierowania autem. Dają pełną swobodę ruchów, możesz w nich patrzeć pod różnymi kątami i nie martwić się, że wypadną podczas nagłych ruchów gałki ocznej czy głowy.
  • Soczewki mogą być o sile zerowej, minusowej lub dodatniej. Wersje kolorowe dostępne są w każdej wersji, także plano (zerowej). O soczewki kolorowe dba się tak samo jak o przezroczyste.
  • Soczewki kontaktowe pozwalają zmniejszyć moc korekcyjną. Wszystko dzięki temu, że korygują wadę wzroku bezpośrednio na poziomie oka, a nie – tak jak ma to miejsce w przypadku okularów – z odległości 1-2cm.
  • Astygmatyzm nie jest już jakąkolwiek barierą do noszenia soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe mogą nosić wszyscy bez względu na wiek i wadę wzroku. Jak wybrać soczewki kontaktowe by być z nich zadowolonym? Należy udać się do okulisty i poprosić o dobranie soczewek, nauczyć się ich zakładania oraz zdejmowania i pochodzić w nich na próbę. Cena soczewek kontaktowych jest zróżnicowana i nie na tyle wysoka, byś nie mógł ich wypróbować. Specjalista pomoże Ci wybrać soczewki kontaktowe najwłaściwsze ze względu na wadę wzroku, tryb życia jaki prowadzisz oraz budżet jakim dysponujesz.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Układ Nerwowy, Zdrowie
Jak leczyć wypalenie zawodowe?

Zamknij