Niedokrwistość a niedobór żelaza

Niedokrwistość a niedobór żelaza
5 (100%) 10 votes

Niedokrwistość to stan osłabienia organizmu, podczas którego brakuje nam krwiotwórczych substancji odpowiadających za stan odżywienia. Krew to życiodajna substancja, która zaopatruje narządy w witaminy i minerały oraz kumuluje szkodliwe odpady trafiające następnie do narządów odfiltrowujących. Osoby, które doświadczyły stanu niedokrwistości wiedzą z jak wieloma dolegliwościami się ona wiąże. Sama niedokrwistość, potocznie zwana anemią, nie jest zagrożeniem dla naszego życia, ale już przedłużający się stan osłabienia i wyczerpania na skutek niedokrwistości tak.

Z medycznego punktu widzenia niedokrwistość rozpoznaje się na podstawie spadku liczy erytrocytów i hemoglobiny czyli czerwonych krwinek i czerwonego barwnika krwi. Wtedy należy rozpocząć leczenie, które zapobiegnie pogłębieniu niedokrwistości i sprawi, że powrócą nam siły. Niedokwristość a niedobór żelaza to najważniejsza z przyczyn anemii, lecz nie jedyna.

Przyczyny niedokrwistości

Należy zacząć od tego, że istnieją różne postacie anemii rozróżnianie m.in. według zaawansowania choroby. Typowa niedokrwistość może się przejawić w formie łagodnej, umiarkowanej, ciężkiej i najcięższej, która realnie zagraża naszemu życiu. Nawet niewielka anemia jest zaburzeniem wymagającym leczenia. Każda niedokrwistość będzie prowadziła do pogorszenia naszego zdrowia i zauważalnej różnicy w funkcjonowaniu organizmu.

Przyczyny niedokrwistości to:

 • w skutek utraty krwi, np. po wypadku
 • przewlekła utrata krwi związana ze schorzeniami przewodu pokarmowego
 • niedobór żelaza – na skutek obfitych krwawień miesięcznych, fazy dojrzewania, okresu ciąży i karmienia piersią, wcześniaków i noworodków karmionych mlekiem zastępczym
 • zespół złego wchłaniania, który nie pozwala wchłaniać dostarczanych dawek żelaza z pokarmem, np. w chorobie Crohna
 • na skutek ciężkich chorób: nowotworów, tocznia, RZS, zapaleń przewodu pokarmowego, chorób nerek
 • na skutek niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego, co powoduje niedokrwistość złośliwą
 • nieprawidłowa dieta uboga w mięso
 • alkoholizm
 • przyjmowanie niektórych leków
 • zakażenia wirusowe
 • zaburzenia immunologiczne

Objawy niedokrwistości

Żelazo z witaminami

W ciężkich przypadkach niedoboru witaminy B12 możemy zaobserwować

Leczenie niedokrwistości

Niedokrwistość powinna być leczona ze względu na konsekwencje, do których może doprowadzić pogłębienie stanu zmniejszenia ilości krwi. Kwas foliowy jest niezbędny kobietom w ciąży, ponieważ jego niedobory prowadzą do wad rozwojowych u dzieci. Niedokrwistość może prowadzić do żółtaczki i powiększenia wątroby oraz śledziony. Przed podjęciem leczenia należy upewnić się co stoi za niedoborami krwi w ciele. Należy leczyć źródło problemu i przyjmować brakujące pierwiastki – żelazo, witaminę B12 lub kwas foliowy. Żelazo dobrze jest przyjmować wraz z witaminą C, która zwiększa jego wchłanialność, np. Żelazo z witaminą C w formie musujących tabletek. Na przyszłość aby uniknąć zachorowania warto wzbogacić swoją dietę, by była zdrowsza i mniej obciążająca dla organizmu. Warto spożywać czerwone mięso, warzywa liściaste, ziarna zbóż, warzywa strączkowe, nać pietruszki, suszone śliwki i figi. Noworodki, które nie były karmione piersią powinny otrzymywać dawki żelaza w specjalnych preparatach o ułatwionej drodze podania. W przypadku ciężkiej anemii zaleca się przyjowanie żelaza w zastrzykach, ponieważ preparaty z żelazem mają utrudnioną drogę wchłaniania z przewodu pokarmowego.

Niedobory witaminy B12 niemal zawsze wiążą się z leczeniem zastrzykami, ponieważ wchłanialność w postaci tabletek jest znikoma. Tę witaminę znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jeżeli zauważymy u siebie niekorzystne objawy niedoborów możemy zdecydować się na tabletki, np. Vegevit Witamina B12. Kwas foliowy jak najbardziej można przyjmować doustnie, co zaleca się szczególnie kobietom w ciąży i planującym ciążę, np. Pregnamed. Kwas foliowy znajdziemy w owocach i warzywach. Jeżeli podejrzewamy, że przyczyną choroby są stosowane różne leki, jeżeli to tylko możliwe – odstawmy je. Im wcześniej rozpoznana anemia, tym lepiej. Leczenie anemii nie należy do ciężkich i gdy nie ma takich przeciwwskazań powinno być prowadzone w domu. Suplementacja diety i zmiana nawyków żywieniowych wystarczą, by w pełni powrócić do zdrowia. Gorsze rokowanie może dotyczyć pozostałych rodzajów anemii, w których nie zawsze udaje się uzyskać wyleczenie. Warto, aby każdy przynajmniej raz do roku miał wykonane badanie morfologii krwi wraz z rozmazem. Niedokrwistość a niedobór żelaza to najważniejsza przyczyna anemii, ale należy mieć świadomość, że istnieją także inne, z którymi warto leczyć.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby, Układ krążenia, Zdrowie
Suplementy diety dla kobiet

Zamknij