Co na zajady? Leczenie zajadów w kącikach ust

Wielu z nas zmagało się z zajadami w kącikach ust. Mało, że jest to nieestetyczne, to również bolesne. Jak leczyć zajady?

Powinno się nie tylko złagodzić objawy, ale i ustalić przyczynę ich powstawania.     Na rynku jest wiele, dostępnych bez recepty, preparatów, które przyspieszają gojenie się bolesnych pęknięć. Aby zapobiegać nawrotowi zajadów zaleca się przyjmowanie witamin oraz stosowanie domowych metod. Te drugie niestety nie zawsze są skuteczne. Dlatego warto wiedzieć co jest najskuteczniejsze i kiedy trzeba wybrać się do specjalisty. Poniżej przedstawiamy sposoby na zajady:

Zajady leczenie – domowe sposoby:

Odpowiednia dieta.

Z zajadami zazwyczaj zmagają się osoby niedożywione, odchudzające się, żyjące w stresie i przemęczone. Dlatego też ich dieta powinna być wzbogacona w witaminy z grupy B. Warto wiedzieć, że są one również niezwykle pomocne jeśli zmagamy się z infekcjami grzybiczymi). Specjaliści zgodnie przyznają, że ważna jest również witamina C znajdująca się w owocach leśnych czy cytrusach. Odpowiednia dieta powinna zawierać też groch, fasolę, mięso, szpinak oraz sałatę. Polecany jest również nabiał. Aktualnie w sklepach mamy duży wybór kefirów z żywymi kulturami bakterii, które są niezwykle pomocne w odbudowie flory bakteryjnej znajdującej się w przewodzie pokarmowym.

Istotna informacja! Jeśli zmagamy się z zajadami i leczymy je, musimy ograniczyć (bądź zrezygnować całkowicie) z picia kawy, która jak wiadomo wpływa na wypłukiwanie składników mineralnych z naszego organizmu. Oprócz tego – słodycze. Cukry proste, które w sobie zawierają, są doskonałą pożywką dla drobnoustrojów, przez co walka z zajadami staje się mniej skuteczna.

Pokruszona witamina B2  

Zajady można smarować zrobionym samodzielnie kremem. Należy pokruszyć tabletkę z witaminą B2 i wymieszać ją z tłustym kremem. Taką papkę nakładamy raczej na noc, ponieważ ma widoczny z daleka żółty kolor oraz barwi skórę.

Czosnek  

Jak wiadomo czosnek doskonale radzi sobie z bakteriami i grzybami. Można go rozetrzeć i nakładać na popękane kąciki ust. Zaleca się także walkę „od wewnątrz”, czyli dodawanie większej ilości czosnku do potraw. Zwalczy on gronkowce, drożdżaki czy paciorkowce.

Drożdże

Drożdże należy połączyć z niewielką ilością wody i nanieść na zajady. Można także łyżeczkę drożdży i łyżeczkę cukru wymieszać w około 100ml wody i pić taki specyfik codziennie przez tydzień.

Mió

Działa on przeciwzapalnie przez co wspomaga leczenie zajadów. Należy kilka kropel tranu wymieszać z łyżeczką miodu i smarować tym kąciki ust.

Ogórek i aloes    

Zajady są problemem bolesnym, jeśli więc chcemy ukoić ból warto przykładać na nie świeżego ogórka. Aloes oprócz tego, że ukoi ból, to sok z jego liści działa odkażająco i zapobiega namnażaniu się kolejnych bakterii.

Pasta do zębów

Rany zagoją się szybciej, jeśli kąciki ust posmarujemy pastą do zębów.

Olejek lawendowy i olejek z drzewa herbacianego

Oba olejki zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów i likwidują je. Działają także przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Woda i ocet

Przygotowujemy kompres z zimnej wody i octu (pół szklanki tego i pół tego). Następnie nakładany na zmienione chorobowo miejsca i zostawiały na pół godziny.

Preparaty na leczenie zajadów dostępne bez recepty:

  • Maści bogate w witaminy A i E
  • Antybiotyki-maści
  • Maść cynkowa
  • Aspiryna
  • Polopiryna
  • Specyfiki z klotrimazolem (działają grzybobójczo)
  • Maści przeciwzapalne i bakteriostatyczne
  • Balsamy do ust z kwasem mlekowym

Kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

Zdarza się, że domowe sposoby na leczenie zajadów nie przynoszą oczekiwanych efektów. Jeżeli zajady ciągle powracają, może to być oznaka anemii, bądź pojawienie się grzyba w naszym organizmie. Wówczas powinniśmy się zgłosić do specjalisty, który przepisze nam specjalne preparaty przeciwgrzybiczne i które wzmocnią odporność naszego organizmu. Odpowiednie leczenie jest zazwyczaj podejmowane na podstawie wyników krwi i wymazu z sączących się ran. Przyczyną zajadów może być również awitaminoza, wówczas leczenie będzie polegało na przyjmowaniu witamin z grupy B. Lekarz określi czas kuracji oraz ilość przyjmowanych leków. Należy pamiętać, iż zaniedbanie zajadów może przyczynić się do stanu zapalnego jamy ustnej (dokładnie błony śluzowej).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.