Niedokrwistość a niedobór żelaza
Niedokrwistość to stan osłabienia organizmu, podczas którego brakuje nam krwiotwórczych substancji odpowiadających za stan odżywienia. Krew to życiodajna substancja, która zaopatruje narządy w witaminy i minerały oraz kumuluje szkodliwe odpady trafiające następnie do narządów odfiltrowujących. Osoby, które doświadczyły stanu niedokrwistości wiedzą z jak wieloma dolegliwościami się ona wiąże. Sama niedokrwistość, potocznie zwana anemią, nie jest zagrożeniem dla naszego życia, ale już przedłużający się stan osłabienia i wyczerpania na skutek niedokrwistości tak.
Z medycznego punktu widzenia niedokrwistość rozpoznaje się na podstawie spadku liczy erytrocytów i hemoglobiny czyli czerwonych krwinek i czerwonego barwnika krwi. Wtedy należy rozpocząć leczenie, które zapobiegnie pogłębieniu niedokrwistości i sprawi, że powrócą nam siły. Niedokwristość a niedobór żelaza to najważniejsza z przyczyn anemii, lecz nie jedyna.
Przyczyny niedokrwistości
Należy zacząć od tego, że istnieją różne postacie anemii rozróżnianie m.in. według zaawansowania choroby. Typowa niedokrwistość może się przejawić w formie łagodnej, umiarkowanej, ciężkiej i najcięższej, która realnie zagraża naszemu życiu. Nawet niewielka anemia jest zaburzeniem wymagającym leczenia. Każda niedokrwistość będzie prowadziła do pogorszenia naszego zdrowia i zauważalnej różnicy w funkcjonowaniu organizmu.
Przyczyny niedokrwistości to:
- w skutek utraty krwi, np. po wypadku
- przewlekła utrata krwi związana ze schorzeniami przewodu pokarmowego
- niedobór żelaza – na skutek obfitych krwawień miesięcznych, fazy dojrzewania, okresu ciąży i karmienia piersią, wcześniaków i noworodków karmionych mlekiem zastępczym
- zespół złego wchłaniania, który nie pozwala wchłaniać dostarczanych dawek żelaza z pokarmem, np. w chorobie Crohna
- na skutek ciężkich chorób: nowotworów, tocznia, RZS, zapaleń przewodu pokarmowego, chorób nerek
- na skutek niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego, co powoduje niedokrwistość złośliwą
- nieprawidłowa dieta uboga w mięso
- alkoholizm
- przyjmowanie niektórych leków
- zakażenia wirusowe
- zaburzenia immunologiczne
Objawy niedokrwistości
- bladość skóry i spojówek oka
- słabość mięśni
- apatia, senność
- mroczki przed oczami i szum w uszach, uczucie zimna
- kłopoty z koncentracją
- omdlenia
- depresja
- wypadanie włosów, bladość i kruchość paznokci
- apetyt na krochmal i kredę
- zajady w kącikach ust
Żelazo z witaminami
W ciężkich przypadkach niedoboru witaminy B12 możemy zaobserwować
- mrowienie w ciele
- drętwienie rąk i nóg
- zaburzenia równowagi
- osłabienie wzroku
- spadek masy ciała
- nudności i wymioty
Leczenie niedokrwistości
Niedokrwistość powinna być leczona ze względu na konsekwencje, do których może doprowadzić pogłębienie stanu zmniejszenia ilości krwi. Kwas foliowy jest niezbędny kobietom w ciąży, ponieważ jego niedobory prowadzą do wad rozwojowych u dzieci. Niedokrwistość może prowadzić do żółtaczki i powiększenia wątroby oraz śledziony. Przed podjęciem leczenia należy upewnić się co stoi za niedoborami krwi w ciele. Należy leczyć źródło problemu i przyjmować brakujące pierwiastki – żelazo, witaminę B12 lub kwas foliowy. Żelazo dobrze jest przyjmować wraz z witaminą C, która zwiększa jego wchłanialność, np. Żelazo z witaminą C w formie musujących tabletek. Na przyszłość aby uniknąć zachorowania warto wzbogacić swoją dietę, by była zdrowsza i mniej obciążająca dla organizmu. Warto spożywać czerwone mięso, warzywa liściaste, ziarna zbóż, warzywa strączkowe, nać pietruszki, suszone śliwki i figi. Noworodki, które nie były karmione piersią powinny otrzymywać dawki żelaza w specjalnych preparatach o ułatwionej drodze podania. W przypadku ciężkiej anemii zaleca się przyjowanie żelaza w zastrzykach, ponieważ preparaty z żelazem mają utrudnioną drogę wchłaniania z przewodu pokarmowego.
Niedobory witaminy B12 niemal zawsze wiążą się z leczeniem zastrzykami, ponieważ wchłanialność w postaci tabletek jest znikoma. Tę witaminę znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jeżeli zauważymy u siebie niekorzystne objawy niedoborów możemy zdecydować się na tabletki, np. Vegevit Witamina B12. Kwas foliowy jak najbardziej można przyjmować doustnie, co zaleca się szczególnie kobietom w ciąży i planującym ciążę, np. Pregnamed. Kwas foliowy znajdziemy w owocach i warzywach. Jeżeli podejrzewamy, że przyczyną choroby są stosowane różne leki, jeżeli to tylko możliwe – odstawmy je. Im wcześniej rozpoznana anemia, tym lepiej. Leczenie anemii nie należy do ciężkich i gdy nie ma takich przeciwwskazań powinno być prowadzone w domu. Suplementacja diety i zmiana nawyków żywieniowych wystarczą, by w pełni powrócić do zdrowia. Gorsze rokowanie może dotyczyć pozostałych rodzajów anemii, w których nie zawsze udaje się uzyskać wyleczenie. Warto, aby każdy przynajmniej raz do roku miał wykonane badanie morfologii krwi wraz z rozmazem. Niedokrwistość a niedobór żelaza to najważniejsza przyczyna anemii, ale należy mieć świadomość, że istnieją także inne, z którymi warto leczyć.