Ogólnie rzecz biorąc, nie ma lekarstwa na alergie, ale istnieje kilka rodzajów leków dostępnych bez recepty na złagodzenie objawów i leczenie irytujących symptomów jak kichanie czy katar. Przedstawiamy leki na alergię bez recepty: od przeciwhistaminowych przez obkurczające śluzówkę do kortykosteroidów wydawanych na receptę. Skuteczne leki na alergię okazują się łączyć w sobie różne działanie poszczególnych grup farmaceutyków. Ponadto istnieją jeszcze zabiegi odczulające, które pomagają zwiększyć tolerowanie poszczególnych alergenów. Przyjrzyjmy się poszczególnym kategoriom leków na alergię.
Leki przeciwhistaminowe
Leki przeciwhistaminowe są zdecydowanie najchętniej przyjmowanym lekiem na alergię bez recepty. Zawdzięczają to swojej wszechstronności w łagodzeniu różnych dolegliwości alergicznych. Leki przeciwhistaminowe to nie tylko popularne tabletki, ale płyny, aerozole do nosa a nawet krople do oczu. Leki przeciwhistaminowe blokują receptory odpowiedzialne za odpowiedź autoimmunologiczną organizmu. Gdy nasz układ odpornościowy rozpoznaje jakiś składni jako obcy, zaczyna zwalczać go tam, gdzie powoduje największe podrażnienie. Stąd nasz zaczerwieniony nos i łzawiące oczy podczas wziewnej alergii sezonowej. Leki przeciwhistaminowe na alergię nadają się do całorocznego stosowania, także w przypadku alergii pokarmowych i skórnych wysypek kontaktowych. Leki przeciwhistaminowe, szczególnie starszej generacji, posiadają skutki uboczne, w tym najbardziej uciążliwą senność. Jeżeli lek przeszkadza nam normalnie funkcjonować, to zmieńmy go na ten nowszej generacji lub poprośmy o pomoc lekarza. Być może lepszym rozwiązaniem będzie przyjmowanie środków na receptę. Przykłady leków przeciwhistaminowych bez recepty to: Allegra i Claritin.
Leki zmniejszające przekrwienie
Leki zmniejszające przekrwienie w śluzówce nosa lub na powierzchni oczu (tzw. zaczerwienienie) ponownie mogą występować pod różnymi postaciami: tabletek, kropi, sprayów i płynów stosowanych na skórę. Szczególnie uważnie należy podchodzić do sprayów, bo one wywołują największy efekt terapeutyczny, od którego łatwo się uzależnić. Spray do nosa aplikujmy maksymalnie 5 dni, by następnie zrobić wymaganą przerwę. Ich działanie może okazać się tak silne, że po odstawieniu nieprzyjemne objawy wrócą natychmiast ze zdwojoną siłą. Tabletki są wbrew pozorom delikatniejsze w działaniu, lecz obejmują większy zasięg. W przypadku silnego kataru warto sięgnąć chociażby po aerozol Sudafed.
Obkurczające naczynia krwionośne krople do oczu, spraye i tabletki są przeciwwskazane dla osób chorych na jaskrę, ponieważ podnoszą ciśnienie krwi i mogą zwiększyć postęp obumierania nerwu wzrokowego. Leki przeciwhistaminowe i zmniejszające przekrwienie można ze sobą łączyć, ale przedtem należy upewnić się, że ich działanie się nie pokrywa. Leki zmniejszające przekrwienie zmniejszają obrzęk i wydzielanie płynów i śluzu. Chorzy na alergię nie mają problemu z typowym katarem, ale skarżą się na wodnistą wydzielinę dosłownie skapującą z nosa. Leki zmniejszające przekrwienie zwężają naczynia krwionośne i tkanki, ale z drugiej strony mogą powodować rozdrażnienie i problem z zasypianiem.
Wapno pomagające zwalczyć alergię
Leki łączone na alergię
Leki na alergię bez recepty mogą łączyć w sobie działanie poszczególnych kategorii leków, np. łączyć w sobie efekt przeciwhistaminowy i obkurczający naczynia krwionośne. Ostatnią kategorią pozostają steroidy, ale tych nie znajdziemy wśród popularnych leków bez recepty. Kortyosteroidy zmniejszają stan zapalny, przez co minimalizują objawy zatkanego nosa, kichania, swędzenia i kataru. Zmniejszają także obrzęk wywołany odpowiedzią autoimmunologiczną, dlatego nadają się do całorocznego stosowania, podobnie jak leki bez recepty. Niestety, steroidy posiadają swoje skutki uboczne i są aktywne tylko wobec alergii. Nie ważne czy będzie to pokrzywka czy astma, steroidy pomogą uporać się z różnymi objawami, dlatego występują pod postacią kropli, maści, aerozoli wziewnych. Potencjalne skutki uboczne steroidów to tycie, obrzmienie i podwyższenie ciśnienia krwi, dlatego ich przyjmowanie powinno być ostatecznością w walce z alergią.
Inne leki pomocne w alergii
Skuteczne leki na alergię o mniejszym nasileniu to te dostępne bez recepty i działające delikatnie oraz naturalnie. Z tego powodu są polecane chociażby małym dzieciom, które nie mogą przyjąć leku z aktywnym składnikiem lub osobom starszym mającym problemy z ciśnieniem. Pierwszym rozwiązaniem jest sól fizjologiczna, która pomaga udrożnić zatkany nos i usunąć z niego alergeny. Sztuczne łzy są pomocne w leczeniu świądu, łzawieniu i zaczerwienionych oczu. Prócz nich nie zapominajmy o niezawodnym sposobie naszych babć – wapnie. Wapno można wybrać w kilku wersjach smakowych, dzięki czemu stanie się ono smacznym napojem, który rzeczywiście przynosi ulgę we wszelkich reakcjach alergicznych.