Sposób na to jak wyleczyć katar

Sposób na to jak wyleczyć katar
5 (100%) 6 votes

Katar jest zmorą, z którą niewątpliwie miał do czynienia każdy człowiek. Szczególnie jesienią apteki są wręcz okupowane kichającymi i zasmarkanymi klientami, którzy szukają pomocy przy ostrym wirusowym zapaleniu błony śluzowej nosa, zwanym powszechnie katarem. Dlaczego jesienią? Ponieważ, wówczas pogoda jest szczególnie zmienna i człowiek często ubiera się nieodpowiednio do pogody.

Wirusem kataru jest również bardzo łatwo się zarazić. Najczęściej dochodzi do tego drogą kropelkową. Ludzie kichają rozsiewając zainfekowaną wydzielinę z nosa, a my ją po prostu wdychamy. Ciekawostką jest, że katar może być wywołany przez jeden z aż dwustu typów wirusów! I często powraca ? w ciągu swojego życia mamy go wiele, wiele razy..

Foto:

Właściwość:

Rozmiar:

Producent:

Spray do nosa na katar20 mlEnvil

Tabletki na katar

40 szt.

Coryzalia

Objawy kataru:

Najczęstszym objawem kataru jest kichanie, swędzenie oraz uczucie zatkanego nosa. Na początku zapalenia wydzielina z nosa jest bezbarwna i wodnista, chory ma uczucie jakby lało mu się z nosa. Po upływie 2-3 dni wydzielina ta staje się dużo bardziej gęsta i przybiera barwę żółtawą, bądź zielonkawą. Jest to dowód na nadważenie bakteryjne.

Początek kataru zwykle związany jest ze łzawieniem i bólem głowy. Zdarza się również, że stan zapalny przechodzi również na zatoki, wówczas jest większy problem.

Jak mówi znane przysłowie katar czy leczony trwa tydzień, nie leczony  siedem dni. Jeśli dojdzie do zapalenia zatok, choroba ta znacznie się wydłuża. Chory odczuwa wówczas ból głowy, ból w okolicy czoła i górnej części nosa. Najczęściej ma także złe samopoczucie. Czy każdy mający katar, choruje też na zapalenie zatok? Nie i całe szczęście. Dużo bardziej narażeni są na to ci, którzy mają wady w budowie nosa, m.in. krzywą przegrodę nosową, ale też alergicy i dorośli.

Katar u dzieci

Katar u małych dzieci jest dużym problemem dla rodziców, ponieważ maluch nie potrafi sam wysmarkać i oczyścić nosa. Zazwyczaj oprócz kataru pojawia się infekcja przeziębieniowa, a wraz z nią pojawia się gorączka i ból głowy. Małe dzieci, które mają katar, mają również problem z oddychaniem. U niemowląt drogi oddechowe są znacznie krótsze, tak jak trąbki Eustachiusza. Z tego powodu znacznie łatwiej o powikłania. Dlatego też chore dziecko powinno niezwłocznie znaleźć się pod opieką specjalisty, które podejmie odpowiednie leczenie.

Leczenie kataru


Leczenie kataru zazwyczaj ma na celu przede wszystkim złagodzenie objawów i zapobieganie uczucia zatkanego nosa. Dlatego najczęściej chorzy wybierają krople do nosa, w których znajdują się składniku obkurczające naczynia krwionośne błony śluzowej, która jest obrzęknięta. Krople do nosa zawierają ksylometazolinę, oxymetazolinę, nafazolinę, które udrażniają nos. Problemem jest jednak to, że działanie kropli jest dość krótkotrwałe. Zazwyczaj po upływie kilku godzin (czasem nawet dwóch), katar pojawia się ponownie. Należy wiedzieć, że nie wskazane jest regularne aplikowanie kropli powyżej sześciu dni. Działa to bardzo niekorzystnie na naszą błonę śluzową. Może również nastąpić zanik błony śluzowej nosa, co wiąże się z dodatkowym i problemowym leczeniem.

Krople do nosa nie są również przeznaczone dla dzieci. Osoby, które je używają wiedzą, że łatwo spływają do nosa. U najmłodszych może to niekorzystnie wpłynąć na układ krążenia.

Firmy farmaceutyczne wpadły więc na pomysł produkowania żeli do nosa. Działają tak jak krople, jednak po wpuszczeniu ich do nosa, pozostają w obrębie jam nie przedostając się do gardła. Od niedawna pojawiły się też tabletki na katar. Jeśli są stosowane od początku choroby, rzeczywiście mogą zmniejszyć objawy. Tabletki zawierają środek antyalergiczny i środek obkurczający naczynia krwionośne błony śluzowej. Zanim jednak zdecydujemy się na doustną walkę katarem, warto skonsultować to z naszym lekarzem. Osoby cierpiące np. na choroby wieńcowe serca, nadciśnienie tętnicze, jaskrę, przerost gruczoły krokowego, nadczynność tarczycy i wielu innych, nie powinny przyjmować tego typu preparatów. Nie wskazane są one także dla dzieci i kobiet w ciąży, podczas okresu i karmienia piersią.

Katar a wzrost temperatury:  

Bardzo często wraz z katarem mamy stan podgorączkowy. Wiąże się to z rozwijającą się w naszym organizmie infekcją. Jeśli temperatura naszego ciała osiągnie powyżej 38 st. C, powinniśmy sięgnąć po dostępne w aptece leki przeciwgorączkowe:

  • Paracetamol – substancja ta jest dużo bezpieczniejsza od kwasy Dowodem na to jest fakt, iż mogą ją zażywać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Wskazana jest także osobom mającym wrzody żołądka czy alergię na kwas acetylosalicylowy. Nie wolno jednak stosować go dłużej niż 10 dni u dorosłych i dłużej niż 3 dni u dzieci. Należy też wiedzieć, że nie jest wskazana alkoholikom i osobom, które mają uszkodzoną wątrobę. Może wówczas dojść do zatrucia.
  • Preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy. Są znane od wielu lat i chętnie przez to kupowane. Szybko i skutecznie zwalczają gorączkę. Narażają jednak na pojawienie się skutków ubocznych. Przed zażyciem warto zapoznać się z ulotką, gdyż nie mogą przyjmować ich osoby z chorobą wrzodową, niewydolnymi nerkami czy osobom mającym zaburzenia krzepliwości krwi
  • Leki z metamizolem. Długo dominowały w leczeniu gorączki. Aktualnie są stosowane coraz rzadziej. Powodem są poważne powikłania jakie mogą wywoływać. Skutkiem ubocznym może być m.in. uszkodzenie nerek, alergiczne uszkodzenie szpiku kostnego, zmiany dermatologiczne i inne.

Aktualnie w aptece można znaleźć wiele leków na przeziębienie, które w swoim składzie mają środek antyalergiczny, kofeinę, paracetamol, środek przeciwkaszlowy, środek, który zmniejsza przekrwienie błony śluzowej. Chorzy często zapominają, a może nie zdają sobie sprawy z tego, że nie wolno takich preparatów łączyć np. z tabletkami na katar (wówczas ma miejsce kumulacja dawek ich składników, może to zaś spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu).

Z leków przeciwprzeziębieniowych powinny zrezygnować osoby mające jaskrę, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, ciąża, okres karmienia czy choroba wieńcowa serca. Nie powinny zażywać ich również dzieci.

Dodatkowo warto podczas kataru przyjmować witaminę C oraz wapno, które działają wzmacniająco na nasz organizm.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby, Układ oddechowy
Leki na choroby wątroby – jak pomóc wątrobie?

Zamknij