Sól fizjologiczna – właściwości, zastosowanie

Jesień oraz zima to czas, w którym nasze śluzówki są szczególnie narażone na przesuszenie. Lekarstwem na takie dolegliwości może być sól fizjologiczna. Można ją wykorzystywać do wykonywania inhalacji, płukania ucha czy przemywania nią oczu.

                Sól fizjologiczna, określana również mianem płynu fizjologicznego jest roztworem składającym się z wody i chlorku sodu, czyli po prostu soli. Najczęściej produkt jest dostępny w stężeniu 0,9%. Sól fizjologiczną można spotkać w szpitalach w postaci kroplówek. Są one podawane pacjentom po operacjach, by uzupełnić płyny ustrojowe. Stosuje się ją również w celu odpowiedniego nawodnienia organizmu na przykład po wymiotach, ostrej biegunce, wstrząsie pourazowym lub oparzeniach. Dodatkowo jest używana jako rozcieńczacz do niektórych leków, które są podawane drogą dożylną.

Sól fizjologiczna – zastosowanie

                Sól fizjologiczna ma szerokie spektrum zastosowań. Można ją stosować do inhalacji, przemywać nią oczy, uszy. Ma ponadto właściwości nawadniające. Można również wykonywać płukanki z soli fizjologicznej. Oto przykładowe zastosowania roztworu:

  • Sól fizjologiczną można stosować do nebulizacji – jest to metoda podawania leków drogą wziewną. W taki sposób leki mogą trafić bezpośrednio do płuc oraz oskrzeli. W związku z tym podawany tą metodą lek może zacząć działać szybciej, a jego działanie będzie silniejsze. W związku z tym możemy zmniejszyć dawkę leku. Dodatkowym plusem nebulizacji jest brak konieczności wizyt w szpitalu w celu podawania leku ( w sytuacji, kiedy chory posiada w domu nebulizator). Metoda jest w głównej mierze wykorzystywana przez osoby cierpiące na mukowiscydozę, astmę oskrzelową. Stosuje się ją również przy powracającym lub przewlekłych zapaleniach oskrzeli, płuc. Jest dobrym sposobem na pozbycie się kataru, nieżytu gardła, a także stanów zapalnych gardła, nosa oraz krtani. Łagodniejsze schorzenia nie wymagają nebulizacji i wystarczy zwykły zabieg z użyciem roztworu soli fizjologicznej.
  • Inhalacja – jest to metoda odnosząca podobne skutki, co nebulizacja, jednak do jej zastosowania chory nie potrzebuje nebulizatora. Inhalacja okazuje się przydatna, podczas gdy w naszych górnych drogach oddechowych zalega wydzielina utrudniająca oddychanie. W celu wykonania inhalacji, napełniamy głębokie naczynie gorącą wodą i dodajemy roztwór soli fizjologicznej. Następnie pochylamy się na naczyniem, zakrywając głowę grubym ręcznikiem lub kocem, tak by zakryć dostęp powietrza. Wykonujemy głębokie wdechy, by opary z soli fizjologicznej docierały do płuc i oskrzeli. Zabieg powinien trwać od 10 di 30 minut. Trzeba jednak mieć świadomość, że inhalacja nie jest odpowiednią metodą przy niektórych schorzeniach. Nie powinny stosować jej osoby z takimi chorobami jak: gruźlica, nowotwory, ropne zapalenie migdałków, zapalenie zatok, stany zapalne górnych dróg oddechowych z występowaniem wysokiej temperatury, krwotoki z górnych dróg oddechowych, niewydolność oddechowa, niewydolność krążeniowa.
  • Przemywanie oczu – sól fizjologiczna daje efekt delikatnego nawilżenia, jednak nie na długo. Ze względu na to, że nie ma żadnej przyczepności do oka, odpływa wraz z naszymi łzami. Można nią przemywać oczy nawet u noworodków. Należy pamiętać, by używać do tego jałowych gazików – nowego do każdego oka. Przemywając oko należy wykonywać ruch od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka, tak by nie rozprowadzać po gałce ocznej zanieczyszczeń, które mogły zebrać się w wewnętrznym kąciku. Przemywanie oczu roztworem soli fizjologicznej pomoże również „odświeżyć” oczy po długotrwałej pracy przy komputerze. Przemycie oczu solą fizjologiczną może okazać się przydatne, w przypadku gdy wpadnie nam do oka rzęsa lub jakiś paproszek. Roztwór można kupić w aptece. Jest dostępny w postaci jednorazowych fiolek lub w większej butelce, w której sól fizjologiczna jest ważna przez dwa miesiące.
  • Roztwór soli fizjologicznej można stosować również w celu nawilżenia śluzówki nosa. Przydatny okaże się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy powietrze w domu jest szczególnie suche. Uciążliwy katar i zatkany nos również mogą odejść w niepamięć po zastosowaniu soli fizjologicznej. Aby pozbyć się zalegającej wydzieliny należy zakropić po jednej lub dwie kropelki do każdej dziurki. Można kupić także roztwór w spayu, który niewątpliwie jest wygodny w zastosowaniu, a przy okazji może pomóc przy zatkanych zatokach.


Sól fizjologiczna

  • Sól fizjologiczna nadaje się również do higieny uszu. Można nią przemywać małżowinę uszną oraz zewnętrzny kanał przewód słuchowy. Wystarczy skropić jałowy gazik kilkoma kroplami soli fizjologicznej i przetrzeć nim ucho. Warto jednak pamiętać, by skonsultować się z lekarzem, w przypadku gdy mamy do czynienia z zapaleniem uszu, bólem uszu, zawrotami głowy, dolegliwościami związanymi z błoną bębenkową. Osoby, które na co dzień używają aparatów słuchowych również mogą stosować roztwór z soli fizjologicznej, po zdjęciu urządzenia.
  • Solą fizjologiczną można także przemywać rany. Należy przy tym pamiętać, by nie dotykać buteleczką lub fiolką do rany. Po zakończeniu czynności można przetrzeć brzegi rany jałowym gazikiem, zbierając w ten sposób nadmiar płynu. Tak zdezynfekowaną ranę można opatrzeć.
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.