Kilka szczypt tej cudownej przyprawy poprawi Twój wzrok!

Wraz z wiekiem dotyka nas coraz więcej schorzeń i coraz więcej błędów młodości daje o sobie znać. Mowa o błędach w odżywianiu, ubieraniu się i dbaniu o swoja kondycję i ciało. Nie tylko samo ciało staje się obiektem widocznego starzenia skóry, ale również organy, które je budują. Również narządy zmysłów zaczynają powoli szwankować dając o sobie znać w podeszłym wieku. Jednym ze schorzeń, którego obawiają się starci ludzie jest ślepota bądź niedowidzenie. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach wyeksploatowanie wzroku staje się coraz bardziej nagminne. Dzieje się tak ponieważ przez całą dobę towarzyszą nam ekrany i monitory reflektujące sztucznym światłem, ingerującym w siatkówkę.  Zbyt wysoka lub długotrwała ekspozycja na czynniki degenerujące  może powodować urazy narządu wzroku.

Sposoby na poprawę wzroku

Oczy są narządem, który umożliwia widzenie i bez tej zdolności nie wyobrażamy sobie  życia. Dzięki nim człowiek pochłania niemal 90% informacji pochodzących ze świata zewnętrznego. Wiek powoduje, że z czasem odbierany obraz staje się zamazany, nieostry lub bez kolorów. Możliwe są metody korekcji wzroku poprzez  odpowiednio dobrane okulary, soczewki kontaktowe, lub, jeśli istnieje taka konieczność za pomocą laserowej korekcji wzroku. Nie każdego stać jednak na regularną wymianę soczewek lub zabiegi chirurgiczne poprawiające wzrok. To koniec nadziei na odzyskanie dobrego widzenia? Nic bardziej mylnego.

Szafran lekiem na wzrok

Istnieje szereg naturalnych metod leczenia lub chociażby wspomagania wzroku. Ciekawym pomysłem jest stosowanie szafranu jako dobroczynnej przyprawy.  Szafran znany jest z orientalnego pochodzenia i dobroczynnych prozdrowotnych właściwości. W badaniach przeprowadzonych na uniwersytecie w Sydney potwierdzono, że szafran jest w stanie zapobiegać degeneracji wzroku. Dzięki niemu komórki tworzące układ wzroku nabierają więcej odporności na czynniki zewnętrzne. Dobrym sposobem na spożywanie szafranu jest parzenie z niego herbaty. Wystarczy zalać 1 gram szafranu gorącą wodą.  W celu poprawy smaku można dodać odrobinę miodu. Należy pic kilka filiżanek takiej herbaty w ciągu dnia.

Jakie inne właściwości posiada szafran? Mianowicie szafran nie tylko poprawia wzrok, ale również oczyszcza krew, pobudza krążenie, a także łagodzi stany zapalne, obniża zły cholesterol we krwi i stymuluje zdolności koncentracji i zapamiętywania.

6 sposobów na polepszenie wzroku

1. Zdrowia dieta

Zdrowie naszych oczu zależne jest od tego co znajduje się na naszym talerzu. Substancje odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, luteina, cynk i witaminy C i E mogą pomóc w zmniejszeniu chorób związanych z  naszym wzrokiem, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej i zaćma. Warto więc włączyć następujące produkty do naszej diety:

 • Zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż
 • Łosoś, tuńczyk i inne tłuste ryby
 • Jajka, orzechy, fasola i inne źródła białka
 • Pomarańcze i inne owoce cytrusowe lub soki
 • Ostrygi i wieprzowina

Dobrze zbilansowana dieta pomaga również utrzymać odpowiednią wagę. To zdecydowanie zmniejsza ryzyko otyłości i chorób pokrewnych, takich jak cukrzyca typu 2, która jest główną przyczyną ślepoty u dorosłych.

2. Rzuć palenie

Palenie papierosów zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zaćmy, uszkodzenia nerwu wzrokowego i zwyrodnienia plamki żółtej. Jeśli masz problem z zrzuceniem palenia, poproś swojego lekarza o pomoc.

3. Noś okulary przeciwsłoneczne

Odpowiednia para okularów pomoże chronić oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Zbyt duża ekspozycja na promieniowanie UV zwiększa szanse na zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej.

Wybierz parę, która blokuje 99% do 100% promieni UVA i UVB. Soczewki typu Wraparound zapobiegają dostawianiu się promieni słonecznych również z boku. Natomiast spolaryzowane soczewki redukują odblaski podczas jazdy. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, warto wybrać te które oferują ochronę przed promieniowaniem UV. Dobrym pomysłem jest noszenie okularów przeciwsłonecznych, które zapewnią dodatkowe zabezpieczenie.

4. Używaj okularów ochronnych

Jeśli masz kontakt z niebezpiecznymi materiałami w pracy  noś okulary ochronne.

Sporty takie jak hokej na lodzie mogą również powodować obrażenia oczu. Warto więc również nosić okulary ochronne podczas treningu. Hełmy z ochronnymi maskami na twarz lub sportowe okulary z soczewkami z poliwęglanu ochronią twoje oczy.

5. Pracujesz przed komputerem?

Zbyt długie patrzenie w ekran komputera lub telefonu może spowodować:

 • Zmęczenie oczu
 • Rozmyty obraz
 • Problem z ustawianiem ostrości na odległość
 • Suche oczy
 • Bóle głowy
 • Ból szyi, pleców i barków

Aby chronić oczy:

Upewnij się, że twoje okulary lub soczewki są odpowiednio dobrane do pracy z komputerem.
Jeśli dokucza Ci ból oczu podczas pracy przed komputerem, porozmawiaj ze swoim lekarzem o okularach komputerowych. Dodatkowym zabezpieczeniem przed promieniowaniem płynącym z ekranu komputera może być specjalny filtr na monitor. W trakcie pracy warto robić krótkie przerwy co 20  minut. Należy popatrzeć w dal przez 20 sekund. Dłuższe 15 minutowe przerwy należy robić co 2 godziny.

6. Regularnie odwiedzaj swojego lekarza okulistę

Każdy potrzebuje regularnego badania wzroku, również małe dzieci. Regularne badania pomagają chronić wzrok.

Badanie wzroku może również wykryć choroby, takie jak jaskra która w pierwszej fazie rozwija się bezobjawowo. Ważne jest, aby wykryć ją na początku, wówczas jest ją kiedy łatwiej  leczyć.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.