Ból z prawej strony brzucha

Ból w okolicy brzucha może przybierać różne formy i to daje nam podstawy do podejrzewania poszczególnych przyczyn dolegliwości i ewentualnej choroby. Ból może rozprzestrzeniać się na całym obszarze brzucha lub skupiać się w jego konkretnej części. Ból z prawej strony brzucha może być umiejscowiony u góry lub przesunięty bardziej do dołu.

Ból w dolnej prawej części brzucha

Wywołać go mogą różne przyczyny, ale mając dobre zrozumienie dla rodzaju bólu, możemy mu łatwo zaradzić bez pomocy medycznej. Oczywiście jeśli proponowane środki nie działają lub masz podejrzenia sądzić, że to coś poważnego, udaj się do lekarza, bo ten z pewnością trafi z diagnozą.

Aby rozpoznać przyczynę warto na początku przyjrzeć się objawom, wśród których mogą być:

  • Zaparcia
  • Obrzęk brzucha
  • Nadmierne gromadzenie gazów
  • Nudności i wymioty
  • Utrata apetytu
  • Krwawa biegunka
  • Gorączka

Niekiedy dołączają do nich objawy niezwiązane z problemami gastrycznymi jak upławy, krwawienie z pochwy, ból przy oddawaniu moczu, ból pleców, krew w stolcu i moczu. Takich dolegliwości nie można już bagatelizować i wymagają bezzwłocznej wizyty u lekarza.

Przyczyny bólu brzucha po prawej stronie

Zaparcia mogą powodować ból brzucha i zakłócenie rytmu wypróżnień. Niektóre przypadki mogą zostać usunięte w sposób zupełnie naturalny – wystarczy zjeść produkty bogate w błonnik, np. siemie lniane, suszone śliwki czy morele i spożywać duże ilości wody, które ułatwią wypróżnienie. Środki przeczyszczające, np. silny Dulcobis są zalecane, gdy zaparcia są wyjątkowo uciążliwe a my czujemy się coraz gorzej. To zrozumiałe, bo wraz z kałem usuwane są z nas toksyny i resztki niestrawionych pokarmów. Jeśli zalegają w nas zbyt długo, zaczynają się rozkładać i powodować bóle głowy a nawet gorączkę.

Zapalenie wyrostka robaczkowego to kolejna przyczyna bólu, który najpierw pojawia się w okolicy pępka i przechodzi do prawej dolnej ćwiartki brzucha. Towarzyszące dolegliwości to gorączka, wymioty, brak apetytu. Zapaleniu wyrostka nie zaradzimy sami. Musimy jak najszybciej udać się na pogotowie.

Przepuklina to kolejna prawdopodobna przyczyna silnego bólu. Jednostronna przepuklina daje obrzęk brzucha, niedrożność jelit, wzdęcia z żołądka i wymioty. Wymaga pilnego kontaktu z lekarzem i interwencji chirurga.

Jedna z kobiecych dolegliwości to endometrioza spowodowana rozrostem tkanki macicy z jej prawej bądź lewej strony. Endometrioza powoduje silny ból w dole brzucha podczas miesiączki i możliwy obrzęk. Endometriozę wyleczy tylko specjalista.

Kamienie nerkowe mogą zaatakować dowolną nerkę i spowodować naprawdę silny ból, który będzie przechodził do pachwin. Najbardziej bolesne jest przesuwanie się kamienia moczowodami, co blokuje przepływ moczu. Wyjściem jest ułożenie się w pozycji mniej bolesnej i spożywanie środków moczopędnych oraz picie dużej ilości płynów, np. herbatki moczopędnej Urosan Fix. Problem z nerkami będzie powodował ból w boku promieniujący aż do pleców.

Zapalenie jajowodu czyli infekcja powoduje ból po zainfekowanej stronie i powoduje upławy oraz ból przy stosunku. Jeśli podejrzewasz je u siebie powinnaś zgłosić się do ginekologa, który wykona potrzebne badania i wypisze odpowiednie leki. Na przyszłość używaj prezerwatywy i nie ryzykuj kontaktów seksualnych z różnymi partnerami.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba coraz częściej diagnozowana przez gastrologów. Objawy mogą dokuczać latami, przeplatane ze stanem remisji czyli spoczynku choroby. Niektóre z dokuczających objawów to krew w stolcu, spadek apetytu i utrata masy ciała i bóle w prawym dolnym obszarze brzucha. To choroba przewlekła, dlatego jako zdiagnozowany pacjent powinieneś regularnie chodzić do specjalisty i możliwie poprawiać komfort swojego życia.

Zaburzenia wątroby to zapalenie wątroby typu A, B i C, które następują z różnych przyczyn. Towarzyszące objawy oprócz bólu brzucha po jego prawej, górnej stronie to żółtaczka, nudności, wymioty i spadek apetytu. Wątroba może boleć nawet zdrowe osoby po spożyciu alkoholu lub silnych leków lub podtrucia. Jeśli chcemy ją odciążyć zażyjmy preparat Essentiale Forte, który ułatwi trawienie szkodliwych substancji i zadziała ochronnie na ten narząd.

Na sam koniec problemy z żołądkiem, które zdarzają się stosunkowo często. Żołądek jest wrażliwy i dlatego może powodować nieprzyjemne dolegliwości po jedzeniu (i przejedzeniu). Najbardziej prawdopodobny scenariusz to wrzody, które powodują spadek apetytu i uczucie pełności po zjedzeniu nawet niewielkiego posiłku. Żołądek boli nas także, jeśli jemy coś, czego nie powinniśmy i nie potrzeba do tego wykonywania testów. Wystarczy, że źle reagujemy na czekoladę, mleko czy produkty zbożowe i już możemy podejrzewać, że te dania nie są najlepsze dla naszego zdrowia. Pomoże wyłączenie ich z diety i zażywanie produktów osłaniających. Gdy dodatkowo masz problem z odbijaniem i refluksem weź leki zobojętniające i udaj się do gastrologa, by wykluczyć poważne zmiany w błonie śluzowej przewodu pokarmowego.

Płynny lek na problemy żołądkowo-jelitowe Iberogast

Leczenie bólu z prawej strony brzucha

Gdy dopadnie nas ból brzucha, ważne jest monitorowanie intensywności i jego czasu trwania. Niekiedy ból brzucha może być związany z wykonywanymi czynnościami i one dają podstawę do podejrzewania co nam konkretnie dolega. Dobrze opisany charakter bólu (gniotący, kłujący, piekący, tępy, pulsujący) i warunki w jakich wystąpił (po jedzeniu, po zmianie pozycji, przy kichaniu) pomogą ci lepiej z nim walczyć. Czasami wzięcie leku okazuje się tylko krótkotrwałą ulgą w cierpieniu, a wymagane zmiany będą rozszerzały się na miesiące lub lata. Niekiedy niezbędna okazuje się być zmiana diety na zdrowszą lub odpowiadającą twoim potrzebom (np. wykluczenie mleka, produktów wzdymających, kwaśnych itp.). W najgorszym z możliwych scenariuszy będziesz potrzebował interwencji chirurgicznej.

1 komentarz
  1. Xda mówi

    Witam! Mam 17 lat i od dłuższego czasu mam nadmiera ilość gazów,czasem biegunkę lub mam problem z wyproznieniem. Boli mnie również kręgosłup w odcinku lędźwiowym po prawiej stronie oraz brzuch rowniez po prawej stronie na dole. Gorączki nie mam, mam czasem odruchy wymiotne .Co to moze byc?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.