O czym świadczy krew w kale?

Krew w kale to niepokojący objaw dla każdego z nas. Jej pojawienie się jest zjawiskiem niecodziennym i może alarmować o istniejących dolegliwościach. Jedno jest pewne – krew pochodzi z przewodu pokarmowego. Powodów może być wiele, zawsze należy jednak wyjaśnić dolegliwość i udać się w tym celu do lekarza. Ze względu na specyficzny charakter dolegliwości należy jak najszybciej skonsultować ją z lekarzem rodzinnym  lub – ze względu na umiejscowienie – z onkologiem. Na podstawie badania palpacyjnego lekarz postawi diagnozę lub zdecyduje o wykonaniu innych niezbędnych badań z użyciem endoskopu.

Krew w kale – przyczyny

Jednoznaczność zaobserwowanego objawu jakim jest pojawienie się krwi nasuwa skojarzenie przypadłości z komplikacjami w funkcjonowaniu układu trawiennego. Prawdopodobnie powodem dyskomfortu jest krwawienie któregoś z odcinków układu. Zanim wpadniemy w panikę warto wiedzieć, że często wydalamy pewną objętość krwi, której nawet nie zauważamy. Krwawienie z górnych odcinków układu pokarmowego objawia się poprzez bardzo ciemny, niemal czarny stolec, natomiast z dolnych odcinków poprzez obecność jaskrawoczerwonej krwi. Sam fakt krwawienia nie jest powodem aby sądzić, że jest to symptom ciężkiej choroby, ale za to sugeruje wykonanie badań w celu ich wykluczenia.

Najczęstsze przyczyny krwawienia ze stolca to:

Wykluczenie powyższych chorób polega na wykonaniu badania mikroskopowego pod kątem oceny chemicznej i bakteriologicznej próbek kału. Rodzaj badań jest ściśle powiązany z podejrzewanym schorzeniem. W przebiegu badań określa się wygląd i kolor stolca oraz objętość tłuszczu, aktywność enzymów trawiennych a także sprawdza się stolec pod kątem ewentualnej obecności jaj pasożytów. Wszystko to pozwala na jak najdokładniejszą diagnozę.

Rak jelita a krew w kale

Rak jelita jest najgorszym możliwym scenariuszem wiążącym się z występowaniem krwi w kale. Krwawienie z dolnych odcinków jelita może być zwiastunem zmian nowotworowych tkanki jelita. W takim wypadku krew pojawia się też na papierze toaletowym oraz na bieliźnie. Uspokoić nas powinno to, że rak wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny prawie w 100 %. Dlatego warto zadbać o profilaktykę, czyli regularne badanie odbytnicy, co uchroni nas przed ewentualnym zachorowaniem.

Jak uchronić się przed rakiem?

Należy regularnie się badać ( raz na rok) i spożywać błonnik wspomagający trawienie . Zachorowalność rośnie z wiekiem, zatem po 40 r. życia wskazane jest coroczne palpacyjne badanie jelita, a po 50 r. życia raz na rok przeprowadzać test na obecność krwi utajonej w kale.

Choroba wrzodowa a krew w kale

Te dwie dolegliwości mogą wiązać się ze sobą jeśli dodatkowo obserwuje się inne objawy charakterystyczne dla choroby wrzodowej. Są nimi: ból w dołku podsercowym pojawiający się niedługo po posiłku lub ból pod prawym łukiem żebrowym ok 5 godzin po posiłku oraz naczczo. Ból pojawia się tym później po posiłku im dalszy jest odcinek przewodu pokarmowego, który został owrzodzony. Ponadto doświadczanie zgagi, zaparć, nudności i niestrawności również może wskazywać na chorobę wrzodową. Krew przy tym rodzaju schorzenia ma kolor czarny, gdyż zdążyła ulec ścięciu po przebyciu drogi od górnych odcinków przewodu pokarmowego. Jeśli zauważymy charakterystyczne wymioty przypominające fusy od kawy, warto niezwłocznie zainteresować się tym tematem i zawiadomić lekarza.

Krew w kale – czy to hemoroidy?

Jasnoczerwona krew w stolcu najczęściej alarmuje o uszkodzonych żylakach odbytu – hemoroidach. Pojawia się wraz z bólem odczuwalnym podczas wypróżniania się. Więc jeśli nie dziwi nas pojawienie się krwi, zestawione wraz  z solidnymi zaparciami lub nagłymi atakami bólu w okolicach odbytu najprawdopodobniej mamy do czynienia z hemoroidami. Pomimo tego, ze są uciążliwe i powodują niemały dyskomfort wystarczy udać się do apteki a bez problemu dostaniemy leki dostępne bez recepty. Pomogą one w łagodzeniu objawów, ale najlepszym leczeniem jest zapobieganie a więc po przebytej kuracji zaleca się odpowiednią dietę, a żylaki odbytu nie będą dawały o sobie znać.

Polipy jelita – co to takiego?

Polip jelita  przypominają małe baloniki. Powstają na skutek uwypuklenia się śłózówki jelita w stronę jego światła. Ich obecność jest zjawiskiem patologicznym i wymaga interwencji chirurgicznej w celu wycięcia gruczołów. Niezadbanie o ten zabieg grozi przekształceniem się polipa w nowotwór. Pomimo faktu, że krew w kale niezupełnie wskazuje na obecność polipów jelita wskazane jest branie pod uwagę również tej dolegliwości – zwłaszcza, gdy krew w kale jest utajona, gdyż nie jesteśmy w stanie ocenić intensywności krwawienia, co jest zagrożeniem dla zdrowia. Warto zaznaczyć, ze może ona prowadzić do niedokrwistości a przy dużej intensywności krwawienia wskazywać na duży rozmiar polipa.

Jak się leczyć?

Rodzaj leczenia schorzenia zależy od umiejscowienia przyczyny krwawienia, stopnia zaawansowania choroby oraz charakteru choroby, która objawiała się krwawieniem. Leczenia dokonuje się różnorako:

  • Środkami stosowanymi miejscowo – w przypadku hemoroidów;
  • Chirurgicznie – w przypadku patologicznych zmian, które mają tendencję do negatywnych zmian, np. nowotworowych i kiedy zachodzi pilna potrzeba przywrócenia światła jelita;
  • Farmakologicznie – w przypadku konieczności zatrzymania rozwoju bakterii i złagodzenia stanu zapalnego jelita.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.