Jak leczyć zaparcia?

Zastanawiasz się jak leczyć zaparcia aby pozbyć się ich raz na zawsze? Czy dokuczają ci zbyt często, sprawiają, że czujesz się gorszy i inny? Nie musi tak być, bo zaparcia można leczyć łatwo i skutecznie, a rady zastosowane już w przeciągu krótkiego czasu mogą trwale odmienić twoje życie. Dowiedz się jak leczyć zaparcia i powrócić do normalnej aktywności.

Domowe sposoby na zaparcia

Leki na zaparcia to temat dość drażliwy. Nie chcemy przyznawać się, że mamy z nimi problem, boimy się nadużywać leków, próbujemy kolejnych metod, które mogą pomóc nam z przestojem trawiennym. Należy mieć świadomość, że zaparcia są naturalną reakcją organizmu, jeżeli dostatecznie nie dbamy o swoją dietę. Leki na zaparcia dobrze poradzą sobie z naszymi problemami, ale jeśli chcemy zyskać trwałe rezultaty i nie narazić się na ich powrót, musimy pomyśleć także o innych sposobach na zaparcia. Na szczęście tych jest bardzo wiele i już niewielkie zmiany poczynione w naszym życiu pomogą uwolnić się od przykrych zaparć.

Tabletki na zaparcia

Leki przeczyszczające

Gdy już dopadnie nas zaparcie nie mamy wyjścia i musimy wziąć leki na zaparcia. Najpopularniejszy wybór to leki przeczyszczające, które zwiększają częstotliwość wypróżnień i rozluźniają ich konsystencję. Lek na zaparcie można dostać praktycznie wszędzie, ale warto go mieć zawsze przy sobie, bo zaparcia atakują nagle. Odpowiednio wczesne przyjęcie leku będzie tu bardzo pomocne w szybkim stłumieniu problemu. Wybierając odpowiedni lek na zaparcia warto mieć świadomość, że te występują w różnych rodzajach i wywołują odmienne działanie na nasz organizm.

  • Leki osmotyczne – działają dłużej, delikatniej i naturalnie. Stymulują jelita do pracy, by to nasz organizm własnymi siłami pozbył się zalegających w nim złogów. Możemy je znaleźć w postaci proszku, który rozrabiamy z wodą i w gotowym do wypicia płynie. Ich działanie polega na zwiększeniu ilości płynów w jelitach, by masa kałowa rozpuściła się i łatwo wydaliła na zewnątrz. Sól gorzka przeznaczona jest do doraźnego leczenia zaparć. Znajdziemy ją także pod drugą nazwą: siarczan magnezu. Jest niedroga a bardzo skutecznie pozbywa się zaparć. Laktuloza stosowana jest w leczeniu zaparć nawykowych nawet u dzieci. Jeśli jest taka potrzeba może być używana długotrwale. Charakterystycznym działaniem ubocznym laktulozy są wzdęcia. Leki zawierające laktulozę to przykładowo Duphalac Lactulosum. Makrogole są uważane za najbezpieczniejsze z tej grupy leków. Zarówno laktuloza jak i makrogole działają w zalecanych dawkach powoli. Efekt osiąga się po 1-2 dniach. Popularny lek na zaparcia, który opiera się na delikatnym działaniu pobudzającym to Forlax odpowiedni do przyjmowania już po ukończeniu 8 roku życia.
  • Stymulujące leki przeczyszczające – działają zdecydowaniej niż pierwsza grupa preparatów, dlatego są zalecane tym, którzy chcą pozbyć się zaparć szybciej, ale wciąż naturalnymi siłami. Leki te pobudzają mięśnie przewodu pokarmowego. Szybsze skurcze pomagają w przemieszczaniu się mas kałowych przez jelita. Przykładem takiego leku są tabletki Dulcobis, które należy przyjąć na noc, by mogły zadziałać już po przebudzeniu.
  • Leki zmiękczające stolec – pomagają nawodnić masy kałowe, co ułatwia wydalanie i łagodzi dolegliwości bólowe. Leki zmiękczające stolec, np. Alvia Zaparcia powinny zawierać duże ilości sorbitolu lub olejów o działaniu nawadniającym.

  • Leki zwiększające objętość mas kałowych – ich główną zaletą jest możliwość długotrwałego przyjmowania ze względu na naturalne pochodzenie użytych do produkcji składników. Surowce błonnikowe: otręby i łuski nasion babki jajowatej pobudzają mięśnie jelita do przesuwania stolca. Ich działanie polega na zatrzymywaniu płynów, dlatego należy pamiętać, aby z ich przyjmowaniem wypijać co najmniej kilka szklanek wody dziennie. Nie należy przesadzać z ilością przyjmowanego błonnika, ponieważ z czasem ciężko nam będzie dostarczyć odpowiednią ilość wody potrzebną do jego działania. Używanie błonnika w nadmiarze może prowadzić do wzdęć i bólu brzucha a także niedoborów witamin i mikroelementów. Leki zażywane łącznie z błonnikiem mogą słabiej działać, dlatego pamiętajmy o zachowaniu miedzy nimi kilkugodzinnego odstępu czasu.
  • Czopki na zaparcia – rozpuszczają się pod wpływem temperatury ciała, i szybko przenikają do krwiobiegu, przynosząc natychmiastową ulgę. Czopek doodbytniczy zmiękcza masy kałowe i działa wprost na miejsce nasilenia objawów. Mogą być podawane także dzieciom, np. czopki glicerynowe.

Czopki glicerynowe

Naturalne sposoby na zaparcia

Leki przeczyszczające można zastąpić naturalnymi sposobami na zaparcia, które wymagają od nas nieco czasu i dyscypliny, ale pomagają trwale pozbyć się problemu. Naturalne sposoby na zaparcia to:

  • Nie omijaj posiłków. Jedz regularnie i w stałych odstępach czasu. Najważniejsze jest śniadanie, które rozrusza twój przewód pokarmowy i ułatwi późniejsze trawienie.
  • Znajdź czas na poranne skorzystanie z toalety, aby nie dopuścić do późniejszego powstrzymywania wypróżnienia.
  • Spożywaj dużo płynów – pij wodę, jedz zupę, niech w twojej diecie zagoszczą owoce i warzywa.
  • Jedz błonnik, który zapobiegnie bólom brzucha i zaparciom. Znajdziesz go w pieczywie razowym, makaronach, ryżu, pełnoziarnistych płatkach.
  • Ruszaj się, unikaj siedzącego trybu życia.
  • Jedz suszone śliwki i morele, które zawierają dużo sorbitolu. Są one odpowiednie nawet dla kobiet w ciąży.
  • Naucz się radzić sobie ze stresem i zmartwieniami. Zajdź czas na relaks, odpoczynek i sen.
  • Wylecz hemoroidy, które mogą powodować ból przy wypróżnianiu i powstrzymywanie się od regularnego wypróżniania.
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.