Krew w moczu – co oznacza? przyczyny, leczenie i zapobieganie

Pojawienie się krwi w moczu jest określane przez lekarzy krwiomoczem lub hematurią.  Może ona prowadzić do wielu chorób. Najczęściej są to schorzenia związane z układem moczowym lub nerkami. W skrajnych wypadkach krwiomocz może oznaczać nawet nowotwór, dlatego bardzo ważne jest, by zgłosić się do lekarza jeżeli zaobserwujemy obecność krwi w moczu, nawet jeśli przydarzy się to tylko jednorazowo. Lekarz zleci badania moczu i ustali przyczynę hematurii oraz określi metody jej leczenia.

                Wyróżnia się dwa rodzaje krwiomoczu:

 • Krwinkomocz nazywany inaczej krwiomoczem mikroskopowym – objawia się pojawianiem się w moczu pojedynczych czerwonych krwinek, przez co bardzo często nie jesteśmy w stanie dostrzec ich gołym okiem.
 • Krwiomocz makroskopowy – jego obecności nie da się nie zauważyć, ponieważ mocz zmienia barwę na czerwoną lub brązową.

Krwiomocz można podzielić również ze względu na miejsce jego występowania:

 • Krwiomocz nerkowy – występuje na skutek uszkodzenia ( pęknięcia lub stłuczenia) nerki bądź uszkodzenia kłębuszków nerkowych.
 • Krwiomocz pozanerkowy.

Przyczyny krwiomoczu

                Przyczyn hematurii może być wiele. Często zdarza się, że błędnie zakładamy, że krew znajduje się w moczu, podczas gdy może pochodzić, ze stolca, pochwy u kobiet lub nasienia u mężczyzn.  Jednak najczęściej występuje ona w przypadkach:

 • Infekcja – występuje, kiedy cewka moczowa zostaje zainfekowana bakteriami. Może pojawiać się w drogach moczowych, pęcherzu lub też w nerkach. Objawia się bólem brzucha, powoduje również częste wizyty w toalecie.
 • Kamienie – czyli kryształki tworzące się z minerałów w moczu. Mogą ulokować się w nerkach bądź pęcherzu. Gdy kamienie powiększają się, często blokują drogi moczowe, co powoduje krwiomocz oraz silny ból.
 • Powiększenie gruczołu krokowego – zazwyczaj dotyczy mężczyzn w średnim wieku. Gruczoł krokowy, który znajduje się pod cewką moczową powiększa się, blokując cewkę. Zaczynają pojawiać się wtedy problemy z oddawaniem moczu, można również zaobserwować w nim krew.
 • Choroba nerek – w nerkach może rozwinąć się stan zapalny lub pojawić inna choroba, która objawiać się będzie obecnością krwi w moczu.
 • Popaciorkowcowe zapalenie kłębuszków nerkowych – występuje u dzieci między szóstym, a dziesiątym rokiem życia. Jest skutkiem nieleczonego paciorkowcowego zapalenia gardła.
 • Nowotwór – najczęściej nerki, gruczołu krokowego lub pęcherza moczowego, również mogą odpowiadać za obecność krwi w moczu. Pojawia się ona jednak zazwyczaj dopiero przy zaawansowanym stadium choroby.
 • Leki – również stosowanie niektórych leków może być przyczyną hematurii. Może się ona pojawić po zażyciu: penicyliny, aspiryny, heparyny, warafaryny oraz leku na nowotwór – cyklofosfamidu.
 • Martwica brodawek nerkowych – może powodować krwiomocz u cukrzyków.
 • Zaburzenia krzepnięcia.
 • Torbiele nerek.
 • Zmiany w naczyniach nerkowych.

Diagnostyka krwiomoczu

                Bardzo ważne jest, aby nie ignorować nawet jednorazowego epizodu związanego z krwiomoczem i nawet najmniejszej zauważalnej ilości krwi w moczu. Kiedy mamy do czynienia z mikrohematurią, cząsteczki krwi mogą być nie zauważalne. Należy więc zwracać uwagę na takie objawy jak: silne bóle brzucha, częste wizyty w toalecie, trudności z oddawaniem moczu, bóle nerek. Może się też zdarzyć, że oddawaniu moczu towarzyszyć będą zawroty głowy, czy wymioty. W każdym z przypadków należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania takie jak: badanie moczu, morfologię krwi, USG, cystografię oraz urografię. Na podstawie wyników będzie mógł określić przyczynę krwiomoczu i zastosować odpowiednie leczenie.

Fałszywy krwiomocz

                Chociaż nie wolno lekceważyć żadnych objawów związanych z krwiomoczem, należy pamiętać, że czasami może to być tylko fałszywy alarm. Mocz może zabarwić się na czerwony odcień po spożyciu niektórych produktów takich jak na przykład buraki, antybiotyki, żelazo. U kobiet mocz może mieć czerwone zabarwienie podczas miesiączki i w tym wypadku nie powinno się wykonywać badania moczu.

Profilaktyka

                Aby uniknąć krwiomoczu i związanych z nim chorób należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, oddawaniu moczu po stosunku i zachowywaniu higieny. Ponadto dobrze jest unikać zbyt dużych ilości soli i ograniczyć spożywanie szpinaku oraz rabarbaru.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.