Płatki drożdżowe – parmezan dla weganów – właściwości i przykładowe przepisy

Chyba każdy weganin słyszał o płatkach drożdżowych – dzięki słonemu posmakowi stanowią dobre zastępstwo dla twardych serów. Stanowią one nieaktywną postać drożdży, dlatego też nie poddają się fermentacji w naszym organizmie. Zawierają wiele cennych witamin i minerałów, zwalczają infekcje i są bogatym źródłem witamin z grupy B. Ich zastosowanie ogranicza tylko nasza wyobraźnia, dlatego też warto bliżej poznać ich smak.

Płatki drożdżowe

Jest to produkt dość mało znany. Z wyglądu jest podobny do bułki tartej lub mąki kukurydzianej. Płatki drożdżowe uzyskuje się poprzez obróbkę drożdży w melasie buraczanej. W tym procesie zabijane są wszystkie komórki drożdży, co powoduje, że po spożyciu nie fermentują w układzie pokarmowym. Dzięki temu nie powodują, w przeciwieństwie do drożdży, żadnych nieprzyjemności żołądkowych. Mogą je spożywać osoby cierpiące na kandydozę. Jest to produkt bezglutenowy, dlatego też nie wywołują alergii. Dzięki braku laktozy są świetnym zamiennikiem parmezanu, szczególnie polecane są osobom cierpiącym na galaktozemię.

Płatki drożdżowe to wysuszone komórki drożdży w formie drobnych płatków. Niektóre rodzaje zawierają dodatkowo mąkę, sól morską lub słód jęczmienny.

Płatki drożdżowe – właściwości

Ten naturalny zamiennik parmezanu ma wiele dobroczynnych dla zdrowia składników. Cechują się niewielką zawartością soli i tłuszczów.W płatkach drożdżowych znajdziemy między innymi:

  • Aminokwasy – białko w płatkach drożdżowych jest bardzo łatwo przyswajalne. Odpowiada one za działanie układu odpornościowego organizmu, uczestniczy w budowie tkanek i narządów, odpowiada także za gospodarkę hormonalną.
  • Witaminy z grupy B – płatki drożdżowe zawierają wiele witamin z tej grupy. Odpowiadają one za zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci. Witaminy te pomagają w walce z trądzikiem zmniejszając tłustość skóry i włosów. Biorą też udział w przemianach wielu białek, tłuszczów i węglowodanów.
  • Magnez – pierwiastek ten potrzebny jest do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Działa rozkurczowo przy napięciu mięśni.
  • Kwas foliowy – bierze udział w budowie i podziałach wszystkich komórek w naszym organizmie. Odpowiada za prawidłowy rozwój neurologiczny płodu.
  • Błonnik – usprawnia działanie układu pokarmowego, poprawia też perystaltykę jelit. Ogranicza też rozwijanie się bakterii gnilnych w jelicie grubym i cienkim.
  • Fosfor i wapń – odpowiadają między innymi za dobry stan naszych zębów i kości, zapobiegają chorobom układu ruchowego.
  • Potas – wpływa na regulację ciśnienia tętniczego krwi, wspomaga działanie układu krwionośnego, dobrze wpływa też na pracę serca. Jest też niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu.
  • Kwas asparaginowy – przeciwdziała powstawaniu skurczów nerwowych, ma udział w syntezie komórek nerwowych, wspomaga pamięć i koncentrację.
  • Chrom – poprzez regulacje poziomu cukru we krwi zapobiega napadom głodu. Z tego powodu polecany jest dla osób odchudzających się i dbających o linię.

Płatki drożdżowe – jak spożywać?

Najpopularniejszym sposobem na spożywanie płatków drożdżowych jest zastąpienie nim parmezanu. Dodajemy do nich orzechy, sól i ulubione przyprawy. Tak przygotowany parmezan świetnie sprawdzi się jako dodatek do makaronów, zup i pizzy.

Płatki drożdżowe mogą być wykorzystane jako przyprawa. Ich serowy smak świetnie pasuje do kanapek, ziemniaków, pasztetu, czy też hummusu.

Dzięki podobnej do bułki tartej konsystencji, z powodzeniem może ją zastąpić. Możemy w nich zapanierować smaczne i zdrowe kotlety. Aby to zrobić blendujemy czerwoną fasolę z wcześniej namoczonymi płatkami jaglanymi lub owsianymi. Do mieszanki dodajemy też sól, pieprz i ząbek czosnku. Formujemy klopsiki, następnie panierujemy je w płatkach drożdżowych. Nie ma tez żadnych przeciwskazań by płatków tych używać do mięsa, zamiast bułki tartej.

Po zmieszaniu z oliwą możemy polać gotowane brokuły, fasolkę czy szparagi. Będzie to smaczny i dużo zdrowszy dodatek do obiadu. Może też stanowić ciekawą przystawkę

Płatki drożdżowe

Płatki drożdżowe – przykładowe przepisy

  • Pasta z awokado i płatkami drożdżowymi – do wykonania pasty będziemy potrzebować dwóch dojrzałych awokado. Owoc obieramy i blendujemy go z 1 łyżką soku z cytryny, ½ łyżeczki soli, ½ łyżeczki rozgniecionego czosnku, szczypty chilli, pieprzu i dwóch dużych łyżek płatków drożdżowych. Dodajemy też świeżą kolendrę, szczypiorek, koperek lub pietruszkę. Możemy zmieniać składniki i dodawać swoje ulubione przyprawy. Pastę najlepiej spożyć tego samego dnia.
  • Makaron z batata (batat pokrojony obieraczką) i płatków drożdżowych – będziesz potrzebować 3 garści takiego makaronu, pół szklanki namoczonych nerkowców (3 godziny w wodzie), łyżkę soku z cytryny, cebulę, ząbek czosnku, 2 łyżki płatków drożdżowych, 2 garści świeżego szpinaku, sól i pieprz. Nerkowce zblenduj z 2 łyżkami wody i sokiem z cytryny. Dopraw solą. Posiekaną cebulę i czosnek podsmaż na patelni i dodaj szpinak. Następnie dodaj cieniutkie paseczki batata – najlepiej, gdy będzie al dente, więc nie trzymaj go zbyt długo na patelni – ok. 4 minuty. Wszystko dopraw pieprzem, możesz też użyć swoich ulubionych przypraw, takich jak curry czy ostra papryka. Jeśli nie masz dostępu do nerkowców, użyj orzechów włoskich.
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.