Niedobór potasu

Niedobór potasu
4.4 (87.69%) 13 votes

Potas jest jednym z podstawowych składników mineralnych występujący w organizmie, obecny we wszystkich komórkach naszego ciała. To jeden z czterech znanych nam elektrolitów, co oznacza, że obok sodu, chlorku i wodorowęglanu, przenosi impulsy elektryczne. W pojedynkę odgrywa ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu ciśnienia krwi i optymalnego nawodnienia organizmu. Pośrednio wpływa na stan mięśni (w tym najważniejszego – serca) i nerwów. Niedobór potasu jest znanym przypadkiem medycznym, który określono jako hipokalemia. Może powodować wiele objawów o stopniu nasilenia adekwatnym do nasilenia niedoboru.

Objawy niedoboru potasu

Osłabienie i skurcze mięśni

Komórki mięśniowe potrzebują nie tylko białka, tłuszczu i cukru czyli ogólnie rzecz ujmując energii, ale także potasu. Przekonamy się o tym, gdy pijemy zbyt mało wody podczas treningu czy po prostu upalnego dnia spędzonego na dworze. Nagle czujemy się zmęczeni, opadamy z sił i nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Mięśnie są nie tylko osłabione, ale łapią je skurcze. Skrajnie niski poziom potasu może wywołać nawet porażenie mięśni. Co bardzo ważne z punktu funkcjonowania organizmu, nie zapominajmy, że najważniejsze mięśnie to nie biceps i triceps a serce i płuca, które kurczą się i rozkurczają pozwalając nam oddychać – stąd objaw spłycenia oddechu przy hipokalemii.

Ból brzucha, wzdęcia i skurcze mięśni gładkich

Mięśnie oplatają całą strukturę kostną, dlatego niedobór potasu wpływający na ich zachowanie może okazać się dotkliwszy niż przypuszczamy. Jelita poruszające się ruchem perastyltycznym mogą pracować mniej intensywnie, a to zapewnia nam zaparcia, ból brzucha, wzdęcia i bolesne skurcze. To znak, że należy uzupełnić poziom potasu. Na przyszłość pamiętajmy co wypłukuje potas z organizmu – alkohol, kawa i leki moczopędne. Oprócz potasu wypłukujemy także duże ilość magnezu, dlatego zastanów się czy nie potrzebujesz także takiej suplementacji.

Zaburzony rytm serca

Było o osłabieniu mięśni, ale raz jeszcze warto wspomnieć o sercu – najważniejszym z nich. Na jego przykładzie łatwo dostrzec rolę potasu w organizmie. Rytmiczne skurcze serca są wywoływane przechodzącymi przez nie impulsami elektrycznymi. Przewodnikiem dla nich jest potas, który reguluje rytm pracy serca. Jeśli go zabraknie pojawia się kołatanie i niepokój, bo czujemy, że nasze serce bije zbyt szybko. To oczywiste zagrożenie życia i zdrowia wszystkich osób z problemami krążeniowymi, dlatego zaleca się im przyjmowanie suplementu diety na serce z potasem, np. Potas Olimp.

Zawroty głowy i omdlenia

Ten objaw niedoboru potasu jest związany z częstszym oddawaniem moczu i utrzymującym się, niezaspokajanym pragnieniem. Zniżki potasu powodują, że nerki nie trzymają moczu, dlatego częściej chodzimy do toalety. Spada przy tym ciśnienie krwi, dlatego możemy czuć się nie pewnie na nogach, a nawet zemdleć.

Drętwienie i mrowienie

Niskie stężenie potasu powoduje słabsze przewodnictwo nerwowe, co kończy się częstym drętwieniem rąk i nóg. Może towarzyszyć temu nieprzyjemne mrowienie i pieczenie.

Jak tracimy potas?

Potas tracimy na bieżąco w ciągu dnia, dlatego bezustannie musimy go dostarczać do organizmu. Zwiększoną utratę potasu wywołuje:

  • Wysiłek fizyczny
  • Upał, korzystanie z sauny i solarium
  • Osłabienie organizmu w chorobie
  • Pocenie
  • Restrykcyjna dieta odchudzająca
  • Środki przeczyszczające i moczopędne
  • Biegunka i wymioty
  • alkohol, kawa, herbata
  • niektóre leki na układ krążenia

Jak uzupełnić potas w organizmie?

Dużo potasu zawierają owoce tropikalne: morele, figi, rodzynki, daktyle, ale także dobrze nam znane warzywa: sałata, kapusta, szpinak, marchew, seler, ziemniaki, brokuły, brukselka, pomidory, natka pietruszki a także cytrusy cytryny, grejpfruty, pomarańcze, banany, awokado.

f-neomag-skurcz-50-tabletek

NeoMag skurcz z Potasem regulującym pracę mięśni
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Niedobór potasu a niedobór magnezu

Niedoborom potasu łatwo zaradzić spożywając większe ilości jego naturalnych źródeł lub przyjmując potas w tabletkach, ale aby nie narazić się na powrót dolegliwości i zwiększyć skuteczność podejmowanych działań warto pomyśleć o magnezie. Niski poziom magnezu odpowiada za niski poziom potasu, bo zwiększa jego wydalanie z moczem. W ten sposób nawet regularnie dostarczane dawki potasu nie przyniosą spodziewanych efektów, a nam wciąż będą dokuczać objawy. Sposobem na uzupełnienie potasu może być już sama suplementacja magnezem – wybór należy do ciebie. Niedobór magnezu sprzyja niedokrwieniu a co za tym idzie niedotlenieniu serca. Niedobory magnezu są bardzo częste, dlatego nie zaryzykujesz przyjmując go dodatkowo z tabletkami, a zawsze prędzej czy później, prowadzą do niedoboru potasu. Magnez możemy uzupełniać wraz z wodą, ale sprawdzajmy ile jonów magnezu znajduje się na każdy jej litr. Podobnie róbmy kupując preparaty magnezowe z apteki, bo wartości mogą się znacznie różnić pomiędzy producentami.

Więcej w Uncategorized
Ból brzucha w okolicy pępka

Zamknij