Nerwica żołądka

Żołądek to silnie unerwiony narząd, który odczuwa każdy silniejszy stres. Czasem nie zdajemy nawet sobie z tego sprawy, a ból brzucha czy niestrawność zwalamy na zatrucie czy wrzody żołądka. Gdy żołądek boli, ściska, towarzyszy temu zgaga, to bardzo prawdopodobne, że cierpimy na nerwicę żołądka. Sprawdź jakie są przyczyny, objawy i leczenie tej przypadłości.

Przyczyny nerwicy żołądka

Nerwica żołądka to choroba somatyczna czyli taka, która ma swoje źródła w psychice, a ujawnia się w naszym ciele. Nerwice zaliczamy do grona chorób społecznych, gdyż ich nasilenie jest duże i wciąż wzrasta. Sprawę komplikuje fakt, że nerwica pozostaje przez lata nierozpoznana, a leczenie popularnymi środkami nie przynosi spodziewanych rezultatów. U podłożu zaburzeń nerwicowych leży odczuwany lęk przed przeszłością oraz strach przed tym co nowe i nieznane. Przyczyny nerwicy żołądka będą indywidualne w każdym wypadku, dlatego ich odkrycie będzie wymagało dużo pracy, która czeka przed każdym chorym.

Objawy nerwicy żołądka

Jak sama nazwa wskazuje nerwica obejmuje w tym wypadku żołądek. Inne postaci nerwicy to nerwica serca, która także ma podłoże somatyczne. Nerwica żołądka to choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. Objawy nerwicy żołądka to

Oprócz dolegliwości żołądkowych choremu towarzyszą lęk, stres i obniżenie nastroju.

Jak widać objawy przypominają te, które towarzyszą zespołowi wrażliwych jelit, ale także innym chorobom przewodu pokarmowego, np. wrzodom. Dlatego objawy nerwicy żołądka wymagają specjalistycznego podejścia lekarza, który rozpozna w nich chorobę somatyczną. Dolegliwości w nerwicy żołądka są jak najbardziej prawdziwe i odczuwane fizycznie, ale w tym przypadku, ich źródło bierze się z naszej psychiki. Nerwica żołądka jest w gruncie rzeczy jedną z cięższych postać nerwicy, bo ukrytej pod maską dolegliwości żołądkowych.

Nerwica żołądka, jak leczyć?

Przy prowadzonym trybie życia uniknięcie stresu jest niemal niemożliwe, dlatego należy nauczyć się akceptować stresujące sytuacje i odpowiednio je odreagowywać. Leczenie nerwicy żołądka wymaga od nas wprowadzenia regularności – w posiłkach, odpoczynku i ćwiczeniach. W przeciwnym razie objawy nerwicy żołądka powrócą i zaostrzą się.

Oprócz licznych wspomnianych objawów, nerwica żołądka zawsze splata się z symptomami psychicznymi. Bardzo częste w przypadku nerwicy żołądka są zaburzenia snu, które są wywołane złym samopoczuciem, a z drugiej strony zaostrzają przebieg choroby. Dlatego nerwowość żołądka należy bezwzględnie powstrzymywać – dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Tylko w ten sposób można przerwać koło złego samopoczucia. Przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia dobrze jest, gdy nerwica żołądka będzie potwierdzona diagnozą lekarską.

W ten sposób unikniemy pogorszenia naszego stanu zdrowia po stosowaniu niektórych leków. Po drugie wyleczenie nerwicy żołądka jest możliwe, gdy będziemy prowadzili terapię psychologiczną na równi z leczeniem objawowym. Polecane leki w nerwicy żołądka to te poprawiające funkcjonowanie żołądka i jego funkcji trawiennej. Leki zmniejszające wydzielanie żółci, łagodzące stan zapalny to m.in. olej z nasion ostropestu. Jeżeli mamy do czynienia z wrzodami, które utrudniają trawienie, polecane leki to te zobojętniające kwas żołądkowy. Poza nimi przydadzą się leki osłonowe (Biotyk Complex), ochraniające delikatną błonę śluzową żołądka. Aby zmniejszyć drażliwość żołądka i skurcze jelit pomogą preparaty jak No-Spa i herbatki z czarnego bzu. Oprócz nich dobrze jest przyjmować tabletki uspokajające, np. Positivum.

Tabletki uspokajające bez recepty

Nerwica żołądka dieta

Nerwica żołądka nie wymaga stosowania specjalnej diety. Dietę lekkostrawną wprowadza się dopiero wtedy, gdy zostaną u nas rozpoznane rzeczywiste ubytki w śluzówce żołądka czy refluks przełykowy itp. W wymienionych przypadkach warto ulżyć swojemu żołądkowi i zrezygnować z jedzenia ostrych potraw, picia gazowanych napojów, jedzenia słodkości i picia kawy. Jedzmy potrawy neutralne w smaku, nawet soki owocowe z cytrusów nie są wskazane w przebiegu leczenia chorób przewodu pokarmowego. Dieta w nerwicy żołądka powinna więc być ściśle dopasowana do naszego stanu zdrowia. Ewentualne zmiany żywieniowe stosujmy zgodnie z zaleceniami lekarza.

Nerwica żołądka – zioła

Zioła posiadają znane właściwości lecznicze, a przy tym są naturalnym sposobem walki z dolegliwościami. Aby pozbyć się konkretnych dolegliwości możemy zastosować niektóre z nich. Melisa działa uspokajająco, co wpływa korzystnie nie tylko na nerwy, ale i żołądek. Ziele piołunu pomaga w trawieniu pokarmów, likwiduje ból brzucha i wzmaga apetyt. Do naszej dyspozycji są wszelkiego rodzaju mieszanki, ale równie dobrze możemy taką skomponować samemu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.