Właściwości lecznicze żyworódki pomocne w walce z kaszlem i anginą!

Właściwości lecznicze żyworódki pomocne w walce z kaszlem i anginą!
5 (100%) 3 votes

Żyworódka jest wieloletnią rośliną, która wiecznie jest zielona. Ma prostą łodygę, która osiąga około metra wysokości. Liście rośliny są grube i soczyste, mają kształt serca, osiągają kilkanaście centymetrów długości.  Na ich postrzępionych brzegach można zauważyć rozmnóżki z maleńkimi listeczkami i korzonkami, które posiadają właściwości szybkiego ukorzeniania.

Substancje lecznicze zawierają świeże liście oraz szczyty pędów. Otrzymuje się z nich sok lub miazgę. W soku znajdziemy flawonindy, katechiny, witaminę C i mikroelementy: glin, magnez, selen, wapń, potas, krzem, mangan, miedź. Uważa się go stymulator biogenny. Zabija wirusy i bakterie, wzmacnia odporność, wzmaga regenerację uszkodzonych tkanek. Pomaga przy leczeniu trudno gojących się ran, poparzeń, odleżyn i wrzodów. Pomaga również przy  zapaleniu błony śluzowej, paradontozie i zapaleniu spojówek. Substancję stosuje się w chirurgii głównie przy przeszczepach skórnych. Sok żyworódki oraz jej liście polecane są osobom, które przeszły chemio lub radioterapię.  Dodatkowo substancje zawarte w roślinie usprawniają pracę serca oraz wzmacniają układ krążenia. Żyworódka charakteryzuje się również właściwościami żółciopędnymi. Pomaga przy leczeniu prostaty. Żyworódka poprawia zapamiętywanie i koncentrację. Ekstrakt z rośliny działa również korzystnie na kondycję włosów.

Żyworódka – zastosowanie

Roślinę możemy stosować zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Oto niektóre z zastosowań:

 Zastosowanie zewnętrzne:

 • Nalewkę spirytusową lub sok można stosować na problemy skórne, takie jak rany, oparzenia, blizny czy inne uszkodzenia skóry.
 • Wszystkie oparzenia leczymy poprzez przyłożenie wacika nasączonego sokiem z rośliny raz dziennie.
 • Żyworódka pomoże także przy leczeniu trądziku, wągrów czy wrzodzików. Wystarczy przetrzeć twarz nasączonym sokiem wacikiem rano i wieczorem.
 • Sokiem można leczyć także chroniczne ropne wycieki przez przyłożenie do miejsca tamponu nasączonego sokiem i pozostawieniu go na kilkanaście minut.
 • Żyworódka pomoże również przy egzemie. Chore miejsca należy smarować świeżo wyciśniętym sokiem kilka razy w ciągu dnia. Dodatkowo powinno się stosować maści lub kremy z wyciągiem z rośliny.
 • Aby wyleczyć łupież, należy smarować skórę głowy sokiem co dwa dni.
 • Żyworódka to także dobry lek na brodawki, aby się ich pozbyć należy przykładać wacik nasączony sokiem, a na noc robić opatrunek z liścia rośliny pozbawionego skórki.
 • Aby pozbyć się piegów, przemywamy sokiem miejsca z biegami, aż się wybielą.
 • Sok pomaga również na gangrenę, aby się jej pozbyć na noc przykładamy tampon nasączony sokiem, a w ciągu dnia smarujemy miejsce wacikiem nasączonym nalewką.
 • Podobnie postępuje się w chorobie Bűrgera.
 • Żeby pozbyć się reumatyzmu należy wcierać sok z rośliny w obolałe miejsce kilka razy w ciągu dnia.
 • W przypadku zapalenia stawów poleca się kilka razy dziennie przykładać kompres nasączony sokiem lub nalewką.
 • Sok oraz nalewka z żyworódki przydadzą się także przy bólach głowy, wystarczy wcierać sok lub nalewkę w skronie oraz czoło rano i wieczorem.

Zastosowanie wewnętrzne:

 • Jeżeli męczy cię katar, powinieneś zakraplać kilka kropli soku do nosa. Bezpośrednio po zakropleniu może wystąpić silne kichanie.
 • Aby pozbyć się anginy możesz żuć liść żyworódki kilka razy dziennie. W trakcie żucia następuje odrętwienie przełyku, które mija po kilku minutach, pamiętaj, żeby nie popijać liści.
 • Żyworódka pomoże także przy chrypce i innych schorzeniach gardła. Tak jak przy anginie poleca się żucie liści rośliny, w tym wypadku kuracja może być jednak nieco dłuższa. Dodatkowo można przyrządzić syrop z soku żyworódki, miodu oraz oleju i pij go kilka razy dziennie.
 • Aby pozbyć się krwawienia dziąseł, należy trzymać liść rośliny w ustach przez 15 minut i powoli go żuć. Zabieg stosuje się kilka razy w ciągu dnia.
 • W przypadku parodontozy, pijemy po 20 kropli soku 3 razy dziennie przed posiłkiem. Dodatkowo rano lub wieczorem żujemy liść, przytrzymując go na zębach.
 • Żyworódka pomoże również przy bólach zębów, wystarczy żuć kawałek liścia na bolącym zębie lub przyłożyć do niego wacik nasączony sokiem z rośliny.
 • Aby pozbyć się krypy należy pić po 20 kropel soku przed każdym posiłkiem.
 • Leczenie astmy oraz alergicznego zapalenia oskrzeli możemy leczyć, pijąc po 20 do 30 kropel soku kilka razy w ciągu dnia lub zjadając odpowiedniej wielkości liść.
 • Aby pozbyć się zapalenia płuc, zaleca się picie soku w ilości 50 – 60 kropli trzy razy w ciągu dnia.
 • Przy zakażeniu krwi należy pić po 40 kropli soku trzy razy dziennie.
 • W przypadku cukrzycy należy pić 20 kropli soku 3 razy dziennie, można dodatkowo zjadać odpowiedniej wielkości liść.
 • Aby zmniejszyć bóle w sercu należy pić po 20 kropel soku 3 razy dziennie.
 • Aby pozbyć się hemoroidów przykładaj jak najczęściej waciki nasączone sokiem, wciskając w miarę możliwości sok do środka. Aby wspomóc kurację wypijaj 30 kropli soku lub nalewki przed każdym posiłkiem.
 • Aby pozbyć się żylaków wypijaj od 20 do 40 kropli trzy razy dziennie przed posiłkiem. Wspomagaj kurację robiąc kompresy z nalewki lub soku.
 • W chorobach żołądka i jelit (owrzodzenia, nieżyt, katary), wątroby, trzustki oraz w stanach zapalnych nerek poleca się picie 20 kropli soku przed posiłkiem dwa do trzech razy w ciągu dnia. Możesz zamiennie zjadać liść, który będzie odpowiednikiem 20 kropli.

ekstrakt z żyworódki

Żyworódka – właściwości

Żyworódka pierzasta należy do najbardziej znanych leczniczych gatunków rośliny.  Jej skład i właściwości są w dzisiejszych czasach najbardziej znane. W liściach znajdziemy wiele witamin, w największej ilości witaminę C oraz sole mineralne (wapń, żelazo, potas, glin, selen, mangan, krzem, miedź), kwasy tłuszczowe (m.in. arachidonowy, stearynowy) i flawonoidy (min. kwercetynę, rutynę). W związku zawartością tych substancji żyworódka charakteryzuje się właściwościami przeciwwirusowymi, przeciwbakteryjnymi, przeciwgrzybicznymi oraz przeciwzapalnymi. Wyciąg z roślinny znieczula, przez co może powodować lekkie odrętwienie, dodatkowo wspomaga regenerację skóry i tkanek. Preparaty, które uzyskuje się z soku rośliny to między innymi: wyciągi, maceraty, surowy sok.  Stosowane są one w większości do leczenia różnego rodzaju chorób skóry, np. trądziku, owrzodzeń, grzybic, odleżyn, liszaju, łupieżu, kurzajek, egzem, trudno gojących się ran i oparzeń. W związku z właściwościami przeciwzapalnymi, regenerującymi oraz powlekającymi, możemy stosować roślinę przy leczeniu: stanów zapalnych błony śluzowej gardła i jamy ustnej, a także w łagodzeniu objawów nieżytu żołądka i w leczeniu wrzodów układu pokarmowego. Żyworódka jest pomocna przy łagodzeniu objawów astmy oraz zapaleniu górnych dróg oddechowych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Medycyna niekonwencjonalna, Poradnik, Zdrowie
Agorafobia – przyczyny lęku, objawy, postępowanie z chorobą

Zamknij