Poradnik dla planujących implant zęba – przeczytaj o technikach, znieczuleniu i przygotowaniach do zabiegu

Implantologia stomatologiczna rozwija się w zawrotnym tempie, a zabieg wszczepienia implantów zębowych, staje się coraz bardziej dostępny. Dzięki wszczepom możemy odzyskać nie tylko piękny uśmiech, ale również funkcjonalność zębów. Jeśli więc myślisz o implantach zębowych, przeczytaj nasz poradnik.

Dla kogo implanty zębów?

Po ponad pół wieku badań można powiedzieć, że implantologia stomatologiczna oferuje rozwiązania dla każdego z pacjentów. Dla tych, którzy utracili zęby już bardzo dawno i noszą protezy, jak i dla tych, którzy dopiero myślą o wymianie swoich problematycznych zębów na implanty zębowe. Implantacja zębów nie należy do zabiegów rutynowych i dlatego system implantologiczny dobierany jest dla każdego pacjenta indywidualnie. Wynika to przede wszystkim z naszej kondycji, stanu kości żuchwy i szczęki, chorób uzębienia i ogólnoustrojowych, nawyków żywieniowych czy nawet nałogów. Okres pozabiegowy wymaga niepalenia papierosów.

Zanim zdecydujesz się na implanty zębów

Jakie kroki należy podjąć przed zabiegiem wszczepienia implantów?

  1. Najważniejszą decyzją będzie wybór kliniki implantologicznej i lekarza implantologa. Zabieg wszczepienia implantu jest zabiegiem bezpiecznym, ale nadal chirurgicznym. Wymaga on wiedzy i doświadczenia. Szukajmy więc osoby, która należy do towarzystw implantologicznych, uczestniczy w kursach oraz szkoleniach. Jak możemy to sprawdzić? Przeczytajmy informacje na stronach internetowych gabinetów i sprawdźmy certyfikaty. Najlepszym dowodem na fachowość chirurga implantologa będzie gwarancja, jaką może zaoferować. Ci najlepsi mają zgodę producentów na oferowanie dożywotniej gwarancji na wszczepianie przez siebie implanty.
  2. Gdy już wybierzemy lekarza, sprawdźmy, jakie jeszcze oferuje usługi. To ważne, dlatego że często wszczepienie implantów może być poprzedzone zabiegami przygotowawczymi w ramach stomatologii ogólnej, ale również bardziej skomplikowanymi działaniami, jak na przykład sterowaną odbudową kości. Dobry implantolog przygotuje nas do zabiegu kompleksowo.
  3. Jeśli wizyty u stomatologa wywołują u nas stres, to szukajmy gabinetu, który ma rozbudowaną ofertę w zakresie znieczulenia, na przykład oferuje znieczulenie ogólne lub miejscowe z zastosowaniem systemu The Wand.
  4. I ostatnia rzecz do sprawdzenia przed wizytą to techniki i materiały, na jakich pracuje implantolog. Najlepiej, żeby stosował techniki implantacyjne jedno- i dwufazowe. Jeśli stan naszej jamy ustnej na to pozwala, to dzięki technikom jednofazowym, będziemy potrzebowali mniej wizyt u lekarza, a większa część pracy zostanie wykonana podczas jednej wizyty. Techniki dwufazowe są równie skuteczne, tyle że proces leczenia jest w tym przypadku dłuższy.
    Materiałem bezpiecznym i skutecznie od lat stosowanym jest tytan. Implanty z niego wykonane odznaczają się dużą biozgodnością. Ich minusem jest szary kolor. Drugim, nieco droższym materiałem, jest cyrkon w kolorze kości słoniowej. Nasz implantolog powinien mieć wiedzę i doświadczenie w zakresie stosowania obu materiałów.

Czym są implanty zębów?

Jeśli do tej pory myślałeś, że implanty to ładne nowe zęby, to byłeś w błędzie. Implant zębowy to śruba, którą wszczepia się w kość żuchwy lub szczęki i dopiero na niej protetycznie odbudowuje się utracony ząb lub kilka zębów. Brzmi skomplikowanie? Niekoniecznie. Otóż okazuje się, że firmy produkujące implanty tworzą pełne systemy implantologiczne, które składają się nie tylko z wszczepu, ale również dodatkowych komponentów, jak wiertła, którymi lekarz implantolog zrobi otwory w naszych kościach, śruby gojące czy łączniki. To bardzo ułatwia pracę lekarza i zwiększa szansę na sukces leczenia. Obecne statystyki mówią, że skuteczność implantacji wynosi 98%.

Jak przebiega zabieg?

Jeśli nie decydujesz się na znieczulenie ogólne (tzw. narkozę), przygotowanie do zabiegu nie różni się niczym od przygotowanie do zwykłej wizyty stomatologicznej. Będziesz musiał być na czczo i wykonać wcześniej zalecone badania krwi.

Zabieg rozpoczyna się od odkażenia jamy ustnej i skóry wokół ust, następnie podawane jest znieczulenie. Dla zniesienia bólu wystarczające jest znieczulenie miejscowe, wykorzystywane przy innych procedurach medycznych. Następnie lekarz nacina dziąsło, odsłania kość, robi odpowiednie otwory i mocuje implant. W zależności od zastosowanej techniki, zszywa dziąsło lub montuje śrubę gojącą i zbliża dziąsło szwami. W pierwszym przypadku zabieg się kończy i pacjent żegna się z lekarzem na minimum trzy miesiące. W drugim przypadku pacjent spotka się z implantologiem po wykonaniu przez protetyka tymczasowej korony, która zostanie zamocowana na śrubie.

Po zabiegu będziemy musieli zostać jeszcze około 30 minut w klinice. Przed wyjściem otrzymamy najczęściej receptę na leki przeciwbólowe o działaniu przeciwzapalnym, a w niektórych przypadkach również osłonowe antybiotyki. Szwy są zdejmowane po około tygodniu – to również pierwsza wizyta kontrolna po zabiegu.

Więcej informacji o implantach i zabiegach wszczepienia znajdziesz na stronie partnera: Klinika implantologii Beata Świątkowska

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.