Tasiemczyca – przyczyny, objawy, leczenie

Tasiemczyca – przyczyny, objawy, leczenie
5 (100%) 5 votes

Polacy są niewątpliwie narodem, który unika wizyt u lekarzy, a decyzja o pójściu do gabinetu specjalisty jest poprzedzona najczęściej objawami bólowymi nie do zniesienia. Nasze pociechy również nie lubią wizyt u lekarzy, kojarząc je najczęściej z czymś mało przyjemnym. Dzieci są bez wątpienia istotami, których wszędzie pełno, uwielbiają kontakt z naszymi pupilami. Grupa najmłodszych z nas najczęściej staje się ofiarą chorób pasożytniczych, poprzez brak odpowiedniej higieny rąk, czy dotykanie wszystkiego, co spotkają na swojej drodze. Dziecięca ciekawość nie zna granic – niestety w skutkach może doprowadzić do wielu groźnych chorób i schorzeń. Najczęstszą chorobą pasożytniczą występującą u dzieci, jak i u tych nieco starszych jest tasiemczyca, nazywa potocznie tasiemcem. Jakie są przyczyny tej choroby? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej przyczynom, objawom i leczeniu tasiemca.

Przyczyny tasiemczycy:

Tasiemczyca jest chorobą, której podłożem jest spożywanie mięsa zwierzęcego, zawierającego jajeczka lub inne postaci tasiemca. Mięso takie nie różni się niczym w smaku w porównaniu do mięsa niezawierającego komórek pasożyta. Często mimo dokładych badań weterynatyjnych, nie można wykluczyć obecności pasożyta w ciele zwierzęcia. Największe ryzyko zarażenia występuje, gdy spożywamy surowe mięso. Tu zła wiadomość dla wielbicieli tataru wołowego – jest to potrawa, która w znacznym stopniu naraża nasz organizm na zaatakowanie przez tego niebezpiecznego pasożyta. Niebezpieczne jest również próbowanie surowego mięsa, chociażby w trakcie jego przyrządzania – każdy kontakt z surowym mięsem jest czynnikiem potencjalnie zagrażającym naszemu zdrowiu, jeśli chodzi o zarażenie pasożytem tasiemca.

Objawy tasiemczycy:

W nielicznych przypadkach zdarza się, że początkowe stadium zarażenia pasożytem tasiemca jest w pełni bezobjawowe, a nosiciel nie zdaje sobie sprawy z obecności choroby. W większości przypadków występują jednak charakterystyczne objawy, które w skojarzeniu ze spożywaniem którejkolwiek z form surowego mięsa mogą wzbudzić nasze podejrzenia co do obecności pasożyta w naszym organizmie. Najbardziej charakterystycznym objawem jest silny i nieustępujący ból brzucha, który uwieńczony jest złym samopoczuciem, nudnościami, a często nawet częstymi i nagłymi odruchami wymiotnymi. Obecności pasożyta w organizmie towarzyszy również duży i często nagły spadek masy ciała, który następuje mimo regularnego przyjmowania pokarmów, w ilościach takich jak zazwyczaj. Ponadto objawem świadczącym o chorobie mogą być liczne zaparcia, problemy z prawidłowym wypróżnieniem, oraz brak regularnego stolca. Jeśli borykamy się z którymkolwiek z tych objawów i w niedalekiej przeszłości spożywaliśmy surowe mięso w jakiejkolwiek formie – powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza pierszego kontaktu, który skieruje nas na dalsze badania, celem wykluczenia obecności pasożyta tasiemca w naszym organizmie.


Diagnostyka i leczenie tasiemczycy:

Podejrzewając obecność pasożyta w swoim organizmie powinniśmy niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. Podstawowym badaniem, które pomoże potwierdzić lub wykluczyć obecność pasożyta w naszym organizmie będzie podstawowe badanie kału. Często również zlecane są dokładniejsze badania mikrobiologiczne, w celu określenia rodzaju pasożyta bytującego w naszym organizmie. Leczenie tasiemca polega na kuracji farmakologicznej, choć zdarza się również czasem, że potrzebny jest zabieg operacyjny. Jeśli tasiemiec bytuje poza jelitem konieczne jest chirurgiczne usunięcie pasożyta. Jedynym sposobem na uniknięcie choroby jest ograniczanie spożywania surowego mięsa, oraz utrzymanie odpowiedniej higieny osobistej, szczególnie jeżeli jesteśmy hodowcami bydła, lub mieszkamy w okolicy dużych hodowli.

Nowa moda na odchudzanie?

Od kilku lat nieustannie trwa moda na dietę, która pomaga zrzucić zbędne kilogramy przy pomocy specjalnych tabletek, które zawierają larwy tasiemca. Tego typu kapsułki dostępne są na wielu stronach internetowych, a nad ich skutecznością trwa wiele polemik i zaciętych rozmów na niejednym forum internetowym. Najczęściej na pomysł odchudzania się z pomocą takich tabletek decydują się młode dziewczyny, które mają kompleksy na punkcie swojej wagi, często jest to związane również z brakiem akceptacji ze strony otoczenia. Osoby stosujące tego typu “dietę” twierdzą, że jest to szybki i prosty sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, przy jedzeniu tego, na co ma się ochotę. Mówi się, że dieta taka pozwala na zrzucenie nawet 15 kilogramów w ciągu miesiąca. Jednakże, czy jest to bezpieczny sposób na poprawę swojej sylwetki? Tasiemiec jest pasożytem, który sieje spustoszenie w obrębie naszego organizmu, a jeśli bytuje w naszym organizmie przez dłuższy czas, może spowodować nawet trwałe uszkodzenia narządów. Taki sposób na odchudzanie jest skuteczny, ale tylko jesli chodzi o utratę kilogramów. Tabletki na odchudzanie z larwami tasiemca są niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia, a ich przyjmowanie może wywołać nieodwracalne zmiany. Warto zastanowić się, czy warto ryzykować swoje życie z zdrowie w imię zgrabnej figury – istnieje wiele innych, prostych sposobów zrzucenia zbędnych kilogramów bez wyniszczania naszego organizmu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby, Problemy, Zdrowie
Przepuklina jądra – objawy i sposoby leczenia

Zamknij