Każdy z nas chciałby mieć grube, gęste, lśniące i zdrowe włosy. Niestety, mimo tylu szamponów i preparatów, coraz więcej ludzi skarży się, że włosy wychodzą im garściami oraz, że na ich głowach pojawia się tzw. łysienie plackowate. Co powoduje wypadanie włosów i jak temu zaradzić? W niniejszym artykule opowiemy co może być przyczyną utraty włosów.
Każdy codziennie traci około stu włosów. Jest to naturalny proces fizjologiczny, więc nie powinno to budzić w nas żadnego niepokoju. Jeśli jednak zauważymy, że liczba wypadających włosów jest znacznie wyższa może to być powodem do obaw. Szczególnie jeśli nie zauważymy odrastających włosków.
Przyczyny wypadania włosów: depresja, stres i choroby
Naukowcy stwierdzili, że pojedynczy włos żyje 2-6 lat. Podczas tego okresu zachodzą trzy fazy: wzrostu, zamierania i spoczynku. Pierwszej nie trzeba tłumaczyć, druga to moment, gdy włos już nie rośnie, a jego korzeń przemieszcza się do ujścia mieszka. Ostatnia faza – spoczynku to wypadanie włosa np. w trakcie mycia włosów czy ich czesania.
Badania naukowe udowodniły, że około 80% włosów, które mamy są w pierwszej fazie, w drugiej – 3-5%, a pozostałe wypadają. Bywa też tak, że cykl życia włosa przebiega inaczej. Do zakłóceń może dochodzić w fazie spoczynku. Jeśli się ona zbyt wydłuża, to nowo rosnące włosy będą słabsze i co za tym idzie szybciej wypadną. Wówczas może pojawić się przerzedzenie włosów.
Jedną z przyczyn szybszego i zbyt intensywnego wypadania włosów jest m.in. duży stres. Intensywne życie pełne nerwów nie sprzyja bujnej czuprynie. Oprócz tego nie sprzyjają: depresja, choroby zakaźne (nawet wydawałoby się niegroźna grypa), antybiotyki, przebyte operacje, lekarstwa na nadciśnienie czy też obniżające krzepliwość krwi. Pojawieniu się łysiny sprzyja również zła dieta (szczególnie odchudzanie się), brak żelaza oraz witaminy B.
Jeśli dieta jest uboga w wymienione wcześniej pierwiastki mieszki włosowe są niedożywione.
Warto też wiedzieć, że wypadanie włosów, które jest spowodowane stresem i chorobami dość szybko mija. Szczególnie jeśli zmienimy swój tryb życia i zasięgniemy rady lekarza.
Łysienie plackowate
Często zdarza się, że włosy wypadają w jednym miejscu. Najczęściej łyse placki pojawiają się z tyłu głowy i na jej szczycie. Niewątpliwie problem ten częściej spotyka panów niż panie. Aczkolwiek na łysienie plackowate może zachorować każdy bez względu na wiek i płeć. Dotychczas sądzono, że choroba ta jest związana z nerwicą i genetyką (częściej łysienie plackowate mają osoby zmagające się z alergią, bielactwem i astmą).
Najnowsze badania wskazują jednak, że powodem łysienia plackowatego może być zaburzenie immunologiczne. Chodzi tu o dysfunkcję układu odpornościowego. Wówczas komórki obronne (czyli limfocyty T) znajdują się przy mieszku włosowym, przez co wzrost nowego włosa staje się niemożliwy. Zdarza się, że mieszek po kilku miesiącach odblokowuje się.
Co robić jeśli włosy wypadają?Jest sposób na wypadające włosy:
-
Warto zaopatrzyć się w dostępne w aptece i u fryzjera szampony, które wzmocnią nasze włosy
-
Jeśli używasz suszarki, to susz włosy chłodnym powietrzem, a nie gorącym (w ten sposób możesz je osłabić).
-
Czesz włosy delikatnie
-
Po myciu głowy nie trzyj włosów ręcznikiem
-
Nałóż coś na głowę jeśli przebywasz na słońcu
-
Używaj czepka na basenie z chlorowaną wodą
-
Unikaj farbowania i trwałej ondulacji
-
Zmień dietę: wzbogać ją w produkty z witaminami A, B i E, oraz mikroelementami takimi jak cynk, magnez, selen i żelazo.
Wypadanie włosów jesienią
Wiele osób uskarżających się na wypadające włosy zauważa, że kulminacyjny moment problemu przypadł dokładnie na jesień. Czym jest to spowodowane? Ludzki organizm działa według bardzo dokładnego zegara biologicznego. Wiele procesów zachodzi w naszym ciele w ścisłym związku z daną porą dnia, miesiąca lub roku. Jaki jednak związek ma jesień z wypadaniem włosów?
Jesień jest okresem przejściowym, podczas gdy zmienia się pogoda, a świat natury przygotowuje się do przetrwania srogiej zimy. Wówczas również w naszym organizmie zachodzą zauważalne zmiany. Rzecz jasna wypadanie włosów jesienią z reguły nie jest spowodowane błędami w pielęgnacji lub brakiem higieny. Powodem takiego stanu rzeczy są raczej zmiany w gospodarce hormonalnej. Największą rolę gra tutaj żeński hormon o nazwie estrogen, który wydzielany jest w większej ilości głównie wiosną oraz latem. Podczas tych dwóch pór roku świat natury budzi się do życia łakomie czerpiąc każdy promień słońca. Wówczas i nasz organizm wchodzi w okres wyjątkowej witalność – cera, włosy i paznokcie powinny być wtedy w dobrej formie. Niestety wraz z rozpoczęciem się jesieni produkcja estrogenu ustaje, podczas gdy do gry włącza się testosteron. Hormon ten pomaga w gubieniu starych włosów oraz poroście nowych. Wszystko to jest w stu procentach naturalnym procesem cyklicznym, na który nie mamy większego wpływu. Czasami zdarza się nawet, że przed dwa lub trzy tygodnie włosy wypadają w zadziwiająco dużych ilościach, niemniej jednak warto przeczekać ten okres, gdyż prawdopodobnie jest to stan chwilowy.
Gdyby problem utrzymywał się dłużej, należy zgłosić się do lekarza. W tym wypadku najlepszym wyborem będzie wizyta u trychologa, niemniej jednak ginekolog oraz endokrynolog również mogą wyświadczyć praktyczną pomoc.
Dieta na wypadanie włosów
Wiele dolegliwości występujących w ludzkim organizmie rodzi się z niewłaściwego odżywiania. To co jemy ma bezpośredni wpływ na pracę wszystkich naszych organów. Także wypadające włosy są problemem, który bardzo często ma swojej podłoże w niewłaściwej diecie.
Co więc należy zmienić w swoich zwyczajach żywieniowych, aby wygrać z wypadaniem włosów? Twoja dieta przede wszystkim musi być bogata w żelazo i biotynę, czyli rodzaje witaminy B. Warto postawić też na wartościowe witaminy i minerały, takich jak kwas foliowy, siarka i cynk. Warto pamiętać także o roli białek, gdyż są one jednym z głównych budulców naszych włosów. Niemniej jednak białka wiązane są przez wspominane już siarkę oraz cynk, dobrze jest więc zadbać o łączenie wszystkich tych związków.
Mówiąc krótko – aby skutecznie walczyć z omawianym problemem, musisz wprowadzić w życie dietę bogatą w składniki odżywcze. W wielu przypadkach okazał się tu skuteczny sposób na wypadające włosy.
Domowe sposoby na wypadanie włosów
Oczywiście wszelkie dolegliwości związane z włosami powinny być odpowiednio wcześnie przedyskutowane z lekarzem. Niemniej jednak pod jego czujnym okiem można czasami zdecydować się na skorzystanie z domowych sposobów sprawdzonych w walce z omawianym problemem. Poniżej przedstawiono proste wskazówki oraz sposoby na wypadające włosy:
- Regularnie myj włosy oraz zadbaj o wysokiej jakości szampony. Stosuj także odpowiednie odżywki, które możesz nakładać nawet podczas mycia włosów.
- Ogranicz użycie suszarek, prostownic, wałków oraz wszelkich środków chemicznych do włosów.
- Używaj specjalistycznych maseczek dedykowanych wypadającym włosom.
- Unikaj czapek oraz kapeluszy. Nie rób sobie fryzur, w których to włosy są ciasno upięte.
- Włosy myj jedynie w ciepłej wodzie.
- Postaraj się wieść jak najspokojniejsze życie, gdyż stres jest jednym z najważniejszych czynników powodujących wypadanie włosów.
- Dbaj o zdrowe odżywianie oraz regularnie zażywaj ruchu.
- Użyj domowej ziołowej płukanki ze skrzypu oraz pokrzywy. Stwórz z wymienionych ziół napar, a następnie używaj go do płukania włosów po umyciu.
- Stwórz domową maseczkę z dwóch żółtek jaj oraz dwóch łyżek olejku rycynowego. Nakłada się ją na około pół godziny, aby potem zmyć. Można dokonać tego za pomocą wcześniej wymienionych płukanek.
- Użyj maseczki z oliwy z oliwek, miodu i cynamonu. Możesz ją wmasowywać w głowę przez około piętnaście minut, aby następnie spłukać całość ciepłą wodą.
Rzecz jasna podjęcie wyżej opisanych kroków nie gwarantuje sukcesu w walce z wypadającymi włosami. Gdyby niepokojące objawy się utrzymywały, najlepiej zgłoś się do odpowiedniego specjalisty, który ustali przyczynę problemu oraz taktykę leczenia.