Niedobór witaminy B

Niedobór witaminy B
5 (100%) 10 votes

Spadek poziomu witamin we krwi może wydawać się błahy, ale z pewnością taki nie jest. Niedobór już jednej witaminy z grupy B może powodować szereg niekorzystnych konsekwencji: bóle stawów, słabość, utratę zdrowia i sił. Co może wywołać tak poważne objawy oprócz zaawansowanej choroby? Okazuje się, że niedobór witaminy B, ale której dokładnie? Przeczytaj na czym polega niedobór witaminy B i jakie symptomy nam grożą ze względu na rodzaj awitaminozy.

Ludzkiemu organizmowi niezbędne są wszystkie witaminy i minerały, nawet jeśli miałyby one być dostarczane w śladowych ilościach. Witaminy z grupy B to aż 6 witamin odgrywających wspólnie ważną rolę w procesach krwiotwórczych, metabolicznych i enzymowych. Ludzki organizm potrzebuje ich wszystkich do usprawnienia pracy poszczególnych układów w ciele. Bez nich zaczynamy chorować i doświadczać stanów osłabienia mogących być krytyczne w skutkach. Jeśli myślisz, że niedobór witaminy B nie jest zjawiskiem powszechnym, przeczytaj jakie są możliwe przyczyny, objawy i leczenie tej awitaminozy. Być może wśród nich znajdziesz niepokojące cię o dawna symptomy?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego lekarze zawsze zalecają zrównoważoną i zdrową dietę? To dlatego, że budulcem dla zdrowia są produkty pochodzące z różnych źródeł. Tak jest też w przypadku witaminy B, bo każda z witamin nie jest sobie równa.

Niedobory witaminy B12

Ludzki organizm potrzebuje witaminy B12 do wytworzenia czerwonych krwinek, budowy DNA i kilku innych kluczowych do życia funkcji. Przeciętny dorosły powinien dostarczać z pożywieniem znaczne ilości witaminy B12 każdego dnia, ale w rzeczywistości jej niedobory nie są tak rzadko spotykane. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że witamina B12 nie może być wytworzona przez organizm, co zapobiegałoby chociaż części niedoborów. Powody takiego stanu mogą być dwa: niedostateczne spożycie substancji lub niewłaściwe jej wchłanianie, co zdarza się stosunkowo często. Szczególnie narażone są kobiety o niskiej wadze ciała i intensywnych krwawieniach menstruacyjnych. Kolejną grupę osób stanowią wegetarianie i weganie, którzy nie dość, że nie spożywają mięsa, to odmawiają sobie także produktów odzwierzęcych. Na ich niekorzyść przemawia fakt, że witamina B12 występuje w mięsie, jajach, drobiu i ogólnie nabiale zwierzęcym. Wchłanianie witaminy B12 z pożywienia upośledzają dodatkowo zaburzenia w pracy żołądka i jelit jak przebyte operacje, celiakia, choroba Crohna, słabsze trawienie na skutek zmniejszonej ilości kwasu solnego w żołądku.


Objawy niedoboru witaminy B12 to:

Biorąc pod uwagę skalę problemów wynikającą z niedoborów, bardzo ważne pozostaje szybkie reagowanie i leczenie awitaminozy. Witamina B12 jest niezbędna dla poprawnej pracy układu neurologicznego i krwiotwórczego. Wystarczy przyjmować suplementy diety z witaminą B12 lub preparaty witaminowe, które będą uzupełniały poziom wszystkich witamin z grupy B complex, np. Solgar. Należy także przemyśleć swój styl życia – czy nie naraża nas na niedobory i czy zapewnia nam zdrowie. Zapobieganie niedoborom jest bowiem równie ważne co ich leczenie, jeśli nie ważniejsze.

Niedobór witaminy B6

Witamina B6 nie cieszy się może taką popularnością jak inne substancje odżywcze z grupy B, natomiast także odgrywa kluczowe role biorąc udział m.in. w procesach metabolicznych i produkcji krwi. Witamina B6 występuje w wielu produktach spożywczych, ale jej niedobory są możliwe i spotykane.

Objawy niedoboru witaminy B6 to:

Niedobory dietetyczne zdarzają się rzadko, chyba że są związane z niedożywieniem. Osoby utrzymujące zdrową masę ciała, ale mające niedobory mogą popełniać błędy w komponowaniu posiłków, np. są one mało zasobne w białko i kalorie. Wchłanianie witaminy B6 zaburza złe wchłanianie i alkoholizm oraz rzadkie wady wrodzone. Aby zapobiegać nawrotom niedoborów należy unikać czynników ryzyka, zwiększyć wartość energetyczno-białkową posiłków i jeśli to korzystne w danym przypadku przyjmować suplementy diety. Rzadko kiedy niedobór witaminy B występuje w pojedynkę, dlatego lepiej jest postawić na preparat kompletny niż uzupełniać niedobory pojedynczo. Można także postawić na kosmetyki, które będą pomagały nam leczyć niedobory witaminy B bezpośrednio na skórze. Szampon Klorane wzmacnia włosy a dzięki witaminie B leczy stan zapalny spowodowany niedoborem.

Witamina B-complex z 8 witaminami z grupy B

Niedobór witaminy B6

Witamina B6 pomaga w przetwarzaniu żywności na energię. Jest korzystna dla zachowania odporności. Można ją znaleźć w rybach, drobiu, wątrobie, ziemniakach i cytrusach. Niedobór witaminy B6 może powodować anemię i zaburzenia w procesach podziału komórek skóry, co skutkuje pogorszeniem jej stanu. Choć ciężko to sobie wyobrazić wysypki skórne i zajady wokół ust są spowodowane niedoborem witaminy B6. Ponadto niski zasób witaminy wzbudza skłonność do depresji i podatność na różne choroby.

Niedobór witaminy B1 i B2

Witamina B1 nazywana także tiaminą oraz witamina B2 czyli ryboflawina pomagają uzyskać energię z pokarmu. Witamina B1 ma korzyści neurologiczne, a witamina B2 pomaga w utrzymaniu prawidłowego widzenia. Witaminę B1 znajdziemy w produktach z pełnego ziarna, zaś ryboflawinę ponadto w mleku, jajkach i zielonych warzywach.

Niedobór witaminy B9

Aby zamknąć temat witamin z grupy B należy na końcu wspomnieć o witaminie B9 czyli osławionym kwasie foliowym. Sprzyja produkcji czerwonych krwinek, ale jest także kluczowy dla zapewnienia zdrowia matce i dziecku, szczególnie w pierwszych miesiącach trymestru i jeszcze w fazie planowania ciąży. Kwas foliowy znajduje się w wielu produktach, od mięsa, po warzywa. Bez odpowiedniego poziomu kwasu foliowego we krwi, pacjenci doświadczają objawów anemii. Dlatego dla zachowania pełnego zdrowia należy przyjmować suplementy diety a poza stanem choroby odżywiać się naturalnie, przemyślanie i zróżnicowanie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Dieta, Suplementy, Zdrowie
Niedobór kwasu foliowego

Zamknij