Jak radzić sobie z nudnościami i wymiotami w czasie ciąży?
Mówiliśmy już o wczesnych symptomach ciąży. Jednym z pierwszych, trudnych do przeoczenia objawów są nudności i wymioty. Przez nie szczególnie trudne bywają poranki, chociaż zdarza się, że przyszłe mamy cierpią też wieczorami. Większości kobiet wymioty dają się we znaki w pierwszym trymestrze ciąży. Zazwyczaj rozpoczynają się około 3 tygodnia po zapłodnieniu, a kończą przed 14-tym tygodniem ciąży. Dzięki kilku prostym zasadom możesz jednak znacznie zniwelować te nieprzyjemne oznaki ciąży! Jak radzić sobie z nudnościami- dowiesz się z naszego artykułu!
Mdłości
Nudności i wymioty w czasie ciąży są powodowane zmianami w gospodarce hormonalnej kobiet. Głównie zaś, ze wzrostem poziomu gonadotropiny- hormonu produkowanego przez zarodek. Najwyższy poziom tego hormonu we krwi ciężarnej kobiety przypada miedzy 4-tym a 12-tym tygodniem ciąży. Właśnie wtedy przyszłe mamy męczą ataki nudności. Po 12-tym tygodniu poziom gonadotropiny spada i przypadłości te zanikają. Chociaż są przypadki kiedy kobiety męczą się z nudnościami do samego porodu.
Przyczyną nudności i wymiotów może także być złą dieta lub silne emocje, na przykład stres.
Oczywiście, nie każda kobieta doświadcza tych przykrych objawów- ponieważ organizm każdej z nas przechodzi ciąże inaczej. Niektóre objawy nie występują, inne są za to, są spotęgowane. Nasilenie objawów może przyjmować różne stopnie: od niewielkich, mało uciążliwych porannych nudności, aż do wyczerpujących, uciążliwych wymiotów wymagających leczenia farmakologicznego.
Uwaga! Nudności i wymioty po 25-tym tygodniu ciąży wymagają kontroli lekarza, ponieważ mogą być objawem cholestazy ciążowej.
Poranna przekąska
Najskuteczniejszą metodą aby unikną porannych nudności jest (przed wstaniem z łóżka) zjedzenie drobnej przekąski. Mogą być to herbatniki, tosty, sucharki, garść płatków śniadaniowych „na sucho czy też owoc, na przykład banan lub, jeżeli nie odrzuca Cię zapach, szklanka ciepłego mleka.
Staraj się jeść powoli, dokładnie przeżuwając. Po zjedzeniu przekąski odczekaj jeszcze 30 minut nie podnosząc się z łóżka.
Jeżeli rano nie ma kto podać Ci przekąski- zawsze możesz przygotować ją zawczasu wieczorem i postawić przy łóżku, na nocnej szafce. Możesz też zaparzyć napar ziołowy i przelać go do termosu.
Pożywne śniadanie na dzień dobry!
Pożywne śniadanie powinno zawierać złożone węglowodany, błonnik, białko, witaminy oraz składniki mineralnych (zwłaszcza wapń i magnez). Najlepiej wybieraj wieloziarniste lub razowe pieczywo, bogate w błonnik jeżeli decydujesz się na kanapki. Od czasu do czasu ciężarna kobieta powinna jadać płatki kukurydziane lub też musli (jeśli nie lubisz sklepowych mieszanek musli, bardzo łatwo jest je wykonać w domu z dowolnie wybranych składników).
Pamiętaj o nabiale- mleko, jogurt czy twaróg świetnie uzupełnią Twoje śniadanie.
Oczywiście w diecie przyszłej mamy nie może zabraknąć świeżych owoców i warzyw. Ważne żeby wybierać te najbardziej wartościowe, sezonowe warzywa i owoce. Zimą warto jeść kiełki- to prawdziwa bomba witamin.
Przykładowe śniadania
- kaszka manna na mleku,
- kanapki z chleba pełnoziarnistego z margaryną, polędwicą drobiową, sałatą i pomidorem,
- płatki kukurydziane z mlekiem,
- pumpernikiel z masłem oraz chudy twarożek ze szczypiorkiem,
- domowa zupa mleczna z drobnym makaronem,
- jajko ugotowane na miękko, grahamka z margaryną oraz pomidor,
- bułka grahamka z margaryną, polędwica drobiowa, kilka listków sałaty i dwie rzodkiewki,
- sałatka z owoców sezonowych z jogurtem naturalnym.
Pij dużo płynów
Lekarze rekomendują picie wody mineralnej, około 2–3 litrów dziennie. Powinnaś raczej zrezygnować z wszelkich słodkich napojów, zwłaszcza gazowanych. Najlepszym wyborem jest niegazowana woda mineralna oraz napary ziołowe. będzie Szczególnie dobrymi rezultatami będziesz mogła się cieszyć popijając małymi łyczkami, przez cały dzień herbatki ziołowe w których skład wchodzą: mięta, melisa, rumianek, lawenda czy tymianek. Te zioła mają właściwości kojące, rozkurczowe oraz rewelacyjnie wpływają na trawienie.
Imbir- sposób na nudności
Imbir jest sprawdzonym środkiem na wymioty i nudności. Jednak żeby działał musisz używać świeżego korzenia imbiry, nie sproszkowanej przyprawy.
Testy ciążowe
Mniej ale częściej
Staraj się jeść nieduże porcje, aby uniknąć przepełnienia żołądka. Zwłaszcza zwróć uwagę aby nie najadać się tuż przed snem. Lekarze rekomendują spożywanie posiłków co 3-4 godziny.
Unikaj też bycia głodną- jeśli poczujesz silny głód a nie masz możliwości zjedzenia pełnego osiłku, postaw na owoc, orzechy lub baton musil. Taka zdrowa przekąska pozwoli Ci dotrwać do pory posiłku.
Unikaj ostrych potraw i przypraw
Ostre potrawy i przyprawy, tak jak rzeczy marynowane, podrażniają błonę śluzową przewodu pokarmowego i mogą powodować nasilenie nudności i wymiotów. Staraj się też unikać rzeczy smażonych i tłustych- raczej stawiaj na kuchnię lekkostrawną.
Wrażliwość na zapachy
Jeśli obserwujesz u siebie nadwrażliwość na zapachy, staraj się unikać samodzielnego sięgania do lodówki. Mieszanka różnych zapachów może wywołać nudności i wymioty.
Postaraj się też nie przyrządzać potraw o intensywnym aromacie, na przykład nie smaży cebuli i nie gotuj kalafiora. Staraj się też jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu spacerując oraz przed snem wietrz mieszkanie (a przynajmniej sypialnie).
Nudności i wymioty są dość klasycznymi objawami ciąży, występującymi u szerokiego grona kobiet. Są też niezwykle uciążliwe. Stosując się do kilku prostych rad można jednak znacząco zniwelować te objawy. Teraz już wiesz jak i możesz cieszyć się tym specjalnym czasem jakim jest ciąża bez nieprzyjemnych przypadłości!