Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Ciąża jest jednym z najpiękniejszych okresów w życiu każdej kobiety. Pary starające się o dziecko marzą, aby w końcu słyszeć informację o tym, że spodziewają się dziecka. Zanim jednak kobiety przewidujące ciąże udadzą się do lekarza, już same mogą poznać jej pierwsze objawy. Większość kobiet zauważa zmiany po upływie około 4 do 6 tygodni od zapłodnienia. Jednak każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na zachodzące z nim modyfikację.

Pierwsze dni po zapłodnieniu

Kobiety różnie odczuwają zmiany, które zachodzą w ich ciele po zapłodnieniu. Zdarza się, że nawet po 3 dniach można zaobserwować pierwsze skutki początkowej ciąży. Jednymi z pierwszych objawów ciąży są zmiany nastroju, drażliwość, większe zmęczenie, ból głowy, senność lub odwrotnie bezsenność. Kobiece piersi ulegają powiększeniu i stają się bardziej wrażliwe na dotyk. Dodatkowo odczuwalne jest kłucie w okolicach jajników i ból podbrzusza przypominający objawy menstruacji.

Podczas badania ginekologicznego zauważyć można rozpulchnioną szyjkę macicy oraz brązowe przebarwienie kresy białej. Kobiety w ciąży zaczynają mocniej wyczuwać zapachy, niektóre z nich kiedyś przyjemne mogą przyprawiać o mdłości. Oprócz tego często następuje pewna zmiana preferencji żywieniowych, panie w ciąży mają zwiększoną ochotę na kwaśne produkty. Efektem niespełnionych pragnień i mocniej odczuwalnych zapachów są nudności oraz wymioty.

Kobiety w ciąży mogą mieć problem z nietrzymaniem lub trudności z oddaniem moczu. Około ¼ zapłodnionych pań może zauważyć plamienie implantacyjne, pochodzące z uszkodzonego naczynia krwionośnego, w które trafi zagnieżdżający się zarodek.

Najbardziej rozpoznawalnym pierwszym objawem ciąży jest brak miesiączki w oczekiwanym dniu. To właśnie taki sygnał zazwyczaj powoduje wykonanie testu ciążowego przez kobietę.

Wszystkie symptomy są jednak przepuszczalnymi objawami ciąży, samo ich posiadanie nie gwarantuje pewności, że kobieta jest zapłodniona. Podobne oznaki mogą pojawiać się u pań, które są przemęczone, przechodzą infekcję, mają zmiany w układzie hormonalnym lub przeżywają mocno stresujący okres w sowim życiu. Dopiero badanie ginekologiczne pozwala w pełni zweryfikować, czy kobieta jest w ciąży.

Wczesne objawy ciąży

Nadmierne zdenerwowanie

Zapłodnione kobiety miewają częste huśtawki nastrojów, zaczynają płakać i się złościć bez poważnej przyczyny. Uzasadnieniem rozdrażnienia jest działanie progesteronu, który zaburza równowagę emocjonalną jednocześnie utrzymuje ciąże i pozwala na zagnieżdżenie zapłodnionego zarodka. Kobiety będące w ciąży należy, zatem zrozumieć i nie mieć do nich pretensji, a one same powinny pozwolić sobie większy relaks oraz odreagowanie po pracy.

Przemęczenie

Zapłodniony kobiecy organizm powoli zaczyna przygotowywać się do wielkiego wysiłku, jakim jest ciąża. Przyczyną zmęczenia również jest progesteron, który nieco spowalnia trawienie, powoduje mdłości oraz obniża ciśnienie krwi. Kobiety w czasie ciąży powinny dużo spać i robić sobie drzemki a czasie dnia, które pozwolą im przywrócić nieco więcej energii.

Brak apetytu

Kobiety różnie przechodzą ciąże, niektóre z nich mają zwiększone łaknienie inne, zaś nie odczuwają głodu. Nie należy się ograniczać, ale nie wolno też przesadzać z zachciankami. Zdarza się, że panie odczuwają mocne pragnienie i ochotę na zjedzenie kwaśnych produktów, najczęściej wybierają kiszone ogórki lub kapustę.

Wrażliwe piersi

Piersi u kobiet w ciąży już w pierwszych dniach stają się tkliwe i mocno nabrzmiałe. Ulegają znacznemu powiększeniu, a dodatkowo zwiększa się objętość krwi i limfy. Biust staje się mocniej ukrwiony i często można zaobserwować widoczne sieci żyłek na piersiach.

Brak miesiączki

To najważniejszy i najbardziej rozpoznawalny przez kobiety symptom ciąży. Kobiety mające nieregularne miesiączki, mogą nawet przez kilka miesięcy nie wiedzieć, że są w ciąży. Czasami po zapłodnieniu występuje lekkie krwawienie, które może zostać pomylone z miesiączką.

Mdłości i wymioty

Nudności oraz wymioty zazwyczaj towarzyszą przez pierwszy trymestr ciąży. Przyczyną jest hormon hCG, który produkuje zarodek. Odczuwanie częstych mdłości obniża samopoczucie przyszłej mamy i budzi w niej większe rozdrażnienie. Dobrym sposobem na złagodzenie odczuwalnych nudności jest stosowanie imbiru. Imbir skutecznie działa na trawienie, wzdęcia oraz pomaga przy niestrawności.

Zaburzenia podczas oddawania moczu

Powiększająca się macica zaczyna lekko uciskać na pęcherz, dlatego kobiety w ciąży częściej korzystają z toalety. Objaw można zaobserwować na początku ciąży oraz w trzecim trymestrze.

Test ciążowy

Test ciążowy to najpopularniejszy sposób na samodzielne sprawdzenie, czy jesteśmy w ciąży. Wykrywa on wytwarzany przez organizm kobiety hormon ciążowy, czyli gonadotropinę kosmówkową – hCG. Hormon można zaobserwować we krwi lub w moczu.

Gonadotropina kosmówkowa zaczyna być wydzielana przez łożysko i zapłodnioną komórkę jajową około 8-12 dnia po zapłodnieniu. Poziom hCG znacząco wzrasta przez pierwsze 2-3 miesiące ciąży.

Testy ciążowe jednak mają różną czułość na obecność hCG, dlatego ich skuteczność może być odmienna. W pierwszym tygodniu po zapłodnieniu test ciążowy może nie wykryć ciąży. Hormon ciąży w teście ciążowym może być wykrywalny po upływie 12 dni od zapłodnienia, natomiast badanie USG wykazuje ciąże dopiero po 5 tygodniach.

Zdarza się, że kobiety intuicyjnie wyczuwają, że są w ciąży nawet, gdy test tego nie wykazuję. W razie istnienia najmniejszego prawdopodobieństwa, że doszło do zapłodnienia trzeba zrezygnować z palenia papierosów, picia alkoholu, spożywania leków bez konsultacji z lekarzem oraz rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego.

Tekst powstał we współpracy z serwisem Rodzice.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.