Przyczyny zapalenia zatok

Zatoki przynosowe to złożony narząd umiejscowiony w przednim obszarze czaszki. Wystarczy wymienić cztery rodzaje zatok o zróżnicowanych funkcjach i położeniu, a należą do nich zatoki: klinowe, czołowe, szczękowe oraz komórki sitowe. Zatoki przynosowe łączą się z jamą nosa ujściem wysłanym delikatną błoną śluzową, przedłużeniem błony nosowej. Rozległe położenie zatok w bliskości oczodołów oraz mózgoczaszki każe podejrzewać istotną rolę jaką spełniają zatoki. Funkcja ich struktur nie jest całkowicie poznana, lecz przyjmuje się, że wpływają na odpowiednie nawilżenie i ocieplenie powietrza, stanowiąc barierę chroniącą przed wyziębieniem organizmu. Zapalenie zatok polega na utrudnionym odpływie śluzu z nosa, co skutkuje szybkim namnażaniem drobnoustrojów w przestrzeni jam przynosowych oraz z czasem także samego nosa. Pierwsze objawy, tj. drapanie w gardle, niedrożny nos, gorączka i ból głowy przywodzą na myśl sezonową infekcję. W rzeczywistości infekcja może mieć swoje źródło w zatokach, szczególnie, jeśli podejmowane kuracje okazują się być nieskuteczne, a dolegliwości przybierają na sile.

Jak rozpoznać ból zatok

Z pozoru niewinne objawy, takie jak zatkany nos, trudności z oddychaniem i wyciekająca wydzielina wskazują na katar. Nieżyt nosa może jednak być trudny do odróżnienia, szczególnie, gdy towarzyszą mu inne dolegliwości. Katar jest nieodłączny dla przeziębienia jak i zapalenia zatok, jednak obie te możliwości wymagają innego postępowania leczniczego, dlatego umiejętne rozpoznanie to podstawa pozbycia się problemu.

Ibuprom zatoki

Wnętrze nosa pokrywa delikatna powierzchnia błony śluzowej, która reaguje na najmniejsze wahania środowiska zewnętrznego oraz wewnętrznego w postaci śluzu. Funkcja tego organu nie polega jedynie na termicznym ogrzaniu wdychanego powietrza, ale także oczyszczaniu go z mikroorganizmów stwarzających potencjalne zagrożenie dla zdrowia organizmu, np. pyłów, wirusów i bakterii. Proces podgrzewania nie obywa się bez szkód dla funkcjonowania całego systemu, co szczególnie widoczne w sezonie jesienno-zimowym z charakterystyczną niską temperaturą. Naczynia krwionośne kurczą się w kontakcie z zimnem, minimalizując straty ciepła. Tym samym wydzielane są mniejsze ilości śluzu, przez które łatwiej jest przedostać się chorobotwórczym bakteriom oraz wirusom. Rozwinięta infekcja skutkuje zapaleniem, które z kolei utrudnia odpływ wydzieliny. Zgromadzony katar jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów, które szybko namnażają się w tak sprzyjających warunkach. Dla zapalenia zatok charakterystyczny jest uciążliwy ból umiejscowiony w zatokach – między czołem a nosem a także w policzkach. Może być on mylony z innymi odmianami bólu, np. migreną i przez to nieskutecznie leczony. Szczególnie narażeni na zapalenie zatok są także alergicy zmagający się z wodnistym, lejącym katarem, któremu często towarzyszy łzawienie oczu, kichanie i zapalenie spojówek. Katar sienny będący odpowiedzią na drażniące alergeny jest także efektem stanu zapalnego. Utrzymująca się produkcja wydzieliny może z czasem doprowadzić do rozwoju zapalenia zatok.

Przyczyny zapalenia zatok

Zapalenie zatok jest często rozpoznawanym zaburzeniem funkcjonowania organu rozpoczynającym się od niewinnego kataru i bólu głowy. Wysoki odsetek występowania choroby jest spowodowany ciągłym kontaktem błony śluzowej nosa oraz gardła z patogennymi wirusami, bakteriami i grzybami, które dostają się do wnętrzna dróg oddechowych wraz z wdychanym powietrzem. Wzrost zachorowań obserwowany w sezonie jesienno-zimowym ma związek z obniżeniem temperatury na dworze oraz wysuszonym powietrzem w pomieszczeniach na skutek ogrzewania. Sprzyja mu obniżona odporność organizmu, któremu dostarczana jest mniejsza ilość witamin i mikroelementów niezbędnych w procesie obronnym. Zapalenie zatok odnotowuje się także wiosną oraz latem, gdy mamy do czynienia ze zwiększoną ilością alergenów. Sporadycznie alergie wywołuje także sierść zwierząt, roztocza, grzyby i pleśnie. Kluczowe jest, że wszystkie przytoczone przypadki powodują kolejno nasilony katar i niedrożność nosa kończące się zapaleniem zatok. Ryzyko zapalenia zatok rośnie wraz z naturalną skłonnością do niedrożności. Sprzyjają mu warunki anatomiczne, tj. skrzywienie przegrody nosowej, polipy, torbiele, zwężenie ujścia zatok przynososwych, uszkodzenia mechaniczne, obrzęk jamy nosowej i inne czynniki blokujące ujścia zatok bądź górnych dróg oddechowych. Warto pamiętać, że z każdą infekcją górnych dróg oddechowych, prawdopodobieństwo zapalenia zatok zwiększa się, dlatego ważne jest dokładne leczenie nawet drobnych niedomagań, co zminimalizuje ryzyko powikłań. Choroby zatok nie rzadko wywołują też grzyby, przy których dochodzi do szczególnie utrudnionej wentylacji między nosem a zatokami. Grzybica zatok może być wynikiem inwazyjnych zabiegów na zębach oraz w ich okolicach i wymaga szybkiego i zdecydowanego leczenia.

Lek bez recepty na zatoki RenoPuren

Objawy zapalenia zatok

Rozwinięte zapalenie zatok daje charakterystyczne objawy w postaci nasilonego bólu, lecz początkowa faza choroby jest często źle definiowana i przez to zbyt późno leczona. Zapalenie zatok przynosowych ustępuje po około miesiącu i poprawnie leczone nie powoduje powikłań. Nawracające stany zapalne nie rozwijają się w pełni i mogą trwać tydzień, lecz powtarzać się co pewien czas w ciągu roku. Powtarzające się objawy powinny skłonić nas do zwiększenia troski o swój organizm, który nie potrafi wykształcić prawidłowej reakcji obronnej przeciw drobnoustrojom. Nieskuteczne leczenie zapalenia zatok prowadzi do stanu chronicznego, trudniejszego w pozbyciu się oraz przedłużającego okres objawowy nawet do trzech miesięcy. Każdy taki przypadek wymaga zabiegu oczyszczania zatok i kuracji powikłań.
Charakterystyczne objawy zapalenia zatok to:

  • utrzymująca się niedrożność nosa spowodowana obrzękiem błony śluzowej
  • obfita wydzielina z nosa spływająca po tylnej ścianie gardła, upośledzenie narządu węchu
  • uczucie ucisku lub rozpierający ból w obrębie twarzy, nacisk w okolicy oczu, ból głowy nasilający się przy schylaniu, ból szczęki i zębów nasilający się podczas przeżuwania
  • kaszel, gorączka, podwyższona temperatura

Leki na chore zatoki

Katar towarzyszy nam nawet kilka razy do roku. Nie zawsze wynika z zapalenia zatok, ale może się w nie przekształcić, jeśli nie zostanie skutecznie wyleczony. Ból zatok skoncentrowany jest wokół oczu, nosa i policzków, ale może obejmować nawet obszar szczęki. Objawy zapalenia zatok za każdym razem są niezwykle dokuczliwe, ponieważ powoduje je zwiększone ciśnienie w przestrzeniach przynososwych. Leki na ból zatok charakteryzują się złożonym składem, łączącym zarówno porcje przeciwbólowe jak i obkurczające naczynia krwionośne. Środki dedykowane zatokom będą zawierały pseudoefedrynę, ibuprofen bądź oksymetazolinę. Mogą przybierać formę tabletek, żeli bądź sprayu do stosowania miejscowego. Gdy przyczynę problemu stanowią alergeny warto pozbyć się kataru z pomocą preparatów antyhistaminowych łagodzących obrzęk i hamujących produkcję wydzieliny. Wspomagająco można zastosować roztwór wody morskiej, który ułatwi oczyszczenie nosa i nawilży przesuszoną powierzchnię nosa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.