Sinupret – skład, działanie, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne Plik

Sinupret jest lekiem, który jest stosowany pomocniczo w leczeniu przewlekłego oraz ostrego zapalenia zatok, a ponadto dolnych i górnych dróg oddechowych. Może być też uzupełnieniem w trakcie antybiotykoterapii. Jest to produkt firmy Bionorica, który jest dostępny bez recepty. Co znajduje się w jego składzie? Jakie jest jego działanie? Kiedy nie należy go stosować? Jaki jest sposób jego dawkowania? Jakie skutki uboczne może wywołać?

Skład

Sinupret jest produktem złożonym przede wszystkim z wyciągów roślinnych. Jest on dostępny w opakowaniach zawierających 100 lub 50 drażetek, a także w postaci kropel przeznaczonych do stosowania doustnego (100 ml).

W jednej tabletce drażowanej występują:

 • 18 mg kwiatu pierwiosnka z kielichem (łacińska nazwa: Primulae flos cum calycibus),
 • 6 mg korzenia goryczki (Gentianae radix),
 • 18 mg kwiatu bzu czarnego (Sambuci flos),
 • 18 mg ziela szczawiu (Rumicis herba),
 • 18 mg ziela werbeny (Verbenae herba),
 • woda oczyszczona,
 • substancje wchodzące w skład rdzenia drażetki: krzemionka bezwodna koloidalna, laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, woda oczyszczona, sorbitol, żelatyna, kwas stearynowy,
 • substancje wchodzące w skład otoczki drażetki: syrop glukozowy (w postaci suchej), węglan wapnia, lakier zielono-żółty (E132 – indygotyna, E104 – żółcień chinolinowa), lakier zielony (E132 – indygotyna, E104 – żółcień chinolinowa), skrobia kukurydziana, lekki tlenek magnezu, skrobia kukurydziana modyfikowana, bezwodny węglan sodu, wosk Montana, rafinowany olej rycynowy pochodzący z pierwszego tłoczenia, talk, sacharoza, szelak, dwutlenek tytanu, K25 – powidon, kopolimer butylometakrylanu, 2 – dimetyloaminoetylometakrylanu i metylometakrylanu.

W 100 g kropli znajdują się:

 • 29 g ekstraktu alkoholowo-wodnego uzyskanego z następujących materiałów roślinnych: 0,6 g kwiatu pierwiosnka z kielichem, 0,2 g korzenia goryczki, 0,6 g kwiatu bzu czarnego, 0,6 g ziela szczawiu, 0,6 g ziela werbeny,
 • 19% alkoholu etylowego,
 • woda oczyszczona.

Działanie

Sinupret jest dobrze tolerowanym lekiem opartym na nowoczesnej technologii, którego skuteczność została potwierdzona odpowiednio przeprowadzonymi badaniami klinicznymi. Odznacza się on działaniem wielokierunkowym, dzięki substancjom znajdującym się w wyciągach roślinnych, do których można zaliczyć: saponiny, śluzy, substancje goryczkowe, triterpeny, flawonoidy oraz olejki eteryczne. Ten preparat cechuje się działaniem:

 • przeciwzapalnym – udrażnia ujścia zatok przynosowych i przewody nosowe, zmniejsza i powoduje szybsze ustąpienie objawów zapalenia zatok: bólu głowy, spływania wydzieliny w kierunku gardła oraz uczucia ucisku. Ponadto ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się choroby na pozostałe obszary wchodzące w skład górnych dróg oddechowych, m.in. na oskrzela,
 • sekretolitycznym – doprowadza do rozrzedzenia zalegającej wydzieliny, a także aktywacji samooczyszczania śluzówki,
 • przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym – dzięki czemu wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego.

Przeciwwskazania

Nie zawsze można przyjmować lek Sinupret. Podstawowe przeciwwskazania do stosowania tego preparatu to:

 • uczulenie na którykolwiek jego składnik,
 • nadkwaśność,
 • choroba wrzodowa dwunastnicy lub żołądka,
 • okres ciąży lub karmienia piersią,
 • przyjmowanie medykamentów charakteryzujących się działaniem wykrztuśnym,
 • wiek wynoszący poniżej 6 lat,
 • w przypadku tabletek drażowanych – z uwagi na zawartość glukozy oraz sacharozy: nietolerancja fruktozy, niedobór sacharazy–izomaltazy lub zespół złego wchłaniania glukozy–galaktozy, natomiast z uwagi na zawartość laktozy: niedobór laktazy, nietolerancja galaktozy lub zespół złego wchłaniania glukozy–galaktozy,
 • w przypadku kropli – z uwagi na zawartość etanolu (19%): uzależnienie od alkoholu, padaczka, zaburzenia czynności wątroby, urazy lub choroby mózgu.

Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że pewne choroby mogą sprawić, że konieczne będzie zrezygnowanie z tego preparatu lub wprowadzenie zmian jego dawkowania. Pewne sytuacje sprawiają, że niezbędne jest wykonanie określonych badań kontrolnych. W przypadku, gdy pomimo przyjmowania leku, następuje nasilenie objawów, okresowo nawracają lub utrzymują przez więcej niż 7-14 dni, należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Sinupret

Przyjmowanie leku a prowadzenie pojazdów

Producent informuje, że stosowanie leku Sinupret znajdującego się pod postacią drażetek nie wpływa negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów, a także obsługiwania maszyn lub urządzeń.

Pewną ostrożność należy natomiast zachować w przypadku preparatu w postaci kropel, gdyż znajduje się w nim 19% alkoholu etylowego. Jednak u osoby z poprawnym metabolizmem i właściwą wagą ciała, po zastosowaniu pojedynczej dawki w ciągu zaledwie kilku minut zachodzi katabolizm wchłoniętej ilości alkoholu. Z tego powodu przyjmuje się, że jest niskie prawdopodobieństwo, aby ten lek wpływał w negatywny sposób na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn czy urządzeń.

Dawkowanie

Preparat Sinupret należy stosować zgodnie z zaleceniami. Nie wolno przekraczać zalecanych dawek, gdyż nie przełoży się to na zwiększenie efektywności leku, a może negatywnie wpłynąć na zdrowie. W przypadku posiadania jakichkolwiek zastrzeżeń związanych ze stosowaniem tego produktu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zalecane dawkowanie tego leku przedstawia się w sposób następujący:

 • w przypadku tabletek drażowanych: dorośli – 2 drażetki 3 razy w ciągu doby, natomiast dzieci po ukończeniu 6 roku życia – 1 drażetka 3 razy w ciągu doby,
 • w przypadku kropli: dorośli – 50 kropli 3 razy w ciągu doby, natomiast dzieci – 25 kropli 3 razy w ciągu doby.

Należy zwrócić uwagę na to, aby tabletki połykać w całości (nie powinno się ich żuć czy rozgryzać). Najlepiej do ich popijania wykorzystać niewielką ilość wody. Krople zaś przyjmuje się po rozcieńczeniu w nieznacznej ilości cieczy lub bez rozcieńczenia.

Skutki uboczne

Przyjmowanie preparatu Sinupret może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, jednak nie u każdej osoby one wystąpią, a ich nasilenie jest zróżnicowane. Trzeba zauważyć, że zazwyczaj lek daje więcej korzyści niż wywołuje szkód, które są spowodowane działaniami niepożądanymi. Do najczęstszych skutków ubocznych należą:

 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe – przede wszystkim nudności, bóle brzucha oraz wzdęcia,
 • zawroty głowy,
 • reakcje spowodowane nadwrażliwością – m.in. rumień, osutka, świąd, duszność, obrzęk naczynioruchowy czy też obrzęk twarzy.

W przypadku wystąpienia skórnych reakcji alergicznych konieczne jest przerwanie przyjmowania leku i zasięgnięcie porady lekarza.

Przechowywanie

Lek Sinupret powinno się przechowywać w takim miejscu, którego temperatura jest zbliżona do pokojowej i które jest niedostępne dla dzieci. Należy wiedzieć, że niewłaściwy sposób przechowywania może sprawić, że preparat nie pomoże w odpowiedni sposób, a czasami nawet może zaszkodzić. Istotne jest także to, aby przed przyjęciem leku sprawdzić, czy nie został przekroczony termin jego ważności. Jeżeli do tego doszło, to nie wolno go stosować, ale oddać do specjalnych punktów zbiórek, w których można uczynić to legalnie i bezpiecznie.

Sinupret  eXtract– nowa odsłona leku

Producenci Sinupretu poddają go nieustannym ulepszeniom. Dzięki znacznym innowacjom w składzie chemicznym, ostatnimi czasy światło dzienne ujrzała zmodyfikowana wersja leku. Nosi on nazwę Sinupret eXtract oraz jest przeznaczony do walki z tymi samymi dolegliwościami co jego poprzednik. Kiedy na lek ten warto się zdecydować? Komu poleca się stosowanie Sinupretu eXtract? Co zostało ulepszone w stosunku do wersji podstawowej?

Sinupret eXtract jest zdecydowanie silniejszy od swojego poprzednika. Producent donosi, iż lek ten jest skoncentrowany cztery razy bardziej niż jego podstawowa wersja. Można więc powiedzieć, że Sinupret eXtract to zupełnie nowy produkt na rynku, który ma wiele do zaoferowania swoim konsumentom. Jest to lek pochodzenia naturalnego, a jego skuteczność została potwierdzona klinicznie.

Sinupret eXtract produkowany jest w oparciu o rośliny takie jak korzeń goryczki, ziele szczawiu, kwiat pierwiosnka, kwiat bzu czarnego oraz ziele werbeny. Stężenie powyższych ziół jest jednak cztery razy wyższe niż w wersji klasycznej Sinupretu.

Stosowanie leku Sinupret eXtract zaleca się osobom cierpiącym na problemy z zatokami przynosowymi lub ostre, niepowikłane zapalenia błony śluzowej nosa. Dzięki wyższemu stężeniu leczniczych substancji ułatwieniu uległo dawkowanie środka. Zaleca się stosowanie 1 tabletki 3 razy dziennie przez okres od 7 do 14 dni.

Sinupret eXtract działa na wielopłaszczyznowo:

 • ‘odtyka’ nos oraz ujścia zatok,
 • rozrzedza zalegającą wydzielinę,
 • uwalnia od bóli głowy,

Sinupret eXtract z reguły może być stosowany razem z silnymi lekami, takimi jak sterydy lub antybiotyki. W takiej sytuacji warto jednak poradzić się wykwalifikowanego lekarza.

Czy Sinupret jest wart swojej ceny?

Mówiąc krótko – tak. Cena klasycznego Sinupretu oscyluje w przedziale od 20 do 25 złotych, podczas gdy wersja eXtract z reguły jest o kilka złotych droższa. W jednym, tradycyjnym opakowaniu znajduje się 50 tabletek. Bez żadnych problemów powinno to wystarczyć na odbycie pełnej, dwutygodniowej kuracji zalecanej przez producenta.

Sinupret – zarówno klasyczny, jak i w wersji eXtract – należy do skutecznych leków o bardzo dobrej opinii. Dzięki działaniu sekretolitycznemu z powodzeniem rozrzedza on śluz zmniejszając obrzęk błon śluzowych oraz uwalniając od bólu głowy.

Jak wzmocnić działanie Sinupretu?

Mimo wysokiej skuteczności leku Sinupret, stosując go warto wzbogacić proces leczenia o kilka pomocnych praktyk. Jedną z nich są tak zwane ‘parówki’ oraz inhalacje. Zdecydowanie pomagają one w oczyszczeniu zatok, co stwarza Sinupretowi lepsze środowisko do działania przyspieszając tym samym powrót do zdrowia. Poza tym warto zadbać o drożność i higienę dróg oddechowych poprzez regularne dmuchanie nosa oraz stosowanie kropli. Bardzo dobre efekty daje także płukanie zatok, niemniej jednak zabieg ten nie należy do przyjemnych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.