Augmentin – Czym jest, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Augmentin – Czym jest, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
5 (100%) 1 vote

Augmentin to preparat, który znany jest przede wszystkim rodzicom małych dzieci. Bardzo często lekarz pierwszego kontaktu przepisuje ten antybiotyk, gdyż wykazuje on wysoką skuteczność w walce z wirusami i drobnoustrojami, a dodatkowo jest bezpieczny i nie ma wielu skutków ubocznych, dlatego z powodzeniem może być przyjmowany przed młode organizmy. Jest to preparat, który wykazuje niezwykle szerokie działanie. Według powszechnej opinii Augmentin to bezpieczny, skuteczny i dobrze tolerowany lek.

Augmentin- Co to jest?

Augmentin to preparat, który zawiera w składzie amoksycylinę, czyli  beta-laktamowy antybiotyk wykazujący szeroki zakres możliwości oraz kwas klawulanowy, czyli związek hamujący aktywność wielu enzymów bakteryjnych przyczyniających się do rozkładu amoksycyliny. Lek zalecany jest do stosowania w przypadku zakażeń bakteryjnych.

Augmentin- Jak działa?

Jak wcześniej wspomniano, preparat ten zawiera dwa główne związki, czyli kwas klawulanowy oraz amoksycylinę. Proporcje tych środków wynoszą 1:2. Amoksycylina to półsyntetyczna penicylina, która ma bardzo szerokie działanie przeciwbakteryjne. Zaliczana jest do tak zwanych antybiotyków laktamowych zawierających duże stężenia pierścieni beta-laktamowych w jednej cząsteczce. Działanie wszystkich antybiotyków zawierających te składniki polega na hamowaniu syntezy ścian komórkowych bakterii. Prowadzi to do osłabienia i do śmierci komórki bakteryjnej. Kwas klawulanowy zawarty w preparacie dodatkowo hamuje aktywność niektórych laktamaz, gdyż stają się one wrażliwe na proces działania antybiotyku. Kwas sam w sobie nie wykazuje działania bakteriobójczego, a jedynie pobudza niektóre procesy zachodzące w organizmie.

Augmentin- Wskazania do stosowania

Lek Augmentin zalecany jest do stosowania dla dorosłych i dla dzieci w celu leczenia zakażeń, które wrażliwe są na amoksycylinę i kwas klawulanowy. Wśród wskazań znaleźc można:

 • Zapalenie zatok,
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek,
 • zapalenie pęcherza moczowego,
 • zakeżnia będące wynikiem ukąszenia,
 • około zębowe zapalenie ropne rozprzestrzeniające się na tkankę łączną,
 • zapalenie tkanki łącznej.

Augmentin- Przeciwwskazania

Nawet jeżeli występują któreś z powyższych objawów, lek ten nie może być stosowany w niektórych przypadkach. Preparat nie może być stosowany przez osoby, które wykazują nadwrażliwość na którykolwiek ze składników lub na antybiotyki z grypy penicylin.  Preparatu nie powinny również stosować osoby, u których była stwierdzona żółtaczka lub zaburzenia nadczynności wątroby, gdyż ma to ścisły związek z substancjami zawartymi w preparacie.

Augmentin- Kiedy należy zachować szczególną ostrożność?

Niektóre choroby mogą być głównym powodem, dla którego konieczne będzie zrezygnowanie z przyjmowania lek Augmentin. W niektórych sytuacjach lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań kontrolnych, które określiłyby możliwość stosowania leku. Stosowanie penicylin, kiedy występuje na nie uczulenie, może prowadzić w rezultacie nawet do zgonu pacjenta. Tak uporczywe i agresywne reakcje alergiczne mogą doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego, co stanowi realne zagrożenie życia. Nie ma badań, które wskazywałyby na wpływ leku na prowadzenie pojazdu lub obsługę maszyn. Warto jednak zaznaczyć, że lek ten może powodować nudności, zawroty głowy oraz duszności, dlatego konieczność prowadzenia pojazdu po spożyciu leku warto odłożyć.

Augmentin- Dawkowanie

Lek ten ma postać powlekanych tabletek do stosowania doustnego. Nie należy przekraczać zalecanych dawek dziennych, gdyż może to doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W razie jakichkolwiek wątpliwości konieczny jest kontakt z lekarzem, który zdecydował się na jego przepisanie. Lekarz dobiera dawkę indywidualnie do rodzaju zakażenia oraz potrzeb pacjenta. Ulotka produktu określa jednak częstotliwość, która zalecana jest najczęściej do stosowania. Dorośli i dzieci powyżej 40 kg: Zalecana dawka wynosi 250 mg +125 mg 3 razy na dobę. Nie zaleca się stosowania preparatu u osób, których łączna masa nie przekracza 40 kg. W przypadku choroby nerek lekarz również dobiera odpowiednią ilość preparatu, aby przyniosła jak najlepsze skutki bez obciążania nerek i układu moczowego. Preparatu nie należy stosować dłużej, niż 14 dni, chyba, że wskazują na to dalsze zalecana lekarza. Preparat należy przyjmować na początku przyjmowania posiłku. Wtedy wykazuje najlepszą wchłanialność. Nie należy przyjmować leku Augmentin na czczo, gdyż może to doprowadzić do zniszczenia naturalnej flory bakteryjnej żołądka.

Augmentin- Ciąża i karmienie piersią

W ciąży nie należy stosować żadnego leku bez konsultacji z lekarzem ginekologiem! W przypadku ciąży oraz karmienia piersią zalecana jest rozmowa z lekarzem o rozwianie wszelkich wątpliwości co do stosowania leku w tych przypadkach. Nie należy jednak stosować tego leku w ciąży, gdyż może mieć on wpływ na płód. Jedyną możliwością spożywania jest wyraźne wskazanie stosowania przez lekarza prowadzącego. Konieczna jest również konsultacja w przypadku karmienia piersią. Substancje czynne leku przenikają do mleka i mogą mieć wpływ na zdrowie dziecka. Częstym objawem są wysypki.

Augmentin- Czy można stosować równolegle inne preparaty?

Bez względu na rodzaj przyjmowanych leków, nawet tych bez recepty, należy poinformować o tym fakcie lekarza, zwłaszcza w przypadku stosowania metotreksatu, probenecydu i mykofenolanu mofetylu. W przypadku spożywania leków przeciwzakrzepowych, zwłaszcza z grupy kumaryny, może znacznie wydłużyć się czas krwawienia. Zalecane jest oznaczanie poziomu współczynnika INR. Amoksycylina oraz rodzaje penicyliny mogą również doprowadzać do nasilenia się toksycznych właściwości metotreksatu, który należy w tym czasie ściśle kontrolować, poprzez dokonywanie badań krwi.

Augmentin- Działania niepożądane

Każdy preparat, w tym Augmentin może powodować szereg niepożądanych działań. Nie muszą one występować jednak u wszystkich osób. Należy jednak pamiętać, iż stosowanie tego preparatu ma znacznie więcej korzyści, niż wad. Do najczęstszych działań niepożądanych występujących po spożyciu tego leku, zaliczyć można:

 • Biegunki,
 • wymioty,
 • nudności,
 • ból głowy,
 • drożdżycę narządów płciowych, oraz błony śluzowej.

Wymieniono również inne działania niepożądane, które występowały znacznie rzadziej, a należały do nich niedokrwistość, zapalenie okrężnicy, drgawki, nadmierną ruchliwość, zapalenie opon rdzeniowo- mózgowych oraz zapalenie wątroby.

Augmentin- O czym należy pamiętać?

Warto pamiętać, że lek ten ma postać twardych tabletek powlekanych i jest przepisywany na receptę na wyraźne wskazanie lekarza. Jego stosowanie zalecane jest w przypadku zakażeń bakteryjnych. W składzie preparatu można znaleźć dwie główne substancje-  kwas klawulanowy i amoksycylinę. Preparat nie może być stosowany przez osoby, które cierpią na nadwrażliwość na którykolwiek ze składników. W przypadku wątpliwości lub określenia dawki leku, konieczna jest wizyta u lekarza. Nie zaleca się stosowania leku również u dzieci i osób chorych, których waga nie przekracza 40 kg.

Więcej w Leki
Sildenafil – charakterystyka, dostępność, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Zamknij