Objawy zawału serca – jakie są u kobiet, a jakie u mężczyzn? Kto jest narażony na zawał?

Zawał serca to największy zabójca w naszym kraju. Codziennie, nawet 300 osób przechodzi zawał. Atak serca stanowi przyczynę zgonów 43% wszystkich mężczyzn i aż 55% zgonów kobiet. Nie jest więc, jak się utarło, chorobą typową dla mężczyzn. Nowotwór znajduje się dopiero na drugim miejscu jeśli chodzi o przyczyny zgonów – 26% zgonów mężczyzn i 22% zgonów kobiet. Warto znać jego objawy po to, aby w odpowiednim czasie zareagować. Objawami zawału serca nie zawsze są bóle w klatce piersiowej, czasami przy zawale możemy ich nawet nie odczuwać. Warto więc poznać inne, mniej typowe objawy zawału serca.

Zawał serca – czym jest?

Najprościej mówiąc, zawałem serca jest obumarcie mięśnia sercowego. Spowodowane jest nieprawidłowym ukrwieniem mięśnia serca. Serce pompuje krew do wszystkich narządów, niosąc w niej wszystkie, potrzebne do funkcjonowania innych organów, składniki.

Tlen dostarczany jest do serca poprzez naczynia wieńcowe oplatające mięsień sercowy. Do serca nie dopłynie odpowiednia ilość tlenu, gdy naczynia te zostaną zatkane przez złogi cholesterolu lub zbyt mocno się skurczą. W takim przypadku ilość tlenu będzie wystarczająca w stanie spoczynku, zabraknie go natomiast przy większym wysiłku.

Pierwszym objawem choroby wieńcowej jest szybkie przemęczanie się w sytuacjach, które do tej pory nie stanowiły dla nas dużego wysiłku. Gdy jedno z naczyń wieńcowych zostanie całkowicie zablokowane, komórki serca zaczynają obumierać. Dzieje się to już po 15-30 minutach od zablokowania tętnic. Martwica serca jest procesem nieodwracalnym, w którym miejsce komórek serca zajmuje tkanka łączna, niemająca zdolności kurczenia się – tzw. blizna pozawałowa. Nasze serce przestanie pracować tak dobrze, jak do tej pory. Śmierć może nastąpić na skutek obumarcia zbyt dużej powierzchni mięśnia sercowego.

Zawał serca – objawy

Zdecydowanie najczęściej występującym objawem zawału serca jest ostry i przeszywający ból w środkowej części klatki piersiowej. Osoby, które przeszły zawał serca określają go jako rozpierający, przeszywający, dławiący i rozrywający. Ból taki, w przypadku, gdy utrzymuje się dłużej niż pół godziny, oznacza zwykle zawał serca.

Innym objawem zawału serca mogą być bardzo silne duszności w stanie spoczynku, bez wykonywania żadnej aktywności fizycznej. Pojawiać się może silny i uciskający ból pleców, tuż pomiędzy łopatkami. Oprócz tego, często występuje ból żuchwy i krtani i występujące w sposób symetryczny bóle stawów: łokciowego i barkowego. Dodatkowo zawał serca może objawiać się silnym bólem pomiędzy klatką piersiową a brzuchem. Można go łatwo pomylić z bólami występującymi przy chorobach układu pokarmowego, przykładowo wrzodach żołądka czy zapaleniu trzustki. Mogą też występować problemy gastryczne, takie jak biegunka. Czasami występują też nudności i wymioty, niespowodowane przez żadne zatrucie pokarmowe.

Zawał serca – objawy u kobiet

Zawał serca u kobiet przebiega często w zupełnie inny sposób, niż u mężczyzn. O ile zdarza się odczuwanie pieczenia, bólu i rwania w klatce piersiowej, to inne objawy nie sygnalizują jasno, że mamy do czynienia z zawałem serca.

Zawał serca może być rozpoznany  w sytuacji, gdy bolą ręce, plecy barki, szyja, żuchwa i górna część żołądka. Pojawiają się też bóle kości. Objawy te sugerują nam inne choroby, takie jak np. osteoporoza, czy inne objawy zmęczenia.

W przeciwieństwie do mężczyzn, u kobiet najczęściej do zawału serca dochodzi podczas snu i odpoczynku. U mężczyzn, zawał serca pojawia się zwykle przy wzmożonej aktywności fizycznej, gdy serce musi szybciej pracować. Nie wolno bagatelizować objawów zmęczenia i wyczerpania, gdyż mogą one świadczyć o nadchodzącym zawale.

U kobiet przy zawale często występują też objawy podobne do refluksu, czy niestrawności. Należy jednak udać się po pomoc lekarską, gdy pieczenie jest silniejsze niż zwykle, a tabletki na zgagę nie przynoszą żadnej ulgi. Przy dolegliwościach tych występują też zimne poty, ogólne osłabienie i dreszcze.

Zawał serca – szybka interwencja

Czas gra kluczową rolę dla przyszłych konsekwencji zawału serca. Im szybciej, tym lepiej – mamy większe szanse na powrót do zdrowia. Jeszcze w ciągu 3-6 godzin od pojawienia się pierwszych objawów można przeprowadzić zabieg udrożnienia naczyń krwionośnych a także podać lekarstwa, które rozpuszczą zakrzep. Natomiast po upływie 12 godzin od pierwszych objawów nie można wiele już zrobić i często zawał taki kończy się śmiercią.

Żelazo w kapsułkach

Zawał serca – kto jest w grupie ryzyka

Mimo iż tak naprawdę każdego może spotkać zawał serca, to warto wiedzieć, czy ryzyko jego wystąpienia jest u nas większe, niż u przeciętnej osoby. Możemy wtedy zawczasu podjąć odpowiednie działania, by do niego nie dopuścić. W grupie ryzyka znajdują się:

  • Mężczyźni powyżej 45. roku życia i kobiety powyżej 55. roku życia
  • Wystąpienie zawału serca u członka najbliższej rodziny (rodziców, dziadków, rodzeństwa)
  • Osoby nadużywające alkoholu i palące papierosy
  • Osoby z wysokim ciśnieniem tętniczym
  • Cukrzycy
  • Osoby otyłe, z nadwagą i nie wykonujące żadnej aktywności fizycznej
  • Osoby, u których stwierdzono wysoki poziom cholesterolu we krwi
  • Osoby narażone na silny stres
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.