Stan przedzawałowy – objawy, jak rozpoznać, kto jest w grupie ryzyka?

Czym jest stan przedzawałowy?

Stan przedzawałowy to inaczej dławica piersiowa – niestabilna –  ostrzeżenie przed rozwijającą się w tętnicach miażdżycą. Miażdżyca stanowi obecnie chorobę cywilizacyjną. Choroba wieńcowa postępuje wskutek czynników genetycznych oraz środowiskowych (stres, zła dieta, brak ruchu). Cierpi na nią coraz większa część społeczeństwa. Choroba wieńcowa wpływa na działanie naszych tętnic, które dostarczają krwi do mięśnia sercowego. Zostają one stopniowo zatkane przez osiadające na ich ścianach złogi cholesterolu. Z tego powodu zwęża się światło tętnic i ograniczony zostaje przepływ krwi do serca.

Stan przedzawałowy powstaje, gdy światło tętnicy jest znacznie pomniejszone, nie na tyle jednak, by całkowicie zablokować ich drożność. Daje to nam ostateczny sygnał do podjęcia leczenia, by nieleczona miażdżyca nie doprowadziła do zawału serca. Stan przedzawałowy stwarza bezpośrednie zagrożenie obumarciem  komórek mięśnia sercowego – w przypadku gdy dojdzie już do ich obumarcia mamy do czynienia z zawałem serca.

Stan przedzawałowy – objawy

Najczęstszym objawem stanu przedzawałowego jest ból środkowej, lub lewej części klatki piersiowej. Osoby po stanie przedzawałowym opisują też uczucie duszenia, pieczenia i ściskania w okolicy serca, a także uciskania ciężarem w okolicy mostka. Ból spowodowany jest zwolnioną pracą mięśnia sercowego. Możliwość jego pojawienia się występuje niezależnie od poziomu stresu czy wysiłku fizycznego. Często pojawia się podczas snu, w nocy. Charakteryzuje się też, tak jak zawał serca, promieniowaniem bólu na całą lewą stronę ciała – ból może przenieść się na barki, szyję, łokcie, plecy a nawet szczękę. Towarzyszą mu trudności w oddychaniu, mogą też wystąpić nudności, zmęczenie, lęki, zawroty głowy i obfite pocenie się.

Statystycznie, to mężczyźni są bardziej narażeni na wystąpienie stanu przedzawałowego. U kobiet, inaczej też przedstawiają się objawy tego stanu. To u tej części społeczeństwa trudniej jest rozpoznać, że dzieje się coś złego z układem krążenia. Przy stanie przedzawałowym u kobiet często nie występuje ból w okolicy klatki piersiowej – a to on właśnie najczęściej kojarzony jest z zawałem serca. Zamiast tego, kobiety skarżą się na złe samopoczucie, nudności i wymioty. Dodatkowo występuje pieczenie w miejscu, które kojarzone jest ze zgagą i niestrawnością – różni się jednak od zgagi tym, że jest bardziej intensywne, długotrwałe i towarzyszą mu kłopoty z oddychaniem. Ból taki nie ustępuje tez po zażyciu lekarstw zobojętniających kwas żołądkowy. Wśród objawów stanu przedzawałowego u kobiet można też wymienić ból mięśni i bezwładność rąk.

Stan przedzawałowy – jak rozpoznać

Stan przedzawałowy odróżnić od zawału jest bardzo ciężko, szczególnie w domu, bez pomocy specjalistycznego sprzętu. W celu stwierdzenia, że część komórek mięśnia sercowego obumarła, należy wykonać szereg specjalistycznych badań. Należy sprawdzić poziom enzymów sercowych – tzw. troponin. Ich poziom wzrasta znacząco przy zawale serca. Lekarz wykorzystuje także echo serca – sprawdza się częstotliwość kurczliwości danych fragmentów serca. Dzięki temu sprawdzamy, czy u pacjenta występuje stan przedzawałowy, czy może już zawał.

W każdym przypadku występowania powyższych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza- samemu nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy przeszliśmy stan przedzawałowy. Niedotlenienie komórek mięśnia sercowego może przynieść duże dolegliwości zdrowotne, a nawet doprowadzić do naszej śmierci.

Magnez w kapsułkach

Stan przedzawałowy – leczenie i profilaktyka

W leczeniu stanu przedzawałowego stosuje się przede wszystkim leki, których działanie polega na rozszerzaniu światła naczyń krwionośnych. Dzięki temu ułatwiony jest przepływ krwi do serca, zmniejsza się ciśnienie krwi, a naczynia krwionośne zostają rozluźnione.

Po przebyciu stanu przedzawałowego należy zadbać o odpowiednią dietę. Należy ograniczyć wszystkie produkty o dużej zawartości tłuszczów (przede wszystkim tłuszczów trans). Niezbędne jest wyeliminowanie z diety produktów zwiększających poziom cholesterolu we krwi – smalec, jaja, majonez, śmietana, sól, cukier. Do jadłospisu należy włączyć warzywa, owoce, produkty wielozbożowe, chude sery i twarogi oraz ryby.

W celu polepszenia pracy serca należy wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne. Na początek najlepsze będą spacery i jazda na rowerze. Po pewnym czasie  można zwiększyć intensywność wykonywanych ćwiczeń.

Niezbędne jest też rzucenie palenia, ograniczenie spożywania alkoholu i unikanie sytuacji powodujących wzrost poziomu stresu.

W profilaktyce pomocne jest przyjmowanie witaminy C, E, i beta – karoten. Poza tym pomocna jest suplementacja magnezem – jego poziom zmniejsza się pod wpływem stresu.

Stan przedzawałowy – kto jest w grupie ryzyka

Stan przedzawałowy dotyczy najczęściej osób, które ukończyły 40. rok życia. Na stan przedzawałowy narażeni są bardziej mężczyźni niż kobiety. Prawdopodobieństwo zawału uwarunkowane jest też czynnikami genetycznymi. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się też osoby poddane na stres, mało aktywne fizycznie, stosujące tłustą dietę, cukrzycy, osoby z podwyższonym ciśnieniem i podwyższonym poziomem cholesterolu. Wpływ na powstawanie i rozwijanie się miażdżycy mają też picie alkoholu i palenie papierosów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.