O tym jak leczyć tiki nerwowe
Tiki nerwowe są zaliczane do schorzeń o podłożu neurologicznym, ale nasze codzienne wybory mogą wzmacniać je a nawet wyzwalać. Pewnie zauważyłeś, że mimowolne skurcze mięśni nasilają się pod wpływem silnych emocji, ale czy wiedziałeś, że nie bez znaczenia jest dla nich także kawa albo czekolada? Dowiedz się o tym jak leczyć tiki nerwowe i u jakiego lekarza szukać pomocy.
Jak rozpoznać tiki nerwowe
Tiki nerwowe to mimowolne ruchy, nad którymi nie mamy pełnej kontroli. Możemy je zatrzymać jeśli się o nich zorientujemy, lecz po chwili nawracają. Z tego można wywnioskować, że wywoływane przez nie ruchy nie mogą być kontrolowane, są impulsywne, pozbawione celu i powtarzalne bez udziału świadomości, a więc przymusowe. Dotyczą większych lub mniejszych obszarów ciała, mogą trwać dłużej lub krócej zależnie od okoliczności. Możemy rozpoznać 3 rodzaje tików:
- nieokreślone,
- przemijające,
- przewlekłe.
Tiki nerwowe u dorosłych mogą ujawniać się w postaci ruchów ręką, nogą, skaczącej powieki lub charakterystycznych wyrazów twarzy. Tiki nerwowe u dzieci to częste mruganie powiekami, które ujawniają się już koło 5 roku życia. Częściej dotyczą młodych chłopców, ale mogą ujawnić się nawet po ukończeniu pełnoletniości czyli w momencie przyspieszonego rozwoju układu nerwowego. Tiki nerwowe ustępują samoistnie lub pozostają z nami na całe życie. Reguła podpowiada, że tiki trwające ponad rok są bardziej podatne na utrwalenie, dlatego warto walczyć z nimi zawczasu.
Co wyzwala tiki nerwowe
Badania naukowe, wykazały, iż tiki nerwowe są najczęściej wynikiem niewłaściwej pracy mózgu. Może być ona przyczyną:
- urazów,
- brakiem lub zaburzoną ilością określonych substancji w układzie nerwowym,
- niewłaściwym działaniem przekaźników w mózgu (niski poziom serotoniny oraz noradrenaliny we krwi), podwyższony poziom kinureniny (organiczny związek chemiczny) w surowicy oraz nadmierna aktywność układu dopaminergicznego,
- zaburzeniami i zakłóceniami w prawidłowym przewodnictwie nerwowym
U osób dotkniętych tym schorzeniem występuje niedobór magnezu, w wyniki czego dochodzi do:
- silnego podwyższenia poziomu substancji P (występuje w stanach lękowych, depresji, samookaleczeniach),
- niedoboru witaminy B6 (występuje w natręctwach, rozdrażnieniu),
- aktywacji receptora glutaminy NMDA (występuje w agresji, tikach ruchowych, wokalnych).
Jak leczyć tiki nerwowe
Sposoby naturalne
Biorąc pod uwagę duże zróżnicowanie przyczyn występowania problemu, warto wypróbować kilka sposobów leczenia. Pierwsza metoda to uzupełnienie niedoborów witaminy B6 oraz magnezu, które zmniejszą nasilenie tików i pomogą radzić sobie ze stresem. Aby zainicjować pozytywne zmiany warto spróbować technik relaksacyjnych, wypróbować metody niekonwencjonalne i naturalne. Potwierdzone działanie w redukowaniu stresu mają zioła: melisa, waleriana, rumianek. Kluczowa dla zachowania zdrowia i uwolnienia od stresu jest dieta. Zwróćmy szczególną uwagę na następujące składniki:
- nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3
- niacyna
- witaminy z grupy B
- kwas foliowy
Czynniki, których powinieneś się wystrzegać (nasilają tiki):
- alkohol,
- kofeina,
- czekolada,
- mleko i jego przetwory,
- środki chemiczne wykorzystywane podczas sprzątania, mycia, prania, płukania, odświeżacze powietrza,
- leki pobudzające oraz leki przeciwhistaminowe.
- głód, skrajne niedożywienie, nieregularne spożywanie posiłków
Tabletki uspokajające Labofarm na stany napięcia nerwowego
Psychoterapia
Na uwagę zasługuje kolejny fakt: dzieci z chorobą tikową wykazują współistnienie objawów zaburzenia zachowania, tj. ADHD, zaś dorośli przejawiają natręctwa. W obu przypadkach nie bez znaczenia pozostają rola otoczenia i naszej reakcji na sytuacje stresowe. Nad tikiem w pewnym stopniu można zapanować, ale powoduje to automatyczny wzrost napięcia wewnętrznego, który po przekroczeniu progu krytycznego prowadzi do wyładowania. Jeśli twoje tiki są spowodowane konfliktami wewnętrznymi powinieneś rozważyć wizytę u psychologa lub psychoterapeuty.
Czynniki wyzwalające tiki ruchowe to:
- stres
- hałas
- nerwowa atmosfera
- lęki
- telefony komórkowe, telewizja
- w rzadkich wypadkach szczepienia
- zmęczenie
Farmaceutyki
Tiki nerwowe – jak leczyć je u lekarza? Można skorzystać z pomocy psychiatry i zacząć stosować leki przeciwdepresyjne, które podnoszą stężenie serotoniny obniżonej pod wpływem długotrwałego stresu. Inna opcja to neuroleptyki wpływające na poziom dopaminy. Ostatecznie można także leczyć się toksyną botulinową wykorzystywaną w celach medycznych już od kilkunastu lat.
O tym jak leczyć tiki nerwowe zadecyduje ostatecznie lekarz. Chorzy dotknięci tikami nerwowymi powinni w szczególny sposób zadbać o rodzaj spożywanych pokarmów i prowadzić zrównoważony tryb życia (odpoczynek, relaks, zdrowy sen, regularne ćwiczenia). Nie bez wpływu na nasilenie dolegliwości są kontakty z niektórymi osobami oraz emocje panujące w pracy, szkole, domu czy rodzinie.